تسهیلات پرداختی بانک ها در پنج ماهه امسال ۳۹ درصد رشد کرد

|
0 دیدگاه

بانک مرکزی اعلام کرد: تسهیلات پرداختی بانک ها به بخش های مختلف اقتصادی در پنج ماهه نخست امسال به یک بیلیارد و ۷۷۳ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال رسید که در مقایسه با دوره مشابه پارسال رشد ۳۹ درصدی را نشان می دهد.

در پنج ماهه نخست پارسال بانک ها ۴۹۷ هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال به بخش های اقتصادی تسهیلات پرداخت کرده بودند.
همچنین سهم تسهیلات پرداختی پنج ماهه امسال بانک ها در قالب سرمایه در گردش به همه بخش های اقتصادی یک بیلیارد و ۱۱۹ هزار و ۹۰۰ میلیارد ریال معادل ۶۷٫۷ درصد کل تسهیلات پرداختی بود.
این رقم در دوره مشابه پارسال ۳۸۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال بود که معادل ۴۶٫۸ درصد افزایش یافت.
همچنین سهم تسهیلات پرداختی بابت تامین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن نیز در این مدت ۴۳۸ هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال بود که ۳۶٫۶ درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه درگردش همه بخش های اقتصادی (یک بیلیارد و ۱۹۹ هزار و ۹۰۰ میلیارد ریال) را تشکیل می دهد.
بر این اساس از ۵۰۳ هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن ۸۷٫۲ درصد (معادل ۴۳۸ هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال) در تامین سرمایه در گردش پرداخت شد که بیانگر توجه و اولویت دهی به تامین منابع برای این بخش توسط بانک هاست.
همچنین بررسی ها نشان می دهد در این مدت در مجموع ۱۰۷ هزار و ۳۱۳ فقره تسهیلات به بخش صنعت و معدن با میانگین پرداختی هر فقره چهار میلیارد و ۶۹۰ میلیون ریال پرداخت شد که بیشتر از میانگین پرداختی سایر بخش ها بود.
در این دوره در بخش خدمات یک میلیون و ۳۳۷۷ هزار و ۱۷۳ فقره تسهیلات با میانگین پرداخت هر فقره ۵۶۰ میلیون ریال پرداخت شد.
در مسیر پرداخت تسهیلات از سوی بانک ها باید ملاحظات مربوط به کنترل تورم را نیز در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن پتانسیل تورمی ناشی از فشار تقاضای کل در اقتصاد نیز بود.
پنجم مهرماه بانک مرکزی اعلام کرد: نرخ تورم در ۱۲ماه منتهی به شهریورماه امسال نسبت به مدت مشابه پارسال معادل ۸٫۸ درصد بود.
بر این اساس باید به افزایش توان مالی بانک ها از طریق افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانک ها، کاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آنها به مسیر صحیح اعتباردهی بانک ها، افزایش بهره وری بانک ها در تامین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانک ها و ترغیب بنگاه های تولیدی به سوی بازار سرمایه به عنوان یک ابزار مهم درتامین مالی طرح های اقتصادی (ایجادی) توجه ویژه ای کرد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.