تغییر در تعرفه واردات قاچاق را افزایش نمی‌دهد؟

|
0 دیدگاه

عضو کمیسیون بازرگانی اتاق بازرگانی تهران لغو تخفیفات سود بازرگانی توسط هیات دولت را امری ضروری برای حمایت از تولید ملی دانست و افزود: اتاق تهران از این امر بسیار راضی و حامی روند لغو تخفیفات سود بازرگانی است.

فرهاد فزونی در ارتباط با لغو تخفیف‌های سود بازرگانی ۵۱ قلم کالا در بخش صنعت، توسط هیات دولت گفت: این کالاها از جمله کالاهایی هستند که در داخل کشور تولید می‌شود و نمونه مشابه دارند و اگر قرار است که سیاست‌های  اقتصاد مقاومتی در کشور اعمال شود، باید بیشتر از تولیدات داخلی استفاده کنیم.

فزونی ادامه داد: در همین ارتباط دولت تصمیم گرفته کالاهای مشابهی را که از خارج وارد کشور می‌شود و در تعرفه‌های بازرگانی آنها تخفیف‌هایی اعمال شده را لغو کرده تا توجه سرمایه گذاران و تولیدکنندگان به این محصولات و تولیدات داخلی بیشتر شود.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران با اشاره به این که لغو تخفیف‌ها به یکپارچه شدن نظام تعرفه‌ای کمک شایانی خواهد کرد اظهار کرد: نظام تعرفه‌ای پیچیدگی‌‌های بسیاری دارد و این که تنها با یک عمل یکسان سازی شود شک و شبهه‌ای در آن پیش می‌آید و اما در هر صورت این فعالیت یک قدم مثبت در جهت یکسان شدن نظام تعرفه‌ای است و تخفیف‌هایی که روی برخی کالاها داده می‌شد و برداشته شدن آن‌ها باعث رونق تولیدات داخلی خواهد شد.

وی با بیان این که کالای قاچاق به هر قیمتی وارد کشور می‌شود و به راحتی عرضه می‌گردد افزود: کالاهای قاچاق در هرصورت وارد کشور شده و به هر قیمتی که شده این کالاها در بازار داخلی عرضه می‌شود و وقتی خودروهایی مانند پورشه به صورت قاچاق وارد کشور می‌شود دیگر برخی فرآورده‌های کشاورزی و یا صنعتی جای خود را دارد همچنین قرار نیست تا قیمت و تعرفه یک کالایی بالا برود، حمله کنند کالا را به صورت قاچاق وارد کنند، بنابراین باید اجازه داد این تخفیف‌ها لغو شود و از طرفی باید سعی کنیم از ورود قاچاق به کشور جلوگیری کنیم.

فزونی ادامه داد: باید در جهت حمایت از تولید داخلی و به اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، سعی کنیم کالاهای وارداتی که نمونه مشابه داخلی دارند را با تعرفه بیشتری به آنها اجازه ورود دهیم که تولید داخل به حدی رشد کند که بازاری برای صادرات گسترده خود هم پیدا کند.

عضو کمیسیون بازرگانی اتاق بازرگانی تهران در انتها در ارتباط با دیدگاه اتاق تهران نسبت اقدام اخیر دولت در زمینه لغو تخفیف‌ها گفت: نگاه اتاق به بالا بردن تعرفه‌های وارداتی بسیار مثبت است و همیشه پشتیبان تولید داخلی بوده حتی اگر نیاز به کمکی بوده هر کمکی که از دست اتاق برآید از آن دریغ نخواهد کرد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.