بی‌توجهی به منابع طبیعی عامل اصلی خشکسالی

|
0 دیدگاه

معاون امور جنگل های سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری گفت: راه حل حفظ منابع طبیعی و جنگل ها، مشارکت همه مردم است که باید با قوت دنبال شود.

عباسعلی با اشاره به اهمیت منابع طبیعی در کشور اظهار کرد: بی توجهی به منابع طبیعی در سالهای طولانی منجر به خشکسالی، کم آبی ها و مهاجرت افراد شده است که باید با حفاظت از منابع طبیعی این مسائل برطرف شود.

وی افزود: با توجه به تغییرات آب و هوایی و خشکسالی ها اکنون در برخی از شهرها همچون شهریار در اطراف تهران و برخی از شهرهای فلات مرکزی وضعیت به گونه ای است که باید با حفر ۳۰۰ تا ۴۶۰ متر به آب برسیم و همین امر موجب مهاجرت افراد شده است.

معاون امور جنگل های کشور ادامه داد: وجود یک میلیون و ۹۳۴ هزار هکتار عرصه جنگلی در شمال کشور نیازمند آبخوان داری مناسب است تا با اجرای ابخیزداری و آبخوان داری، منابع طبیعی را حفظ و از بروز سیلاب جلوگیری شود.

نوبخت گفت: اگر در طبیعت هر چیزی در جای خود قرار گیرد مشکلاتی به وجود نخواهد آمد و شاهد سیلاب، طغیان رودخانه ها، خشکسالی و کم آبی نخواهیم بود.

معاون فنی و آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران هم دراین جلسه با سخنانی گفت: در سیل ۲ سال گذشته در شرق استان مازندران بیشترین اعتبارات را به این بخش اختصاص دادیم و احداث سد سرشاخه گیر از برنامه های مهم برای کنترل سیلاب بود.

سید محسن موسوی تاکامی، افزود: با ایجاد سد سرشاخه گیر در نکا بعد از خطر سیل سال ۷۸، این شهر اکنون در برابر سیل ایمن شده است و درویشان رود که بعنوان رود بحرانی در منطقه بود، ایمن سازی شد.

وی ادامه داد: در بهشهر هم با ایمن سازی در رودخانه های بزپل و برزو و سرشاخه های ایجاد شده، ایمن سازی لازم انجام شده و در سد گلورد هم برای به دام انداختن رسوبات و افزایش عمق سد، برنامه های مختلفی در دست اجرا است که بیشترین اعتبارات به این بخش اختصاص یافته است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.