رشد حجم و ارزش معاملات بورس در هفته آخر تابستان

|
0 دیدگاه

حجم معاملات بورس تهران در هفته پایانی شهریور امسال با ۴۷ درصد افزایش و ارزش آن با ۵۴ درصد رشد مواجه شد.

بر اساس گزارش هفتگی مدیریت تحقیق و توسعه شرکت بورس که به بررسی عملکرد بورس تهران، فرابورس ایران، ۱۷ بورس معتبر خارجی، قیمت ارز و سکه، قیمت جهانی فلزات اساسی و نفت پرداخته است، در هفته پایانی شهریور امسال حجم معاملات بورس تهران با ۴۷ درصد افزایش به ۲,۹۲۷ میلیون سهم و ارزش آن با ۵۴ درصد افزایش به ۶,۲۵۵ میلیارد ریال رسید.
همچنین سه صنعت “خودرو و ساخت قطعات”، “بانک‌ها و مؤسسات اعتباری” و “استخراج کانه‌های فلزی” به ترتیب با ۲۹، ۱۸ و ۷ درصد از حجم معاملات، در مجموع ۵۴ درصد از حجم معاملات هفتگی را به خود اختصاص دادند.
شاخص کل (ارزش وزنی) بورس اوراق بهادار تهران نیز در هفته گذشته بدون تغییر و شاخص قیمت (ارزش وزنی) ۰٫۱درصد کاهش داشت و در این مدت شاخص کل و شاخص قیمت (هم‌وزن) این بورس به ترتیب با افزایش ۱٫۲ و ۱٫۱ درصدی همراه بودند. شاخص فرابورس ایران هم ۲ درصد، قیمت سکه بهار آزادی ۰٫۲ درصد و قیمت دلار مبادله‌ای ۰٫۲ درصد افزایش و قیمت یورو مبادله‌ای ۰٫۴ درصد کاهش داشته است.
همچنین در آخرین هفته شهریور سال جاری، صنعت “استخراج زغال‌سنگ” با بازدهی مثبت ۱۵٫۱ درصد، در صدر صنایع بورسی قرار گرفت و صنعت “محصولات کاغذی” با افت ۳٫۶ درصدی، بیشترین افت را تجربه کرد. بعلاوه این که در مدت یادشده و در میان شرکتها، “لابراتوار داروسازی دکتر عبیدی‌” با مثبت ۴۰٫۲ درصد و “تکنوتار” با منفی ۱۵٫۷ درصد به ترتیب بیشترین و کمترین بازدهی را داشتند.
افزون بر این؛ در میان شاخص‌های بورس‌های معتبر بین‌المللی در هفته منتهی به سی‌ویکم شهریورماه شاخص بورس توکیو (TOPIX) با رشد ۲٫۹ درصدی، بیشترین بازدهی و شاخص بورس عربستان صعودی (TASI) با افت ۳٫۷ درصدی، کمترین بازدهی را به خود اختصاص داده اند.
این گزارش می افزاید: در آخرین هفته تابستان امسال همچنین قیمت نفت وست‌تگزاس و برنت به ترتیب ۴ و ۲٫۱ درصد رشد کرد و قیمت نفت اپک بدون تغییر باقی ماند. در بازارهای جهانی هم قیمت فلزات اساسی با نوسان همراه بوده و در این میان نیکل با ۴٫۷ درصد، بیشترین و سرب با منفی ۰٫۹ درصد کمترین بازدهی را داشتند.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.