رشد معاملات مسکن تهران در قیمت خنثی

|
0 دیدگاه

معاملات مسکن شهر تهران در شهریورماه روند افزایشی در پیش گرفت و نسبت به‌ماه قبل ۱۰.۹ درصد افزایش یافت.

اين ميزان تغيير گرچه نشان از ميل بازار مسكن به رونق دارد اما تغيير اندك قيمت مسكن، حاكي از فضاي خنثي و آرام اين بازار است. در اين ميان، اتحاديه مشاوران املاك نيز تلاش مي‌كند با راه‌اندازي سامانه اينترنتي خريد و فروش املاك و تسهيل معاملات، خون تازه‌اي به رگ‌هاي خشكيده بازار مسكن تزريق كند؛

گرچه به‌نظر مي‌رسد در وضعيتي كه توليد مسكن با افت شديدي مواجه شده‌ است، عملا با كاهش عرضه واحدهاي مسكوني در آينده، بازار معاملات اين كالا با چالشي جدي مواجه شود. براساس آمارهاي منتشر شده از سوي بانك مركزي، تعداد معاملات آپارتمان‌هاي مسكوني شهر تهران در شهريور سال‌جاري به ۱۴هزار و ۲۸۷واحد مسكوني رسيد كه در مقايسه با ‌ماه مشابه سال گذشته ۱۰.۹درصد افزايش را نشان مي‌دهد. در اين ماه، متوسط خريد و فروش يك مترمربع زيربناي واحد مسكوني معامله‌شده از طريق بنگاه‌هاي معاملات ملكي شهر تهران ۴۲.۷ميليون ريال بود كه نسبت به‌ماه قبل ۰.۶درصد كاهش و نسبت به ماه مشابه سال گذشته ۲.۳درصد افزايش دارد.

صداي پاي مشاوران مجازي املاك
رئيس اتحاديه مشاوران املاك تهران مي‌گويد: شلوغي و ترافيك شهرها در كنار پيشرفت‌ تكنولوژي‌ها و ارتقاي سبك زندگي باعث شده است افراد براي خريد كالاهاي مورد نياز خود، كمتر حوصله گشت‌و‌گذار فيزيكي داشته باشند كه اين موضوع در حوزه املاك محسوس‌تر است و برهمين اساس راه‌اندازي يك سامانه رسمي براي خريد و فروش اينترنتي املاك در دستوركار اتحاديه قرار گرفته است كه با استفاده از زيرساخت‌هاي سامانه اطلاعات املاك و مستغلات راه‌اندازي خواهد شد.

حسام عقبايي در گفت‌وگو با همشهري تصريح مي‌كند: از سال ۹۲در اتحاديه مشاوران املاك اين مسئله مطرح بوده است كه بنگاه‌هاي مجازي مشاوران املاك در راه هستند و خواه و ناخواه بخشي از فعاليت اين صنف به اين فضا منتقل خواهد شد؛ از اين‌رو بايد تمهيداتي براي پر كردن اين خلأ در اتحاديه و ساماندهي اين فضا انديشيده مي‌شد.

او با اشاره به اينكه فعلا بخشي از معاملات مربوط به حوزه مستغلات در فضاي مجازي انجام مي‌شود، اظهار مي‌كند: بخشي از اين فعاليت‌ها از سوي اعضاي اتحاديه املاك انجام مي‌شود و مورد تأييد اين اتحاديه صنفي است اما بخش زيادي نيز مورد تأييد نيست چراكه مراحل قانوني صدور پروانه كسب را طي نكرده و فعاليت آنها بدون شناسنامه و مجوز تلقي مي‌شود.

عقبايي معتقد است: فضاي ارائه خدمات حوزه املاك و مستغلات بايد به‌گونه‌اي باشد كه مردم بتوانند با آرامش خاطر، اطلاعات ملك خود را به افرادي كه خود را متصدي خريد، فروش، رهن، اجاره و… معرفي مي‌كنند، بسپارند و مطمئن باشند رفت‌وآمدهايي كه به منازل و املاك آنها مي‌شود قانوني و با تأييد و نظارت مرجع مشخصي انجام مي‌شود. او مي‌گويد: براساس تبصره يك ماده ۱۷قانون نظام صنفي هر كسي بخواهد وارد خانه ديگران شود بايد داراي كارت شناسايي معتبر عكس‌دار باشد اما افرادي كه بدون مجوز در حوزه خريد و فروش مجازي املاك فعاليت مي‌كنند، عملا ناقض اين قانون هستند و بعضا به‌واسطه ورود به حريم خصوصي مردم، آسيب‌هايي به جان، مال و ناموس مردم وارد كرده‌اند.

طبق اظهارات عقبايي، اين سامانه با ارائه خدمات فايلينگ به مردم در حوزه‌هاي خريد و فروش، رهن و اجاره، سرمايه‌گذاري، مشاركت در ساخت و… امكان رؤيت مجازي املاك را فراهم كرده و زمينه سوءاستفاده و كلاهبرداري در بازار مجازي املاك را به حداقل مي‌رساند. استفاده از اين سامانه براي تمامي مشاوران املاك داراي مجوز، بلامانع خواهد بود و تمهيداتي نيز براي حضور شخصي افراد در آن انديشيده مي‌شود تا بتوانند املاك خود را مستقيما عرضه كنند.

تحولات بازار مسكن شهر تهران در نيمه نخست سال ۹۵
به گزارش ايرنا، تعداد معاملات آپارتمان‌هاي مسكوني شهر تهران در نيمه نخست امسال به ۸۳.۲هزار واحد مسكوني با متوسط قيمت هر مترمربع ۴۱.۸ميليون ريال رسيد كه نسبت به‌مدت مشابه پارسال از نظر تعداد ۱۴.۷درصد و از نظر قيمت ۳.۷درصد افزايش را نشان مي‌دهد.

در شهريورماه سال‌جاري اثرپذيري شاخص اجاره‌بهاي مسكن از سياست‌هاي كنترل و مهار تورم، سبب تغيير متناسب اجاره‌بها با تحولات نرخ تورم در كشور شده است و اين شاخص در شهر تهران و در كل مناطق شهري نسبت به‌ماه مشابه پارسال به‌ترتيب ۹.۷و ۹.۳درصد رشد را نشان مي‌دهد.براساس اين گزارش، سهم هزينه مسكن در محاسبات شاخص كل بهاي كالا و خدمات مصرفي (براساس سال پايه ۱۰۰=۱۳۹۰) معادل ۲۸.۴درصد است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.