تعهد “روحانی” و “زنگنه” به ایجاد پیوند بین اوپک و غیراوپک

|
0 دیدگاه

دبیرکل اوپک گفت: بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران و رئیس جمهور حسن روحانی به من اطمینان داده اند که هر کاری ممکن باشد در پیوند دادن اعضای اوپک و کشورهای خارج از اوپک به یکدیگر انجام خواهند داد

محمد بارکیندو، دبیرکل اوپک گفت، ایران به ایجاد اجماع در مورد تثبیت وضعیت بازار نفت بین کشورهای عضو و غیرعضو اوپک متعهد است.
وی گفت، بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران و رئیس جمهور حسن روحانی به من اطمینان داده اند که هر کاری ممکن باشد در پیوند دادن اعضای اوپک و کشورهای خارج از اوپک به یکدیگر انجام خواهند داد… من کاملا از این اطمینان بخشی های داده شده در جریان مذاکرات ماه جاری در تهران راضی هستم.
سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) قرار است روز ۲۸ سپتامبر در الجزایر نشستی غیررسمی تشکیل دهد. بارکیندو احتمال دستیابی به توافقی بر سر فریز نفتی در این نشست را کاهش داده و گفته، این نشست تنها یک مشورت بین اعضا خواهد بود. با این وجود، قیمت نفت در ماه گذشته و بعد از مطرح شدن احتمال احیای بحث فریز نفتی در نشست الجزایر افزایش یافت. تلاش قبلی کشورهای تولید کننده نفت برای فریز تولید در ماه آوریل شکست خورده است.
بارکیندو گفت، وزرای نفت کشورهای عضو اوپک «بسیار سخت» دارند کار می کنند تا در آستانه نشست الجزایر که با حضور روسیه، تولید کننده غیر عضو اوپک برگزار خواهد شد، به توافقی غیررسمی در مورد تثبیت بازار دست پیدا کنند.
ایران در طی چند ماه گذشته و پس از لغو تحریم ها در تلاش بوده تا سطح تولید خود را به سطح قبل از تحریم ها برساند. محسن قمصری، مدیر کل امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران اوایل ماه جاری میلادی گفته بود، نشست الجزایر برای بحث در مورد فریز تولید، برای ایران خیلی زود خواهد بود.
بارکیندو گفت، مذاکرات در این کشور آفریقایی «بسیار مهم» خواهد بود. «ابزارهای ویژه سیاستگذاری باید مورد بررسی قرار گیرد و پس از مرور، تحلیل و درک کامل چشم انداز بسیار پویا و پیچیده بازار انرژی، روی آنها توافق شود.»

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.