رتبه اعتباری ترکیه کاهش یافت

|
0 دیدگاه

موسسه مودیز پس از بررسی وضعیت اقتصادی ترکیه بعد از کودتای نافرجام ۱۵ جولای، رتبه اعتباری این کشور را کاهش داد.

موسسه مودیز پس از بررسی وضعیت اقتصادی ترکیه بعد از کودتای نافرجام ۱۵ جولای، رتبه اعتباری این کشور را کاهش داد.
مودیز با اشاره به افزایش ریسک های ناشی از نیاز ترکیه به تامین مالی خارجی، تضعیف عوامل بنیادین اعتباری این کشور و کند شدن رشد اقتصادی، اقدام به کاهش رتبه اعتباری ترکیه کرده و آن را از بی ای ای ۳ به بی ای ۱ رسانده است. بدین ترتیب در میان موسسات معتبر اعتبارسنجی جهان، این تنها موسسه فیچ است که رتبه سرمایه گذاری در ترکیه را بدون تغییر حفظ کرده است.
مودیز در بیانیه خود که اواخر روز جمعه منتشر شد آورده است: «ریسک یک اتفاق ناگهانی و مختل کننده در روند ورود سرمایه های خارجی به ترکیه، و کاهش سریع ذخایر ارزی و در بدترین سناریو، بروز بحران در تراز پرداخت های ترکیه افزایش یافته است… بدترشدن تدریجی و آرام وضعیت اعتباری ترکیه در طی ۲ تا ۳ سال آینده ادامه خواهد داشت.»
با این کاهش رتبه اعتباری، مشکلات پیش روی ترکیه برای جذب سرمایه گذاری خارجی مورد نیاز برای جبران کسری حساب های جاری این کشور بیشتر خواهد شد. ترکیه در بین کشورهای گروه ۲۰، چهارمین کسری حساب جاری بزرگ را به خود اختصاص داده است.
موسسه جی پی مورگان در ماه اوت پیش بینی کرده بود، کاهش رتبه اعتباری ترکیه می تواند موجب خروج ۸٫۷ میلیارد دلار از سرمایه گذاری های انجام گرفته در اوراق قرضه دولت ترکیه شود. بسیاری از صندوق های بزرگ سرمایه گذاری جهان در سرمایه گذاری های خود، اعتبارسنجی های ۳ موسسه معتبر فیچ، مودیز و اس اند پی گلوبال را مد نظر قرار می دهند.
به دنبال انتشار این خبر، ارزش لیر ترکیه در بازار استانبول ۰٫۹ درصد کاهش یافت. ارزش پول ملی ترکیه از سال ۲۰۱۳ تاکنون حدود ۴۰ درصد در برابر دلار کاهش یافته است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.