در کدام نقطه از صحنه بحران آب ایستاده ایم؟

|
0 دیدگاه

حجمی معادل ۱۲۰ میلیارد متر مکعب چقدر است؟ می‌توانیم تصور کنیم این عدد به چه معناست؟ حجم مورد بحث در این عدد یعنی چه و این عدد و مقیاس سنجش، برای چیست؟

۱۲۰میلیارد متر مکعب، عددی است که مدیرکل دفتر حفاظت و بهره برداری شرکت مدیریت منابع آب ایران در خصوص میزان کسری مخازن آب زیرزمینی کشور اعلام کرده است. مخزنی را تصور کنید در فاصله تهران تا مشهد، با عرضی حدود یک کیلومتر در این مخزن تا ارتفاع ۱۲۰ متر آب بریزید چنین مخزنی معادل حجم آب زیرزمینی خواهد بود که در چند دهه اخیر اضافه بر ظرفیت، برداشت کرده ایم
بحران آب فراتر از چیزی است که می‌دانیم! بدنه جامعه و مردم ابعاد آن را نمی‌شناسند.
مردم گاهی شنیده اند که آب نیست، گاهی گفته شده علت ایجاد بحران آب این است که شما هنگام مسواک زدن شیر آب را باز گذاشته اید. گاهی هم خیلی گذرا شنیده اند که کشاورزان بیشترین سهم برداشت از منابع آب را داشته اند و مقصر اصلی آن‌ها هستند.
مردم پیام‌های درستی را در این ارتباط دریافت نکرده اند بحران آب تنها به خاطر بازگذاشتن شیر آب هنگام مسواک زدن ایجاد نشده است! (دریافت این پیام از سوی مخاطبان، وقتی که به صحت آن شک کند، جز بی اعتنایی به کل ماجرا نتیجه دیگری خواهد داشت؟) بحران آب تنها به دلیل برداشت کشـاورزان از منابع آب ایجاد نشده است.
بحران آب توسط عوامل متعدد شکل گرفته و رشد کرده است که اگر آن‌ها را در کنار یکدیگر نبینیم، یک جای کار لنگ می‌زند.
اگر چشممان از صنعت دور بماند، آن وقت یک جای کار ایراد دارد. اگر نسبت به نحوه مدیریت متولیان آب برای جلوگیری از این بحران نپردازیم، تحلیلمان ناقص و نچسب خواهد بود!
اگر نگوییم ویلاسازی‌های قارچ گونه اطراف شهر و احداث چاه‌های دستی و غیر مجاز داخل این ویلاها بحران را تشدید می‌کند، تصویر ترسیم شده از علت بحران آب ناهمگون خواهد بود.
اگر نگوییم در این سرزمین آن قدر چاه غیرمجاز احداث شده است که به عنوان یکی از دلایل مهم ایجاد بحران شناخته می‌شود، پازل بحران آب و دلایل آن، تکمیل نمی‌شود. همه مواردی که ما را به این نقطه رسانده است باید بازگو شود، باید تک تک افراد جامعه بدانند چنین بحرانی وجود دارد.
باید بدانند اگر کاری نکنیم نیمی از جمعیت کشور راهی جز مهاجرت نخواهند داشت.  باید بدانند آب نیست و آگاه شوند سهم متولیان دولتی، سهم شهرداری، سهم کشاورزان، سهم صاحبان صنایع، سهم آن‌هایی که طرح‌های پر هزینه سدسازی یا انتقال آب را طراحی و اجرا کرده اند و سهم مردم در رسیدن به چنین نقطه بحرانی تا چه حد بوده است.
قرار نیست تنها به دنبال مقصر باشیم، اما بیش از هر اقدامی باید بدانیم در کدام نقطه از این صحنه قرار گرفته ایم.
نقشمان چیست، نقش بازیگران مقابلمان چیست و برای صحنه بعد چگونه باید ایفای نقش کنیم. خودمان و مردم باید ادامه  این ماجرا را بازنویسی کنیم.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.