حسرت یک فیلمساز با ۵۰ سال سابقه: نتوانستم برخی فیلم‌های محبوبم را بسازم

|
0 دیدگاه

هفتمین شب فیلم کوتاه از مجموعه برنامه های هجدهمین جشن سینمای ایران با معرفی برگزیده ها برگزار شد.

هفتمین جشن فیلم کوتاه شامگاه سه‌شنبه شانزدهم شهریور ماه در تالار ایوان شمس با اجرای کوروش سلیمانی برگزار شد.

کمال تبریزی دبیر هجدهمین جشن خانه سینما با اشاره به اینکه همه ما قبول داریم بزرگان سینما فعالیت خود را از فیلم کوتاه شروع کرده‌اند گفت: «فیلم کوتاه کلاس اول فیلمسازی است و الف بای سینما از طریق فیلم کوتاه آموخته می شود. مهمترین ویژگی فیلم کوتاه این است که دارای یک وجه تجربی و بی پروایی است و این نوع از سینما حوزه‌ای است که فیلمساز می‌تواند تجربه‌های فوق‌العاده‌ای در آن داشته باشد. کسانی که در این حوزه فعالیت می‌کنند هیچ‌گاه از ساخت فیلم کوتاه دست نمی‌کشند چرا که فعالیت در این حوزه همیشه هیجان‌انگیز است.»

تبریزی در ادامه توضیح داد: «هر کاری که در فیلم بلند نمی‌توان انجام داد در فیلم کوتاه به راحتی می‌توان تجربه کرد به همین دلیل نباید، باید و نبایدهای که در سینمای بلند وجود دارد در سینمای کوتاه وجود داشته باشد. چرا که فیلم کوتاه یک آزمایشگاه برای سینمای ایران است.»

او در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به اینکه جشن مستقل کاملا برازنده سینمای کوتاه است بیان کرد: «در این دوره از جشن خانه سینما با تغییرات بسیاری همراه بودیم و امیدوارم بتوانیم این تغییرات در سال آینده به حداکثر برسد. اما دوستان در انجمن فیلم کوتاه بدانند که از سال آینده باید به فکر یک تندیس و نشان برای خود باشند چرا که از سال آینده تندیس های خانه سینما در اختیار آنها قرار نمی‌گیرد.»

دبیر هجدهمین جشن خانه سینما گفت: «جشن فیلم کوتاه نیز مانند جشن های انیمیشن و مستند از سال آینده به صورت مستقل برگزار می شود و اگر آیین نامه تصویب شود از سال آینده یک یا ۲ تندیس به هرکدام از این جشن ها اختصاص داده می‌شود.»

نیما عباس پور مدیر اجرایی هفتمین جشن فیلم کوتاه با ارائه گزارشی از هفتمین جشن فیلم کوتاه اظهار داشت: «در این دوره از جشن ۵۱۶ فیلم به دبیرخانه ارسال شد که هیات انتخاب بعد از گذشت ۱۲ روز ۴۲ فیلم را برای داوری انتخاب کردند. این فیلم ها نیز توسط ۷۴ داور طی ۲ روز داوری شد و امشب برگزیدگان این فیلم ها اعلام می شود.»

او تاکید کرد: «اتجمن فیلم کوتاه از دوره های قبل بحث داوری را به صورت رای اکثریت متخصص داوری می کند و جشن بزرگ خانه سینما برای اولین بار در این دوره به این شیوه داوری می‌کند.»

در ادامه مراسم نشان ایسفا به خسرو سینایی اهدا شد. این نشان را امید روحانی، مهدی احمدی ،علی لقمانی و مهدی جعفری اهدا کردند.

امید روحانی در بزرگداشت سینایی توضیح داد: «خسرو سینایی نگاهی جامع الطراف به سینما دارد و به خوبی تعادل بین وجه ادبی نمایشی  و هنری سینما را حفظ کرده است. اما طی این همه سال ما این فرصت را پیدا نکردیم که در مورد نقش سینمایی او صحبت کنیم و شاید این امر بر گردن ما منتقدان است.»

علی لقمانی نیز بیان کرد: «خوشحالم انجمن فیلم کوتاه به حق این قدردانی را انجام می دهد. برای جوان هایی که تازه درگیر فیلمسازی شده اند باید این فرصت را داشته باشند که از گذشته سینمای کوتاه مطلع شوند. سینایی تا امروز ۸۰ فیلم کوتاه ساخته است او زمانی فیلم کوتاه ساخت که فعالیت در سینما به دلیل کمبود امکانات سخت بود.»

در ادامه مهدی احمدی اظهار کرد: «سینایی حق بزرگی به گردن من دارد و همین جا از او تشکر می کنم. وی طی این سال ها آدم های بسیاری را تربیت کرده است و یکی از ارکان سینمای ایران به شمار می‌رود.»

مهدی جعفری هم در این مراسم گفت: «من از ۲۶ سال قبل با سینایی آشنا هستم متاسفانه مراکز آموزشی ما فرد محور است و من و تعدادی دیگر از سینماگران خوش شانس بودیم که کارگردانی را از سینایی آموختیم و نگاهمان به سینما را از او یادگرفتیم.»

خسرو سینایی بعد از دریافت نشان ایسفا گفت: «دوستانی که دارم تنها ثروت‌های من هستند آنها بدون هیچ چشم داشتی هر زمان که خواستم من را در ساخت فیلم کوتاه همراهی کردند. من زمانی که احساس می کنم زیر بار فشار مشکلات به اصطلاح حرفه‌ای خسته می‌شوم و دیگر نمی‌خواهم فیلم بسازم. برای ارتباط عاشقانه‌ام با سینما فیلم کوتاه می‌سازم.»

او ادامه داد: «می‌خواهم از سینمایی که یک عمر به من فرصتی داد تا رنگارنگ پرفراز و نشیب و پربار زندگی کنم تشکر کنم. چرا که این سینما به من احساس بیهودگی نداد.»

کارگردان «جزیره رنگین» بیان کرد: «ما این سال‌ها فیلم ساختیم برای اینکه لذت ببریم. اولین فیلم من در سال ۱۳۴۵ ساخته شد و امروز ۵۰ سال است که فیلم می‌سازم.»

سینایی گفت: «تا امروز نزدیک به ۱۲۰ فیلم ساخته‌ام اما از میان آنها تنها ۴ فیلم کوتاه خود را خیلی دوست دارم چرا که برای ساخت آن ملاحظه سانسور و فروش را نداشتم.»

او با اشاره به زنده یاد سهراب شهید ثالث بیان کرد: «آن سال‌ها که ثالث تازه به ایران بازگشته بود به من گفت چرا فیلم بلند نمی‌سازم من به او گفتم می‌خواهم زمانی فیلم بلند بسازم که تمام چم و خم سینما را با فیلم کوتاه یاد بگیرم. درست در ۴۰ سالگی که به پختگی برسم و درست زمانی که فکر کردم دانش کافی برای ساخت فیلم را یادگرفتم نتوانستم فیلم‌هایی که دوست داشتم را بسازم چرا که بودجه ساخت آن فراهم نبود مانند «قطار زمستانی».»

سینایی در پایان گفت: «من در کنار خانواده‌ای حضور داشتم که در خوشبختی من سهم داشتند. اما یک حسرت کوچک در دل دارم که نتوانستم برخی از فیلم‌هایی که دوست داشتم بسازم.»

تندیس و دیپلم های افتخارهفتمین شب فیلم کوتاه به شرح ذیل به برگزیدگاه اهدا شد:

تندیس شایستگی و دیپلم افتخار بهترین فیلم کوتاه به کاوه مظاهری «روتوش»

تندیس شایستگی و دیپلم افتخار بهترین کارگردانی فیلم کوتاه داستانی به فرنوش صمدی و علی عسگری «سکوت»

تندیس شایستگی و دیپلم افتخار بهترین کارگردانی فیلم کوتاه تجربی به مسعود حاتمی «تنازع»

تندیس و دیپلم افتخار بهترین فیلمنامه غیر اقتباسی به آرمان خوانساریان «سبز کله غازی»

دیپلم افتخار بهترین فیلمنامه اقتباسی به اسماء ابراهیم زاده «حفره مشترک»

دیپلم افتخار بهترین فیلمبرداری به حامد حسینی سنگری «وال ها»

دیپلم افتخار بهترین تدوین به امیر ادیب پرور «سگ جون»

دیپلم افتخار بهترین صدا به مرتضی محمدی و سلمان ابوذر «سه سال و سه ماه و دو روز»

کمال تبریزی، منوچهر شاهسواری، فرید فرخنده کیش، ابراهیم مختاری، مرتضی رزاق کریمی، نقی نعمتی، محمدرضا مویینی، غلامرضا موسوی، بیژن میرباقری، اردشیر کاظمی، حبیب ایل‌بیگی، جعفر صانعی‌مقدم، امید روحانی، محمدعلی سجادی، وحید موساییان، کامران ملکی، شادمهر راستین، آرش رصافی، پرویز آبنار، مرضیه وفامهر، مهدی احمدی و… از جمله چهره‌های حاضر در این مراسم بودند.

هجدهمین جشن سینمای ایران ۲۲ شهریور ماه با  رویکرد «روز ملی سینما، روز احترام به تماشاگر» برگزار می‌شود.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.