تغییرات ساختاری صنعت برق در راه است

تشکیل یک شرکت مادرتخصصی جدید

|
0 دیدگاه

بررسی ها برای اجرای مصوبه سه سال قبل هیئت وزیران ادامه دارد و پیش بینی می شود تا پیش از اتمام دولت یازدهم شاهد تشکیل شرکت مادرتخصصی توزیع برق ایران و متمرکز شدن شرکت توانیر در موضوع انتقال و فوق توزیع باشیم.

شرکت مادرتخصصی مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران (توانیر) از سال ۱۳۴۸ با مسئولیت توسعه تأسیسات تولید، انتقال و عمده فروشی برق تشکیل شد و تا امروز که قریب به ۴۶ سال از عمر این شرکت دولتی می گذرد، تمامی مسئولیت های تولید، انتقال و توزیغ برق کشور بر عهده آن است.

با در دستور کار قرار گرفتن اجرای سیاست های اصل ۴۴ قانون اساسی در وزارت نیرو، به منظور خصوصی سازی صنعت برق طرح جداسازی بخش های تولید و انتقال و توزیع مطرح شد اما در طی سالهای گذشته اجرای این طرح با اقبال مسئولان امر مواجه نشد تا اینکه در دولت یازدهم این موضوع در دستور کار قرار گرفت و با تشکیل شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی ایران، بخش تولید از شرکت توانیر جدا شد.

اکنون شرکت توانیر، در بخش انتقال و توزیع برق کشور مسئولیت مدیریتی دارد اما در وزارت نیرو طرحی در حال بررسی است تا با تشکیل شرکت مادرتخصصی توزیع برق ایران، شرکت مادرتخصصی توانیر در بخش انتقال و فوق توزیع متمرکز شود.

پیشینه این طرح به مصوبه هیئت وزیران در جلسه بیست و هشتم اسفندماه سال ۹۲ باز می گردد. در این مصوبه عنوان شده بود که “شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی با اصلاح اساسنامه شرکت سازمان توسعه برق ایران و شرکت مادرتخصصی توزیع نیروی برق با اصلاح اساسنامه شرکت مادرتخصصی مدیریت ساخت و تهیه کالای آب و برق (ساتکاب) تشکیل می‌شوند.”

با وجود تشکیل شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی و منحل شدن شرکت مادرتخصصی مدیریت ساخت و تهیه کالای آب و برق، هنوز خبری از تشکیل شرکت مادرتخصصی توزیع برق ایران نیست؛ اما پیگیری های تسنیم حاکی از این است که وزارت نیرو همچنان این مسئله را در دستور کار دارد و بررسی ها برای اجرای این مصوبه سه سال قبل هیئت وزیران ادامه دارد.

پیش بینی می شود تا پیش از اتمام دولت یازدهم شاهد تشکیل شرکت مادرتخصصی توزیع برق ایران و متمرکز شدن شرکت توانیر در موضوع انتقال و فوق توزیع باشیم.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.