حقوق کارگران امسال ۲ میلیون و ۱۲۶ هزار تومان کسری دارد

|
0 دیدگاه

در حالی که مشمولان قانون کار با کسری ماهیانه ۲میلیون و ۲۲۶ هزار تومانی در سال ۹۴ ، سال جدید را آغاز کرده بودند که با فرض عدم تغییر هزینه ها، مشمولان قانون کار باکسری ۲میلیون و ۱۲۶ هزار تومانی در سال ۹۵ روبرو هستند.

در حالی که در تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی درباره اقتصاد خانواده ایرانی برای سال ۹۴  هزینه خانوار شهری، ۲ میلیون و ۹۳۸هزار تومان برآورد شده که کارگران سال گذشته دستمزد ۷۱۲ هزار و ۴۱۳ تومانی دریافت می کردند بنابراین ماهیانه ۲ میلیون و ۲۲۶ هزار تومان کسری درآمد برای هزینه های زندگی داشته اند و سال جدید را با عقب افتادگی از حقوق خود آغاز کرده اند.

در شرایطی که حقوق امسال مشمولان قانون کار ۸۱۲ هزار و ۱۶۴ تومان است، حتی اگر هزینه های خانوار شهری در سال جاری تغییر نکرده باشد، علاوه بر عقب ماندگی مزد سال گذشته مشمولان قانون کار امسال هم ماهیانه با کسری ۲میلیون و ۱۲۶ هزار تومانی مواجه هستند.

* متوسط تعداد افراد خانوار

در سال ۹۴ متوسط تعداد افراد خانوار ۳٫۳۸ نفر بود که نسبت به سال قبل کاهش داشته است. از کل تعداد خانوارها، خانوارهای ۴ نفری با ۲۹٫۰ درصد بیشترین و خانوارهای ۹ نفری و ۱۰ نفره و بیشتر هر یک با ۰٫۱ درصد کمترین سهم را به خود اختصاص داده اند.

*درآمد ناخالص

متوسط درآمد ناخالص سالانه یک خانوار در سال ۹۴ حدود ۳۵۲۵۹۵ هزار ریال ( ماهانه ۲۹۳۸۳ هزار ریال) بوده که نسبت به سال ۹۳ معادل ۱۲٫۳ درصد افزایش داشته است.
۶۹٫۷ درصد از کل درآمد ناخالص را درآمد پولی ناخالص و ۳۰٫۳ درصد را درآمد غیر پولی ( شامل ارزش اجاری خانه شخصی ) تشکیل داده است.

*هزینه ناخالص

بر اساس نتایج این بررسی متوسط هزینه ناخالص سالانه یک خانوار حدود ۳۵۲۶۵۱ هزار ریال ( ماهانه حدود ۲۹۳۸۸ هزار ریال) بوده است. هزینه مزبور که شامل ارزش اجاره خانه شخصی نیز است، نسبت به سال ۹۳ معادل ۷٫۳ درصد افزایش داشته است.

از کل هزینه های ناخالص خانوار به ترتیب ۳۵٫۰ درصد به مسکن، آب، برق، گاز و سایر سوخت ها، ۲۳٫۶ درصد به خوراکی ها و آشامیدنی ها، ۱۰٫۲ درصد به حمل و نقل، ۸٫۳ درصد به کالاها و خدمات متفرقه، ۵٫۸ درصد به بهداشت و درمان ۴٫۵ درصد به پوشاک و کفش، ۴٫۱ درصد به لوازم، اثاث و خدمات مورد استفاده در خانه، ۲٫۱ درصد به هر یک از دو گروه ارتباطات و رستوران و هتل، ۲٫۰ درصد به تفریح و امور فرهنگی، ۱٫۹ درصد به تحصل و ۰٫۳ درصد به دخانیات اختصاص داشته است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.