معامله 23 هزار تن کالا در سال جاری

تامین مالی تولیدکنندگان از طریق بورس کالا

|
0 دیدگاه

مدیر عامل بورس کالا گفت: در سال جاری در مجموع ۲۳ هزار تن کالا مختلف در بورس کالای ایران مورد معامله قرار گرفت.

حامد سلطانی نژاد در ارتباط با تامین مالی برای تولید کنندگان گندم ، پتروشیمی و صنعتی توسط بورس کالا گفت:در بورس کالا و معاملات آن رکورد های قابل قبولی داشته ایم و از سال ۹۴ محصولات پتروشیمی ۲هزار و ۸۰۰ تن مورد معامله قرار گرفته و محصولات کشاورزی ۷۶۴تن و طلا ۶۰۴ کیلوگرم معامله شد و در مجموع در حدود ۲۳ هزار تن در بورس کالای ایران در این سال مورد معامله قرار گرفته.

وی افزود: در مورد قرارداد های مالی بورس کالا در حدود ۱۶هزار میلیارد تومان معاملات قرارداد های مشتقه بوده که امیدواریم در سال جاری این رقم افزایش یابد.

وی در ارتباط با معاملات گندم کشور در بورس کالا اظهار کرد: انتشار اوراق سلف موازی استاندارد گندم که به منظور تامین مالی ۲۶۵۰میلیارد تومانی شرکت بازرگانی دولتی برای پرداخت بخشی از مطالبات گندمکاران از چهارشنبه گذشته آغاز شده، امروز به طور کامل به فروش رسید.

مدیرعامل بورس کالا ادامه داد: انتشار اوراق سلف موازی استاندارد گندم در بورس کالای ایران که به منظور تامین مالی ۲۶۵۰میلیارد تومانی شرکت بازرگانی دولتی برای پرداخت بخشی از مطالبات گندمکاران از چهارشنبه گذشته آغاز شده، امروز به طور کامل به فروش رفت تا بزرگترین تامین مالی بخش کشاورزی ایران در بازار سرمایه از طریق بورس کالای ایران و ظرف دو روز با موفقیت کامل انجام شود.

سلطانی نژاد با اشاره به انتشار اوراق سلف گندم در دومین روز آن گفت: امروز در دومین روز انتشار اوراق سلف موازی گندم در بورس کالای ایران یک میلیون و ۷۶۱ هزار تن گندم در قالب اوراق سلف به ارزش بیش از یک هزار و ۴۵۷ میلیارد تومان به فروش رسید، تا کل تامین مالی پیش بینی شده به مبلغ ۲هزارو  ۶۵۰ میلیارد تومان در دو روز محقق شود.

وی افزود: با این تامین مالی صورت گرفته شرکت بازرگانی دولتی در اسرع وقت بخش ویژه‌ای از طلب گندمکاران را پرداخت خواهد کرد، تا مشکلات به وجود آمده برای گندمکاران در این زمینه به زودی مرتفع شود.

سلطانی نژاد به جزییات اوراق سلف موازی گندم اشاره کرد و افزود: اوراق سلف موازی گندم با نام و معاف از مالیات بود و با سررسید ۶ ماهه و با نرخ بازده ۱۰ درصدی معادل سود ۲۰ درصد سالانه منتشر شد و نرخ بازخرید بازارگردان نیز روز شمار معادل ۱۹ درصد در سررسید سالانه تعیین شده بود که با استقبال سرمایه گذاران به فروش رسید.

وی ادامه داد: متعهد پذیره نویسی و بازارگردان طی مدت عرضه تا سررسید، صندوق سرمایه گذاری یکم کارگزاری بانک کشاورزی و ضامن اصل و بازده اوراق در سررسید دولت جمهوری اسلامی ایران، خزانه داری کل و بانک کشاورزی هستند.

مدیرعامل بورس کالای ایران افزود: علاوه بر انتشار اوراق سلف و تامین مالی صورت گرفته، شرکت بازرگانی دولتی ایران تعهد کرده است که کلیه گندم غیر مشمول فروش یارانه ای در اختیار این شرکت، به صورت منظم و مستمر تا زمان سررسید صرفا از طریق بورس کالای ایران و براساس قیمت های جاری بازار به فروش می رسد.

سلطانی نژاد مدیر عامل بورس کالا در پاسخ به سؤال در ارتباط مکفی نبودن  عرضه شکر و قیمت بالای این محصول در بورس کالا گفت: از ابتدای امسال تاکنون ۳۶۹ هزار تن شکر در بورس کالای ایران مورد معامله قرار گرفته اما مصرف سالانه بیش از یک میلیون تن است که ۳۶ درصد آن در بورس کالا مورد معامله قرار گرفته و حدود ۷۰ درصد شکر عرضه شده در بورس کالا از طریق معاملات سلف انجام شده است و خواهش بورس کالا این بود که عرضه های سلف کمتر شود و عرضه کنندگان رو به سوی عرضه به صورت نقدی بیارن و برای مدیریت بازار بهتر است شکر به صورت نقد معامله شود که التهاب بازار برطرف شود.

وی ادامه داد: شرکت‌های تحویل‌ دهنده شکر هم باید هر چه زودتر شکر را به مشتریان تحویل دهند که برای این کار بورس کالا دو راهکار یکی عرضه کل شکر در بورس کالا و عرضه نقدی شکر را برای مدیریت بازار این محصول پیشنهاد می‌دهید و همچنین بورس کالا با فراهم آوردن زیرساخت‌ها آمادگی دارد، تا در مقدار کم و در حد یک تریلی و یک تن به متقاضیان شکر عرضه کند و این اقدام در راستای تنظیم بازار صورت گرفته است.

مدیرعامل بورس کالای ایران ادامه داد: روزانه ۸ هزار تن شکر در بورس کالا عرضه می‌شود و با توجه به اینکه در حال حاضر بازار به شدت متقاضی این کالا است، نباید عرضه به صورت سلف انجام شود.

سلطانی‌نژاد مشکل بازار شکر را ظرفیت کارخانه‌های تصفیه شکر اعلام کرد و افزود: ظرفیت کارخانه‌های تصفیه شکر پایین است و نمی‌توانند شکر مورد نیاز بازار را به ترتیبی که بازار مدیریت شود، تأمین کنند.

وی در ادامه راجع به تصمیم وزارت صنعت در رابطه با لغو عرضه محصولات پتروشیمی در بورس کالا اظهار کرد:‌ کالای پتروشیمی از کالاهای خاص است و قیمت و توزیع آن بر روی زندگی همه تأثیر دارد و در صورت عرضه کالای پتروشیمی در بورس کالا شفافیت به وجود می‌آید.

مدیرعامل بورس کالای ایران ادامه داد: قطعاً ما با پیشنهاد خروج عرضه محصولات پتروشیمی از بورس کالا مخالفیم و این موضوع را یک قدم به عقب می‌دانیم، زیرا قانون‌گذار برای شفافیت در معامله خواسته است تا عرضه محصولات پتروشیمی در یک نظام عرضه و تقاضا که همان بورس کالا باشد، صورت گیرد و دولت بارها از عرضه کالاها در بورس حمایت خود را اعلام کرده است.

سلطانی‌نژاد در ارتباط با همکاری بورس با سایر بخش ها بخصوص وزارت جهاد  گفت: وزارت جهاد کشاورزی در زمینه عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالا همکاری خوبی با بورس کالا داشته و در حال حاضر گندم، جو و ذرت در بورس عرضه می‌شود، به طوری که از ابتدای امسال تاکنون ۸۵۰ هزار تن جو در بورس کالا عرضه شده است.

وی افزود: تاکنون از ۶۵ هزار کشاورزی که جو را در بورس کالا عرضه کرده‌اند ۴۵ هزار کشاورز پول خود را دریافت کرده‌اند.

وی با اشاره به اجرای طرح آزمایشی عرضه ذرت در بورس کالا در سال گذشته،ادامه داد:  امسال هم به مانند سال گذشته در تلاش هستیم، تا در راستای اجرای ماده ۳۳ افزایش بهره‌وری در کشاورزی تمام ذرت تولیدی کشاورزان به قیمت تضمینی در بورس کالا عرضه شود که قیمت های کنترل شده و مشخص شده را در اختیار خریداران بگذاریم که البته که برخی از شفافیت در بورس نگران هستند که با مشارکت نهادها تلاش های این مخالفین بی اثر خواهد ماند.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.