الگوی کشت نداریم

تولید نامتوازن محصولات کشاورزی

|
0 دیدگاه

سال‌هاست که کشاورزان با مشکلات زیادی در کنار زحمات فراوان برای تولید محصولات کشاورزی روبرو هستند که یکی از آنها تولید مازاد محصولات کشاورزی است.

مشکل تولید مازاد محصولات کشاورزی از جمله مسائلی است که هرسال باعث متضرر شدن کشاورزان می‌شود و در بعضی موارد فساد حجم عظیمی از محصولات کشاورزی را به همراه دارد.

با وجود اینکه هرسال این مساله در حال تکرار است و ضرر اصلی نیز به کشاورزان که قشر آسیب‌پذیری هستند وارد می‌شود ولی هنوز برنامه‌ریزی درستی برای کنترل میزان تولید محصولات کشاورزان تعیین نشده است.

این درحالی است که کشاورزان هرسال با توجه به تجربیات سال قبل تصمیم به کاشت محصولی می‌گیرند که گمان می‌برند بیشترین بهره را از تولید آن خواهند برد اما در زمان برداشت متوجه می‌شوند که تولید آنها مازاد بر نیاز مصرف‌کننده است و عرضه بیش از تقاضا باعث کاهش قیمت محصول تولیدی آنها شده تا جایی که خوراک دام شدن محصولات را به فروش آن ترجیح دهند.

سیب زمینی یکی از محصولاتی است که در کنار زحمت فراوان برای کشت آن هرسال کشاورزان را با مشکل مازاد تولید روبرو می‌کند تا جایی که فروش محصول کشاورزان حتی هزینه تولید آن را نیز جبران نمی‌کند.

این درحالی است که سیب‌زمینی تولیدی کشور مسیر صادراتی خوبی را در پیش ندارد و برنامه ریزی درستی برای نگهداری مازاد تولید کشاورزان وجود ندارد.

فاطمه پاسبان کارشناس کشاورزی در گفت‌و گو با خبرگزاری میزان در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه چرا برنامه جامعی برای کنترل میزان تولید محصولات کشاورزی دردست کار نیست، گفت: مشکل عمده در بخش کشاورزی نبود الگوی کشت برای تولید محصولات کشاورزی است و هنوز برنامه جامعی با عنوان الگوی کشت در بخش کشاورزی تعیین نشده واین امر هر ساله باعث ضرر و زیان کشاورزان می شود.

وی افزود: در صورت تعیین الگوی کشت در بخشهای مختلف کشاورزی می توان به این موضوع پی برد که هر منطقه برای تولید چه محصولی مناسب است و باید در این الگو با تحقیق و پژوهش میزان تولید مناسب برای هر منطقه لحاظ شود که بر اساس آن کشاورز در هنگام کشت بداند چه محصولی را در چه وسعت زمینی بکارد تا در کنار برطرف کردن نیاز جامعه متضرر نشود.

پاسبان گفت: کشاورز اگر بداند که چه محصولی با چه میزان تولید برای او صرفه اقتصادی دارد مطمئنا به سمت کاشت آن محصول می رود و با توجه به تجربیات سال گذشته خود دست به تولید محصول نخواهد زد.

وی با بیان اینکه نبود برنامه جامع در بخش کشاورزی باعث رساندن ضرر و زیان به کشاورزان می شود، گفت: کشاورز نیز مانند دیگر افراد جامعه به دنبال تأمین نیاز خود و دریافت سود بیشتر با تولید بالا است و اگر با تولید انبوه امکان فروش محصول خود را نداشته باشد و متضرر شود به جایی می‌رسد که تغییر کاربری زمین خود یا فروش آن را به جای تولید محصول ترجیح می‌دهد واین امر ممکن است باعث مهاجرت هر چه بیشتر کشاورزان به شهرها شود و در دراز مدت کشاورزی کشور را دچار مشکل کند.

این کارشناس کشاورزی در پایان خاطر نشان کرد: پیشرفت در کشاورزی با تعیین برنامه جامع از سوی مسئولان بخش کشاورزی سرعت می‌گیرد و بخشی از حمایت نیز باید از سوی دولت از کشاورزان انجام شود تا نگرانی کشاورزان برای تولید محصولات کشاورزی را کاهش دهد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.