بنزین دونرخی رانت ایجاد می‌کند

|
0 دیدگاه

نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه سیاست‌های انرژی هنوز تصویب نشده است، گفت:‌ دو نرخی بودن قیمت بنزین می‌تواند ایجاد واسطه‌گری و رانت کند؛ اما تک‌نرخی بودن هم به معنای افزایش قیمت نیست.

حسین امیری خامکانی تصریح کرد:‌ دولت به این دلیل با ماندن کارت سوخت مخالف است که اختلاف قیمت چندانی وجود ندارد و کارت‌ها هم کاربردی ندارد؛ ضمن اینکه مردم در جایگاه‌ها معطل می‌مانند.

نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس با تاکید بر اینکه درحال حاضر سیاست‌های انرژی کشورمان تثبیت نشده‌اند و دائما در نوسان هستند، گفت: حتی استاندارد‌سازی ماشین‌آلات انرژی انجام نشده است و ما در حال سیاست‌گذاری هستیم و کشوری هم که در این مرحله قرار دارد نیاز به اطلاعات دارد.

بنابراین ما به اطلاعات کارت سوخت‌ها هم نیازمند هستیم تا با جمع‌آوری آن بتوانیم سیاست‌های انرژی‌مان را تثبیت کنیم و این اطلاعات به درد مجلس، دولت و تصمیم‌گیران هم می‌خورد.

نماینده مردم زرند در مجلس در مورد تک‌نرخی یا دو نرخی بودن بنزین نیز گفت: اقتصاد کشور مدتی درگیر چند نرخی بودن بوده است حتی زمانی‌که کارت سوخت وجود داشت و سهمیه‌بندی اعمال می‌شد، اما گزارش‌های واصل شده نشان از این بود که قاچاق هم انجام شده است.

امیری خامکانی افزود:‌ دو‌نرخی بودن منجر به ایجاد واسطه‌گری، سوء‌استفاده و رانت می‌شود. البته معنای تک‌نرخی بودن هم افزایش قیمت نیست. ما می‌توانیم وضع موجود را با تک‌نرخی بودن تثبیت کنیم.

وی در پایان اظهار کرد:‌ در حال حاضر آنچه مصوب شده مربوط به کمیسیون انرژی است؛ اما گزارش اصلی و نهایی را کمیسیون برنامه و بودجه در اصلاحیه قانون بودجه ارائه می‌کند؛ ضمن اینکه دولت و مجلس هم می‌توانند در بررسی برنامه ششم در این مورد تصمیمات لازم را اتخاذ کنند.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.