دو سناریوی بورس در پاییز

|
0 دیدگاه

این روزها بورس و سهامداران وارد دوران تازه‌ای از تغییر زمانی سال شده‌اند. آغاز نیمه دوم سال همیشه برای فعالان این بازار هیجان‌انگیز بوده است.

در این میان تحلیل‌های تازه مسیر بازار سهام را در فصل سوم سال را مشخص کرده که از سوی کارشناسان بازار سرمایه اعلام شده است. بسیاری از تحلیلگران و فعالان هنوز زمان دقیقی برای بازگشت بازار متصور نیستند اما با بررسی شرایط بازار می‌توان در سه برهه‌ زمانی چشم‌اندازهایی را برای بازار ترسیم کرد و انتظارات معقول‌تری از بازار داشت.

محسن عباسی، مدیرعامل شرکت مشاور سرمایه‌گذاری ابن‌سینا مدبر (اماکو)‌ با بیان مطلب فوق به سنا، گفت: مشکل فعلی بازار فقط و فقط نبود نقدینگی و رکود فراگیر بخش اقتصاد است که در بازار سرمایه بازتاب داده شده است. جایی‌که بقیه بازارها نیز همچنان در رکود نسبی به سر می‌برند و نتوانسته‌اند نقدینگی را به خود جذب کنند، نباید انتظار بی‌مورد از بازار سرمایه داشت. وی ادامه داد: بازار مسکن و ارز و تا حدودی سکه همگی با وجود کاهش اسمی نرخ سود بانکی نتوانستند درخششی داشته باشند.

بنابراین هر زمانی‌که نقدینگی (به هر دلیل اعم از بنیادی یا سیاسی) وارد بازار سرمایه شود روند بازار به طور چشمگیری تغییر پیدا می‌کند و از همه بازارهای موازی سبقت می‌گیرد. ا

ین فعال بازار سرمایه تصریح کرد: بنابراین مشکل بازار سرمایه را نمی‌توان صرفا به سودآوری شرکت‌ها مرتبط دانست چون P/E بازار در حال حاضر منطقی است و تنها نبود سوخت برای حرکت یعنی حجم و ارزش معاملات است که باعث درجا زدن بازار می‌شود‌ زیرا نقدینگی تازه، وارد سیستم معاملات نمی‌شود و به نوعی شاهد ورود و خروج سهامداران فعلی در گروه‌های مختلف بازار هستیم.

عباسی واکنش مثبت بازار سرمایه را در نخستین روز معاملاتی فصل پاییز و آغاز ماه مهر قابل پیش‌بینی خواند و گفت: معاملات بازار سرمایه در پاییز می‌تواند دو چهره متفاوت در دو سناریوی مختلف داشته باشد؛ از یک طرف از نیمه دوم سال همواره به شکل سنتی با رکود نسبی صنایع، قطعی گاز، توفان‌های موسمی در دریاها و خلیج‌ها، نوسانات قیمت نفت، کاهش سوخت کارخانجات و مواردی از این دست همراه بوده که رکودی نسبی را در کل اقتصاد جهان رقم می‌زند که بازار سرمایه نیز از آن مستثنا نیست‌ اما این بار ممکن است داستان کمی متفاوت باشد.

وی درباره این استثنا‌ توضیح داد: اواخر پاییز امسال احتمالا کارزارهای انتخاباتی آغاز خواهد شد و مانورهای سیاسی روی ابعاد مختلفی از جمله فرهنگ، اقتصاد، امنیت ملی و… پیش خواهد آمد. یکی از سنگرهای مهم نامزدها برای برافراشتن شعارهای انتخاباتی، اقتصاد است که معمولا به سادگی توسط عموم مخاطبان دریافت و درک می‌شود.

مدیرعامل شرکت مشاور سرمایه‌گذاری اماکو با بیان اینکه ممکن است‌ رفته‌رفته در فصل پاییز شاهد دست و دل بازی بیشتر دولت در پرداخت تسهیلات، رونق بازارها و به کارگیری سیاست‌های مثبت و اثرگذار در برخی صنایع باشیم، خاطر‌نشان کرد: ممکن است از این پس از دل جلسات دولت در چند ماه آتی مصوباتی بیرون آید که بورس نیز مستقیم و غیر‌مستقیم از این تصمیمات منتفع خواهد شد. وی تصریح کرد: تغییر مسیر نقدینگی (به هر بازاری) از مکان فعلی خود می‌تواند بورس را متاثر سازد و مقداری از نقدینگی را جذب این بازار تشنه کند.

در طول تاریخ، سیاست‌های انبساطی همواره خوشایند بورسی‌ها بوده است. مدیرعامل اماکو همچنین ارائه گزارش عملکرد مناسب شش ماهه شرکت‌ها را نیز که در اواخر مهر‌ماه منتشر می‌شود محرک مثبتی برای رشد بازار سرمایه خواند و گفت: فصل زمستان تا اردیبهشت‌ماه سال آینده می‌تواند زمان برداشت کاشته‌های اقتصادی و سیاسی دولت باشد.

وی ادامه داد: هر تصمیمی که دولت تا قبل از این زمان بگیرد در این برهه اثر خود را نشان می‌دهد. بنابراین ممکن است تغییرات قابل توجهی در داده‌های بازار سرمایه رخ دهد.

عباسی تصریح کرد: تا بهار سال آینده عملکرد یک ساله شرکت‌ها نیز برای همه فعالان روشن خواهد شد و عملکرد شرکت‌ها با توجه به ارائه گزارش ۹ ماهه به راحتی تحلیل خواهد شد.

این کارشناس بازار سرمایه در پایان تصریح کرد: اگر همه‌ این عوامل از عملکرد شرکت‌ها گرفته تا قیمت‌های جهانی به همراه سیاست‌های دولت هم‌راستا باشند و نقدینگی قابل توجهی به کمک سهامداران حقوقی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و به تبع آن سهامداران خرد وارد بازار شود می‌توان به رشد و رکورد‌شکنی بازار در ۹،۸ ماه آینده امیدوار بود. وی پیش‌بینی کرد: این رشد ممکن است ابتدای این دوره، اواسط آن یا به احتمال فراوان اواخر آن رخ دهد.

هدف تحقق بازدهی ۲۰ درصدی

از سویی دیگر یک مدیر سرمایه‌گذاری با اعلام مهم‌ترین عامل رشد شاخص در روز جاری با محوریت گروه خودرو، روند معاملات روزهای پیش رو را پیش‌بینی کرد. علیرضا مستقل در گفت‌و‌گو با «ملت‌بازار» با اشاره به رشد ۴۵۶ واحدی شاخص کل در معاملات بازار سهام، اظهار داشت: بیشترین توجه بورس در روز جاری به گروه خودرو بود به طوری که کل بازار نیز به تبعیت از این روند معاملات رو به رشدی را تجربه کردند و بیشترین حجم معاملات در مقایسه با دو هفته پایانی شهریورماه در اولین روز معاملاتی پاییز رقم خورد.

وی ادامه داد: قوی‌ترین صف‌های خرید در گروه خودرو متعلق به غول خودروساز و لیدر این صنعت یعنی شرکت‌های ایران‌خودرو و سایپا بود که در ادامه نیز مابقی سهم‌های موجود در این گروه با صف خرید و رشد قیمت مواجه شدند.

این کارشناس بازار سرمایه مهم‌ترین عامل رشد شاخص و بهبود روند معاملات را اعلام کرد و گفت: صحبت‌های رییس جمهور پس از بازگشت از نیویورک مبنی بر اصلاح روند اجرای تعهدات «برجام» از سوی آمریکا همچنین وجود اخبار مثبت در صنعت خودرو و هواپیمایی کشور به منظور انعقاد قرارداد و توسعه همکاری‌ها منجر به واکنش مثبت بورس به این رویدادها در معاملات روز گذشته شد.

مستقل درباره اینکه آیا روند مثبت بازار سهام طی روزهای آینده هم می‌تواند ادامه داشته باشد گفت: وضعیت معاملات طی روزهای پیش رو در هفته جاری حیاتی است‌ به طوری که پیش‌بینی می‌شود طی یکی دو ماه آینده میانگین بازدهی مثبت ۲۰ درصدی را از بازار سهام شاهد باشیم.

وی یکی از دستاوردهای مهم و اثرگذار بر بهبود وضعیت اقتصادی و بازار سرمایه را همکاری بانک‌های بزرگ خارجی با سیستم پولی و مالی ایران دانست و خاطرنشان کرد: بر اساس دیدارها و گفت‌و‌گوهای صورت‌گرفته مقامات ایرانی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد، چنانچه روند اجرایی «برجام» در حوزه عملیاتی تسریع شود و بانک‌های بزرگ بین‌المللی وارد میدان شوند، می‌توان امیدوار بود شرایط اقتصادی و مالی کشور از جمله تثبیت نرخ سود بانکی و بین‌بانکی به نفع بازار سرمایه تغییر کند.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.