خم‌کردن قامت اقتصاد کشورهای درحال توسعه با سازمانهایی مثل بانک جهانی

|
0 دیدگاه

یک تحلیلگر آمریکایی با بیان این که ۲۵ کشور در لیست انتظار محرمانه‌ آمریکا برای تهاجم قرار دارند نوشت: هدف از تاسیس سازمانهای بین‌المللی توسط قدرتهای جهانی را این می‌داند که قامت اقتصادی کشورهای در حال توسعه را خم کنند.

جان پرکینز  از افرادی است که مدتی در آژانس امنیت ملی آمریکا ماموریت داشته است و در سال ۲۰۰۴ با انتشار کتاب «اعترافات یک جنایتکار اقتصادی» شهرت جهانی پیدا می‌کند. وی در این کتاب معروف به پشت پرده تشکیل و چگونگی اداره کردن سازمانهای بین‌المللی می‌پردازد. او هدف از سازمانهای بین‌المللی  توسط قدرتهای جهانی را این می‌داند که قامت اقتصادی کشورهای در حال توسعه را زیر وامهای کمرشکن خم کنند. این هدف  با شروط تحمیلی “بانک جهانی” و “صندوق بین‌المللی پول” برای بازپرداخت اقساط وامها محقق می‌شود که دولتها ناگزیر  به پرداخت این وامها هستند که خود هم حق دخالت در چگونگی مصرف آن را ندارند و اینگونه می‌شود که ارائه‌ی  خدمات اجتماعی، بهداشتی و آموزشی دولتها به طبقات محروم و متوسط به شدت محدود و ناممکن می‌گردد.

جان پرکینز عقیده دارد که در نظام لیبرالیسم اقتصاد بیش از آنکه یک علم باشد وسیله‌ی توجیه راههایی برای رسیدن به اهداف از پیش تعیین شده نظام سرمایه‌گذاری  است و ادامه می‌گوید که  اکنون وقت آن است که پاخیزیم و فریاد سردهیم که بدهی کشورهای توسعه یافته غیرقانونی است و باید ابطال شود.

این کارگزار سابق  آژانس امنیت ملی آمریکا در ادامه می‌گوید که ۲۵ کشور در لیست انتظار محرمانه‌ آمریکا برای تهاجم قرار دارند تا سپس توسط ابرشرکتهای آمریکایی مثلا بازسازی شوند و جهت صرفه‌جویی در وقت، قرارداد بسیاری از این “بازسازی” ها حتی پیش از تهاجم آمریکا، بین پنتاگون و ابرشرکتهای خاصی به امضاء رسیده است.

وی با اشاره به این مطلب که در سازمان با این نام یعنی «جنایتکاران اقتصادی» نامیده می‌شدیم، در معنای آن می‌گوید:‌ جنایتکاران اقتصادی افرادی حرفه‌ای‌اند که کلاه کشورهای مختلف را در سراسر جهان در ارقام نجومی میلیارد دلاری بر می‌دارند. آنان وجوه مالی “بانک جهانی” و آژانس ایالات متحده برای توسعه بین‌المللی و سازمانهای خیریه را به صندوق شرکتهای بزرگ و به جیب تعدادی خانواده ثروتمند سرازیر می‌کنند که منابع طبیعی کره زمین را در اختیار بگیرند.

پرکینز سلاح این جنایتکاران را اینگونه معرفی می‌کند که آنها عبارت است از: گزارشات مالی مجهول، انتخابات ساختگی، رشوه، اخاذی، سکس و قتل. آنان بازیگران همان بازی قدیمی امپراتوری هستند که در حال حاضر در این روزگار جهانی سازی ابعاد جدید وحشتناکی به خود گرفته است. من می‌دانم از چه چیزی حرف می‌زنم… زیرا من خودم یکی از همان جنایتکاران جنگی بودم عبارت فوق را به سال ۱۹۸۲ در آغاز دست نوشته‌ای تحت عنوان “وجدان‌ آگاه جانی مزدور اقتصادی” مطرح کرده بودم.

وی با بیان اینکه این کتاب را به روسای جمهور دو کشوری تقدیم کرده بود که از مشتریان او بوده‌اند و برایشان ارزش و احترام خیلی زیادی قائل بوده است افزود:  این دو شخصیت سیاسی رئیس جمهور اکوادور و پاناما بودند که در سانحه هوایی جانشان را از دست دادند و این حوادث به هیچ عنوان اتفاقی نبود. آنها را به قتل رساندند زیرا از ائتلاف با شرکتهای بزرگ دولت آمریکا و بانکدارانی که هدفی جز ایجاد امپراتوری جهانی نداشتند سرپیچی کرده بودند.

پر کینز با انتقاد از سیاستهای ضد بشری آمریکا که بیش از هر چیزی در رفتار آن نمود دارد در کتاب گفته است که آمریکا بیش از هشتاد و هفت میلیارد دلار صرف جنگ عراق می‌کند در حالیکه طبق برآورد سازمان ملل با نصف این رقم آب سالم، غذای کافی، خدمات بهداشتی، دفع فاضلاب و‌ آموزش اولیه را برای تمام ساکنان کره زمین فراهم آورد.

وی در ادامه در راستای تأیید ناکارامدی تجارت جهانی افزود: نسبت درآمد یک پنجم جمعیت در غنی‌ترین کشورها به یک پنجم جمعیت در فقیرترین کشورها از سی به یک در سال ۱۹۶۰ به هفتاد و چهار به یک در سال ۱۹۹۶ رسیده است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.