خوشه‌ سازی صنایع عامل توسعه پایدار

|
0 دیدگاه

خوشه سازی بنگاه‌ها می‌تواند یکی از عوامل توسعه پایدار برای اقتصاد کشورها تلقی شود و با تجميع اين شركت‌ها امكان استفاده از تجربيات و امكانات یکدیگر، ايجاد امكانات مشترک و انجام امور به صورت مشترک در بین این بنگاه‌ها را به وجود خواهد آمد.

خوشه صنعتی مجموعه‌ای از بنگاه‌های تجاری و غير تجاری است که برای تولید یک یا چند محصول نهایی در یک محدوده جمع شده و ضمن رقابت با خوشه‌های صنعتی دیگر در اکثر موارد با یکدیگر همكاری می‌کنند، ارتباط درونی اين بنگاه‌ها ضمن کاهش هزينه‌ها و تسهيل كنندگان دسترسی به نهادها، بازار‌های فروش و تامين نيازهای مشترک مشتری خواهد بود.

درسال‌های اخير با توجه ویژه‌ای که دولت به روند توسعه بنگاه‌های كوچک و متوسط داشته است شاهد پیشرفت این بنگاه‌ها و افزایش معاملات آن‌ها هستیم‌، البته که اين بنگاه‌ها دارای مزايای زيادی نسبت به صنايع بزرگ بوده كه از این موارد می‌توان از ارزش افزوده،‌ نوآوری، اشتغال آفرينی و انعطاف پذيری بيشتری یاد کرد بنابراين، توجه به اين بخش برای توسعه فعالیت اقتصادی هر کشور می‌تواند بسیار مهم و ضروری تلقی شود.

خوشه‌های صنعتی اکثرا در مرکز کشور قرار گرفته و استان قم یکی از مراکز تجمع خوشه‌های صنعتی کشور و از حیث رتبه در جمع چند شهر برتر در این زمینه قرار دارد.

امیر ولی، عامل توسعه خوشه صنعتی مبل استان قم در ارتباط با فعالیت‌های خوشه صنعتی مبل در این استان به میزان،گفت: خوشه مبل در استان قم با  ۳هزار و ۵۰۰ واحد تولیدی و ۲۰ هزار نفر اشتغال‌زایی یکی از خوشه‌ها و اتحادیه بزرگ استان بوده اما با توجه به این توانایی‌ها همچنان این صنف جایگاه خود را در بین اصناف کشور پیدا نکرده و شناخته نشده است.

وی با تاکید براین که برنامه ریزی ۳ساله خوشه صنعتی مبل استان قم پایان یافته است افزود: خوشه‌های صنعتی با توجه به محدودیت‌هایی که صنایع کوچک دارد همچنان تاکید آن‌ها به کار گروهی و کنسرسیوم بوده که تا حد زیادی در این معقوله موفق بوده‌ و توانستیم اولین کنسرسیوم و برند مشترک مبل کشور را در استان قم راه‌اندازی کنیم.

ولی اظهار کرد: برای بازاریابی محصولات تولیدی خود به کشورهای همسایه مانند عمان و عراق هیات تجاری اعزام شده و در این رابطه اقدامات مناسبی صورت گرفته است که مجموعه‌ای از تولیدکنندگان خام، رنگ کار، رویه کوب و مجموعه نمایشگاهی در قالب یک زنجیره تولید کامل تاسیس شده که از جمله فعالیت‌های خوشه صنعتی مبل قم در روند ۳ساله خود است.

وی در ارتباط با جذب سرمایه خارجی برای این خوشه صنعتی ادامه داد: با این که مبلمان قم رتبه برتر خوشه کسب وکار کشور را در سال ۹۵ بدست آورده تا کنون هیچ گونه جذب سرمایه برای واحدهای صنعتی انجام نشده و این خوشه برای صادرات محصولات خود قطعا نیاز به جذب سرمایه دارد.

ولی ادامه داد: البته این امر را باید در نظر داشت که توجه زیادی به خوشه مبل در کشور نشده، ازطرفی دیگر به علت گروهی بودن این صنعت هزینه تمام شده کالاهای تولیدی بالا بوده و هر واحد خرد برای تولید مبل در کشور هزینه زیادی باید پرداخت شود.

عامل توسعه خوشه صنعتی مبل استان قم با اشاره به این که تاثیرگذاری رکود بر بخش‌هایی از صنعت مانند صنعت مبل کشور بیشتر از سایر صنایع است گفت: در حال حاضر صنعت مبل مانند همه صنایع کشور در رکود قرار دارد اما باید این امر را در نظر داشت که رکود صنعت برای تولید کنندگان کالاهای اساسی تاثیر چندانی ندارد و این امر در بخش‌های صنعتی که جزء نیازهای اساسی خانوار همچون مبل نیست، بیشتر نمود پیدا خواهد کرد و آسیب پذیری این واحدها بیشتر از سایر بخش‌ها بوده است، از سوی دیگر دولت برنامه مدونی برای بخش‌هایی که بیشتر آسیب می‌بینند، نداشته که این باعث شده فشار در زمان رکود به این بخش از صنعت افزایش یابد.

در پایان لازم به ذکر است، در دنيای مدرن كنونی صنايع كوچك ‌در موضوعات مهم اقتصادی از جمله رشد اقتصادی و حل بحران بيكاری،‌ تاثیر قابل توجهی دارند.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.