در لایحه اصلاح قانون کار به امنیت شغلی کارگران توجه نشده است

|
0 دیدگاه

رییس فراکسیون کارگری مجلس با انتقاد از لایحه اصلاحیه قانون کارگفت که در این لایحه به امنیت شغلی کارگران توجه نشده است.

علیرضا محجوب در جلسه علنی امروز(سه‌شنبه) با گرامیداشت هفته دفاع مقدس در تذکری شفاهی با انتقاد از لایحه اصلاحیه قانون کار گفت: در شرایطی این اصلاحیه به استناد ماده ۷۳ قانون برنامه ۵ ساله توسعه به مجلس فرستاده شده که قرار بود اهدافی همچون ایجاد انعطاف برای رفع اختلافات و افزوده کردن منابع، تقویت بیمه بیکاری به عنوان بخشی از تامین اجتماعی و شغلی کارگران با رویکرد افزایش پوشش و گسترش بیمه بیکاری و تقویت همسویی منافع کارگران و کارفرمایان و تکالیف دولت با رویکرد حمایت از تولید در آن مورد توجه قرار گیرد.

وی ادامه داد: این پیش نویس در دولت گذشته فرستاده شد و مجلس نیز آن را اصلاح کرد اما مجددا همین پیش نویس در دولت جدید بدون اصلاحاتی فرستاده شده است، این در حالی است که در آن وعده به امنیت شغلی مورد تاکید همه دولت ها توجه نشده و حتی تبصره یک ماده ۷ قانون کار با همین موضوع حذف شده است .

نماینده تهران با انتقاد از اجرایی نشدن کامل قانون کار گفت: چرا صدای فقرا شنیده نمی‌شود و در مقابل صدای کارفرمایان بلند است. اگر برای جامعه بزرگ کارگری کاری نمی‌کنید حداقل علیه‌اش اقدامی نکنید.

محجوب در تذکری دیگر درباره مسکن کارگری گفت: علیرغم اینکه در قانون اساسی بر روی تأمین مسکن تأکید شده اما در زمینه تأمین مسکن اجتماعی کاری صورت نگرفته است.

این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در پایان با انتقاد از عدم توجه به سقف زمانی رسیدگی به تقاضای تفحص‌ها گفت: بر اساس آیین‌نامه داخلی باید سقف زمانی برای به سرانجام رسیدن تحقیق و تفحص‌ها وجود داشته باشد اما این موضوع مورد توجه هیأت رئیسه و کمیسیون‌های مجلس قرار نگرفته چرا که این از وظایف نظارتی مجلس است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.