بورس اوراق بهادارهرمزگان و یک دهه کنترل نقدینگی

|
0 دیدگاه

امروزبورس به عنوان یک نهاد مالی اجتماعی مورد توجه جوامع پیشرفته و درحال توسعه ، مشارکت در آن ازسایر بازارهای سرمایه سهل تر و قانونمند تربوده و دریک بازه زمانی ۱۰ساله ازعمرخود در هرمزگان توانسته کنترل نقدینگی را دردست بگیرد.

بورس اوراق بهادار با جمع کردن سرمایه های جزئی و سوق دادن آنها به سوی بخش های مولد اقتصادی نه تنها موجب مشارکت مردم در بازار سرمایه می شود بلکه بالارفتن سطح رفاه را نیز موجب شده و از فرار سرمایه نیز جلوگیری می کند ونیزبا تقسیم مالکیت های بزرگ به واحدهای کوچک تر به توزیع عادلانه درآمد نیز کمک می کند از اینرو درشهرهای اقتصادی مثل هرمزگان که همواره پول در گردش و دست مردم است می تواند به یک بازار بزرگ خرید وفروش تبدیل شود.
از سوی دیگرهر چند آغاز فعالیت رسمی بورس درایران به سال ۱۳۴۶ هجری خورشیدی برمی گردد اما شروع فعالیت اصلی و اساسی این سازمان را باید هم زمان با اجرای اولین برنامه توسعه اقتصادی و اجتماعی جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۶۸ خورشیدی دانست ولی در هرمزگان با وجود استان اقتصادی و رونق مبادله ای بعداز تاسیس ۲۱بورس درکشور راه اندازی شد.

* بورس های منطقه ای:
با توجه به تحولات عظیم بازار سرمایه در کشور و در راستای اجرای بند الف ماده ۹۵ قانون برنامه سوم توسعه مبنی بر گسترش بورس های منطقه ای تاکنون تالارهای بورس منطقه ای در مناطق مختلف کشور راه اندازی شده است.
از مهم ترین مزیتها و کارکردهای بورس های منطقه ای می توان به امکان مشارکت تعداد بیشتری از مردم در فعالیت های اقتصادی ، اصلاح نگاه نامناسب به پس انداز به ویژه در بین خانوارها اشاره کرد.
همچنین با گسترش فرهنگ سهامداری در جامعه و پررنگ شدن نقش بازار سرمایه دراقتصاد ملی ، زمینه کاهش اتکای بنگاههای اقتصادی را به استقراض از شبکه بانکی یا تامین دولتی فراهم می آورد که این این مساله به کاهش فشار تقاضا در بازار پول و فشار کسری بودجه دولت منجر می شود.
بورس منطقه ای هرمزگان تلاش می کند با اشاعه فرهنگ سهامداری و نیز تقویت و گسترش بازار مالی محلی ، امکان دسترسی بنگاههای داخل این استان به منابع سرشار نقدینگی کل کشور و به دنبال آن افزایش اشتغال و تولید درسطح استان هرمزگان را محقق کند.

*تاریخچه بورس منطقه ای هرمزگان:
بورس منطقه ای هرمزگان به عنوان بیست و یکمین بورس منطقه ای ۲۲ دی ماه سال ۸۴ افتتاح شد که هم اکنون با گذشت ۱۰ سال، همچنان در راستای تحقق اهداف فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی درحال فعالیت است.
از مهم ترین فعالیت های بورس منطقه ای هرمزگان دریک دهه فعالیت می توان به افزایش آمار داد و ستد، افزایش تعدد کارگزاران فعال در سطح این استان، افزایش تعداد آموزش دیدگان، برگزاری همایش و سمینارهای آموزشی، اولین کارگاه آموزشی بازار سرمایه ویژه روسا و مدیران سازمان های اقتصاد و دارایی کل کشور اشاره کرد.
برگزاری ازمونهای اصول مقدماتی بازار سرمایه و بورس اوراق بهادار ( سراسری)، چاپ مقاله در خصوص بورس و نقش آن دراقتصاد، آموزش دبیران اقتصاد و حسابداری استان، گسترس همکاری با دانشگاه ها و مراکز آموزشی، اعطاء سهام به دانشجویان دانشگاه از دیگر فعالیت های بورس منطقه ای هرمزگان نام برده شده است.

* بیش ازپنج میلیارد سهم در بورس هرمزگان
مدیر بورس اوراق بهادار هرمزگان می گوید: از ابتدای تاسیس تاکنون بیش از پنج میلیاردو ۳۳۶میلیون سهم و حق تقدم به ارزش بیش از ۱۷ هزار و ۲۲۸ میلیارد ریال دراین مرکز معامله شده است.
فهیمه زاهری اظهار کرد: ۵۳ درصد این رقم یعنی ۲ میلیاردو ۷۲۸ میلیون سهم و حق تقدم به ارزش ۹هزارو ۱۰۱ میلیارد ریال از معاملات را خرید و ۴۷ درصد دیگر معادل ۲ میلیاردو ۶۰۸ میلیون سهم و حق تقدم معادل هشت هزارو ۱۲۷میلیارد ریال را فروش سهام به خود اختصاص داده است.
وی افزود: در طول یک دهه فعالیت، میانگین ارزش ماهانه به ۱۳۵ میلیارد ریال رسیده و تعداد ۱۴هزارو ۹۴۸ کد معاملاتی جدید توسط کارگزاران فعال در بورس منطقه ای هرمزگان صادر گردیده است.
به گفته مدیر بورس اوراق بهادارهرمزگان، در این استان شرکت های پالایشگاه نفت بندرعباس، خدمات دریایی تاید واتر خاورمیانه و سیمان هرمزگان دربورس اوراق بهادار و پتروشیمی لاوان و فولاد هرمزگان در بازار فرابورس پذیرفته شده اند.
زاهری خاطرنشان سا خت: بورس هرمزگان در زمینه رفع مشکلات حقوقی سهامداران اعم ازاصلاح مشخصات، مفقودی برگه نقل وانتقال سهام و صدور گواهینامه المثنی، توقیف و رفع توقیف سهام و کد کاربری اینترنتی فعالیت های چشم گیری را انجام می دهد .
بخش حقوقی بورس اوراق بهادارهرمزگان نیزضمن همکاری مستمربا سازمان امور مالیاتی هرمزگان و واحدهای تابعه آن، سازمان تعزیرات حکومتی و دادگستری اقدامات حقوقی مناسبی برای سهامداران انجام می دهد.
این مقام مسئول، ازسرویس دهی اینترنت بی سیم، چاپ اسناد نقل وانتقال سهام جهت تسهیل درامرسرمایه گذاری بعنوان بخشی دیگرازفعالیت های بورس منطقه ای هرمزگان نام برد و گفت: آمار معاملات ومهمترین اخبار و رویدادهای بازارسرمایه نیزبه صورت هفتگی ازطریق رسانه های همگای محلی وخبرگزاری ها به اطلاع عموم رسانده می شود.
زاهری با اشاره به برگزاری کلاس های آموزشی رایگان برای علاقمندان به فعالیت های مالی در بورس هرمزگان از آشنا نبودن اکثریت مردم و حتی مدیران صنایع کوچک، بزرگ و متوسط با بورس و بازار سرمایه و اهداف و مزیت های آن بعنوان مشکل و حتی مانع اصلی توسعه فعالیت های بورس منطقه ای هرمزگان نام برد.
وی یادآورشد: این درحالی است که آموزش و آشنایی افراد با بازار سرمایه و فرهنگ سهام و سهامداری و تحقق این هدف و همچنین تقویت و گسترش بازار مالی و امکان دسترسی بنگاه های هرمزگان به منابع سرشار نقدینگی کل کشور و به دنبال آن افزایش اشتغال و تولید بعنوان مهم ترین اهداف تعریف شده برای این سازمان است.
زاهری در خصوص اهمیت فعالیت بورس اوراق بهادار هرمزگان به خبرنگار ایرنا گفت:اگر نبود این فعالیت ها، سرمایه جمع آوری شده کنونی در بخش های دیگر ازجمله بازار آزاد که بخشی از آن شامل قاچاق و مسائل دیگر است سرازیر می شد.
‘ از ابتدای تاسیس تا کنون بیش از پنج میلیاردو ۳۳۶میلیون سهم و حق تقدم به ارزش بیش از ۱۷ هزار و ۲۲۸ میلیارد ریال دربورس اوراق بهادار هرمزگان معامله شده است’.
از بورس بعنوان محلی برای جمع آوری سرمایه های راکت مردم نام برده شده که مدیران واحدهای تولیدی و خدماتی می توانند بدون احتیاج به بانک ها بخشی از نیاز شرکت تحت مدیریت خود را از این محل یعنی بازار سرمایه تامین کنند.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.