تعرفه صادرات آبزیان به روسیه کاهش یافت

|
0 دیدگاه

رئیس سازمان شیلات گفت: در سالجاری برآورد تولید یک میلیون و ۵۰ هزار تن محصولات شیلاتی می‌شود و همچنین ۳۸۰ میلیون دلار صادرات خواهیم داشت.

حسن صالحی در نشست خبری سازمان شیلات ایران اظهار کرد: در ۵ ماهه ابتدایی سالجاری ۳۲ هزار تن محصولات شیلاتی کشور به ارزش ۹۵ میلیون دلار صادر شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۵۱ درصد افزایش وزنی و ۳۶ درصد افزایش ارزشی داشته است.

وی افزود: در پنج ماهه اول سال جاری ۴۰۰ کیلوگرم خاویار صادر شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۵۰ درصدی داشته است.

رئیس سازمان شیلات ایران ادامه داد: سال گذشته کشورهای ویتنام، امارات و عراق بزرگترین وارد کننده محصولات شیلاتی ایران بوده‌اند اما میزان صادرات ما به روسیه تنها هزار تن بوده است که امیدواریم در سالجاری با برنامه‌های ایجاد شده این رقم به ۵ هزار تن افزایش یابد.

* قرارداد با آمریکا، انگلیس و کانادا در بخش شیلات

وی در خصوص کشورهایی که در شرایط پس از اجرای برجام اقدام به همکاری با ایران در بخش شیلاتی کرده‌اند، گفت: کشورهای نروژ، فرانسه، چین پس از اجرای برجام با ایران همکاریهای خود را شروع و سرمایه‌گذاری کرده‌اند. همچنین در این مدت مذاکراتی با کشورهای کانادا، انگلستان، آمریکا و تایلند صورت گرفته که هنوز به مرحله سرمایه‌گذاری نرسیده است.

صالحی در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم گفت: کشور چین سرمایه‌گذاری خود را به صورت ۵۱ به ۴۹ و فرانسه با توجه به اینکه سرمایه‌گذار آن اصلیتی ایرانی دارد حدود ۹۰ درصد سرمایه‌گذاری داشته است اما کشورهای آمریکا و انگلیس به صورت مشارکتی با ایران همکاری داشته و میزان سرمایه‌گذاری آنها کمتر از ۵۰ درصد است.

وی افزود: تمام قراردادهایی که با کشورهای خارجی در بخش شیلات صورت گرفته است در چارچوب انتقال تکنولوژی بوده و با آمریکا و انگلیس در خصوص تکثیر و پرورش آبزیان همکاری خواهیم داشت.

صالحی در ادامه سخنان خود با اشاره به تراز تجاری ما در سال ۱۳۹۴ حدود ۳۵۰ میلیون دلار به نفع صادرات بود و به میزان ۱۵۰ میلیون دلار نیز واردات داشته‌ایم.

* برآورد صادرات ۳۸۰ میلیون دلار آبزیان در سال ۹۵

وی یادآور شد: در سالجاری برآورد می‌شود که یک میلیون و ۵۰ هزار تن آبزیان تولید شود همچنین برای صادرات ۳۸۰ میلیون دلار از این محصول هدفگذاری شده است.

رئیس سازمان شیلات در ادامه سخنان خود با اشاره به سفر اسفندماه رئیس جمهور به هرمزگان گفت: صید فانوس‌ماهیان در سال گذشته ۱۰ هزار تن بوده که این رقم به ۲۰ هزار تن در سالجاری افزایش خواهد یافت

وی در ادامه سخنان خود در خصوص وضعیت زیرساختها برای توسعه صادرات شیلات گفت: بخش حمل و نقل، انتقال پول، تسهیل در مقررات بهداشتی و دامپزشکی از جمله مواردی است که به افزایش صادرات کمک می‌کند که در این ارتباط به گشایشهایی نیز دست یافته‌ایم.

صالحی گفت: در حال حاضر ۱۹ شرکت ایرانی مجوز صادرات به روسیه دارند که براساس مذاکرات انجام شده دنبال افزایش تعداد این شرکتها برای صادرات محصولات خود به این کشور هستیم.

وی افزود: براساس مذاکراتی که با مقامات روس انجام شد تعرفه صادراتی آبزیان از ۱۹ درصد به متوسط ۳ تا ۳٫۵ درصد کاهش یافت. همچنین توافقی با اتحادیه اروپا برای صادرات آبزیان صورت گرفته است که بزودی در این ارتباط مذاکراتی در بروکسل خواهیم داشت.

رئیس سازمان شیلات  گفت: مشکلات حمل و نقل ما برای صادرات به اروپا به طول کامل برطرف شده است همچنین برای صادرات به این کشورها از مزایای بیمه و تسهیلات بانکی نیز استفاده می‌کنیم که امروز نیز توافقاتی برای اجرای پروژه مشترک با روسها خواهیم داشت.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.