حاشیه‌های یک قیمت‌گذاری در بازارسرمایه

|
0 دیدگاه

اشکال در قیمت‌گذاری نماد یک شرکت فرابورسی پس از افزایش سرمایه.

نماد شرکت نورد و لوله اهواز که در بازار توافقی فرابورس در حال معامله است چندی پیش به دلیل مجمع عمومی فوق العاده جهت افزایش سرمایه ۵۰ درصدی از محل آورده نقدی متوقف شد.قیمت پایانی سهم در روز توقف قبل مجمع ۵۴۸ ریال بود که در مجمع عمومی فوق‌العاده افزایش سرمایه ۵۰‌درصدی از آورده در ابتدا در اختیار هیات مدیره قرار گرفت و بعد از آن با فاصله چند روز توسط هیات مدیره تصویب و اجرایی شد.

در این راستا مازیار فتحی تحلیلگر بازار سرمایه پیرامون اتفاقات رخ داده در قیمت‌گذاری این شرکت می‌گوید: بنا به فرمول قیمت‌گذاری سهم در افزایش سرمایه از آورده که باید قیمت تئوریک سهم پس از افزایش سرمایه با توجه به قیمت پایانی قبل مجمع و مبلغ اسمی پرداخت شده با فرض تبدیل حق تقدم به سهام محاسبه گردد قیمت تئوریک سهم باید ۶۹۸ ریال درج می‌شد که با فرمول (تصویر اول) قابل اثبات است.

(تصویر اول)

(تصویر اول)

او افزود:  در این فرمول p1 قیمت تئوریک سهم پس از افزایش سرمایه، p0 قیمت سهم قبل افزایش سرمایه و α درصد افزایش سرمایه از آورده است.

(تصویر دوم)

(تصویر دوم)

به گفته فتحی از نظر ارزش دارایی سهامدار هم فرمول (تصویر دوم) قابل توجیه است چرا که با فرض اینکه سهامداری ۱۰۰۰ سهم این شرکت را داشته باشد قبل افزایش سرمایه ۵۴۸۰۰۰ ریال دارایی داشته و بعد افزایش سرمایه به ازای ۱۰۰۰ سهم خود ۵۰۰ حق تقدم دریافت می‌کند که در صورت پرداخت مبلغ اسمی و تبدیل حق تقدم به سهم باید ۵۰۰۰۰۰ ریال پرداخت کند و پس از آن ۱۵۰۰ سهم خواهد داشت که با توجه به سرمایه‌گذاری اولیه ۵۴۸ هزار ریالی و مبلغ پرداختی ۵۰۰ هزار ریالی ۱۰۴۸۰۰۰ ریال سرمایه‌گذاری کرده که با قیمت اصلاح شده فرمول فوق‌الذکر که هر سهم را حدود ۶۹۸ ریال برآورد می‌کند همخوانی دارد.

این تحلیلگر بازارسرمایه تصریح می کند: اما با توجه به قیمت‌گذاری تئوریک امروز و تخلف آشکار که به دلیل عدم نظارت صحیح فرابورس صورت پذیرفته شاهد افت حدود ۲۲ درصدی سرمایه سهامدارانی که قصد تبدیل حق تقدم به سهام و حفظ درصد مالکیت خود را دارند هستیم. امیدواریم که واحد نظارت بورس، فرابورس و همچنین سازمان بورس با دقت بیشتری وظیفه خطیری که بر عهده آنهاست که با دارایی و سرمایه مردم سر و کار دارند را پیگیری کنند و چنین تخلفات آشکاری را پاسخگو باشند و بلافاصله اصلاح خطا کنند.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.