تسهیلات کم‌بهره به مدیریت انرژی رسید

|
0 دیدگاه

مدیر دفتر آموزش و اطلاع رسانی سازمان بهره‌وری انرژی ایران از ارائه تسهیلات کم بهره به صنایع در قالب طرح یارانه سود تسهیلات به منظور ارتقای بهره‌وری و کاهش شدت مصرف انرژی خبر داد.

حسن زربخش در خصوص ارائه تسهیلات کم بهره به صنایع گفت: تسهیلات کم بهره به صنایع در قالب طرح یارانه سود تسهیلات به منظور ارتقای بهره‌وری و کاهش شدت مصرف انرژی صورت می گیرد.

وی گفت: مدیریت انرژی در دنیا به عنوان ابزاری است که کشورهای صنعتی از آن به عنوان منبع درآمد استفاده می‌کنند.

زربخش افزود: در دنیا به انرژی مصرف نشده به عنوان یک منبع جدید انرژی محسوب می‌شود که مزایای زیادی همچون ایجاد اشتغال را به دنبال دارد.

وی با بیان اینکه کارایی انرژی، مسائل زیست محیطی، امنیت جریان انرژی، قوانین و سیاست‌های تنبیهی و تشویقی، اشتغال و فرهنگسازی از مباحث مربوط به مدیریت انرژی در جهان محسوب می‌شود، گفت: مدیریت انرژی لازمه ورود به بازارهای جهانی و توسعه صنعتی است؛ به طور مثال اگر می‌خواهیم وارد سازمان تجارت جهانی (WTO) شویم،  باید استاندارهای زیست محیطی و مصرف انرژی را رعایت کنیم.

مدیر دفتر آموزش و اطلاع رسانی سابا اظهار داشت: قوانین متعددی همچون بند ق ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید، قانون اصلاح الگوی مصرف و غیره در خصوص مدیریت مصرف انرژی در کشور وجود دارد، اما با این حال همچنان خلأهای قانونی در این بخش احساس می‌شود.

وی افزود: در نظر گرفتن معافیت مالیاتی به ازای انجام مدیریت مصرف انرژی و ارتقای بهره‌وری یکی از موضوعاتی است که حتماً باید در کشور به آن پرداخته شود تا با این کار ضمن ارتقای بهره‌وری در کشور از شدت مصرف انرژی کاسته شود.

زربخش با تاکید بر اینکه باید قوانینی در نظر گرفته شود که از مبادی ورودی کشور جلوی واردات محصولات پر مصرف و راندمان پایین گرفته شود، گفت: هم اکنون کالاهای پر مصرف در بازار وجود دارد که پس از پیگیری‌های صورت گرفته قوانین و دستورالعمل‌هایی برای جمع‌آوری آن‌ها از بازار تدوین و اجرایی شد، درحالی که باید از مبادی ورودی کشور جلو واردات این محصولات گرفته شود.

وی تاکید کرد: بر اساس ماده ۲۶ قانون اصلاح الگوی مصرف، صنایع باید معیارهای مصرف انرژی را رعایت کنند که در غیر این صورت مشمول پرداخت جریمه می‌شوند.

مدیر دفتر آموزش و اطلاع‌رسانی سابا یادآور شد: سازمان ملی استاندارد با استفاده از بازوهای اجرایی خود میزان مصرف انرژی واحدهای صنعتی را بررسی و ارزیابی می‌کند.

وی از ارائه یارانه سود تسهیلات به صنایع به منظور ارتقای بهره‌وری خبر داد و گفت: کارخانجات و صنایعی که بخواهند بهره‌وری را در واحد خود افزایش دهند، از تسهیلات یارانه سود تسهیلات با بهره بسیار کم برخوردار می‌شوند.

وی خاطرنشان کرد: از آغاز اجرای طرح یارانه سود تسهیلات تاکنون حدود ۲۵۰ میلیارد ریال تسهیلات به صنایع اعطا شده است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.