رشد هشت درصدی ارزش معاملات فیزیکی بورس کالای ایران

|
0 دیدگاه

حدود ۲٫۷ میلیون تن انواع کالا به ارزش بیش از ۳۵ هزار میلیارد ریال شهریور ماه امسال در بازار فیزیکی بورس کالای ایران داد و ستد شد که نسبت به ماه قبل (مرداد) به لحاظ ارزش هشت درصد رشد را تجربه کرد.

در این مدت تالار محصولات صنعتی و معدنی شاهد معامله حدود یک میلیون تن انواع کالا به ارزش بیش از ۱۴ هزار میلیارد ریال در دو بخش داخلی و صادراتی بود که به لحاظ ارزش نسبت به مدت مشابه ماه قبل با رشد ۱۴ درصدی مواجه شده است.
طی شهریور ماه در تالار محصولات صنعتی و معدنی بیش از ۷۰۰ هزار تن انواع محصولات فولادی، ۳۳۰ هزار تن سنگ آهن، ۲۲ هزار و ۲۰ تن انواع مس، ۱۱ هزار و ۹۸۰ تن انواع آلومینیوم،۵۰۰ تن کک متالورژی، ۲۵۰۰ تن سیمان، ۴۸۰ تن سولفور مولیبدن،۶۰ تن شمش روی و ۱۲ تن کنسانتره فلزات گرانبها مورد معامله قرار گرفت.
به لحاظ ارزش، اکثر گروه های کالایی مذکور با افزایش ارزش معاملات مواجه شدند که از جمله آنها می توان به رشد ۲۲ درصدی ارزش معاملات گروه فولاد، ۵٫۷ درصدی گروه روی و ۵۱درصدی گروه آلومینیوم اشاره کرد.
در این ماه همچنین ۶۹ کیلوگرم شمش طلا در بورس معامله شد.

** رشد معاملات همه کالاها در تالار پتروشیمی
در این مدت همچنین بیش از ۱٫۳ میلیون تن انواع کالا در تالار فرآورده های نفت و پتروشیمی در دو بخش داخلی و صادراتی مورد معامله قرار گرفت و ارزش معاملات انواع فرآورده های نفت و پتروشیمی در این تالار از مرز ۱۷ هزار میلیارد ریال عبور کرد که در مقایسه با مرداد ماه به ترتیب از نظر حجم و ارزش رشد ۲۳ و ۲۹ درصدی را تجربه کرد.
در این تالار همه گروه های کالایی با افزایش حجم و ارزش معاملات روبرو شدند.
بر اساس این گزارش، طی شهریور ماه حدود ۴۹۴ هزار تن انواع قیر، ۲۷۵ هزار تن انواع مواد پلیمری، ۳۲۴ هزار تن وکیوم باتوم، ۹۱ هزار تن انواع مواد شیمیایی و ۸۲ هزار تن لوب کات توسط مشتریان خریداری شده است.
از دیگر فرآورده های نفتی و پتروشیمی که در این مدت معامله شد، می توان به داد و ستد حدود ۴۴۰۰ تن سلاپس واکس، ۲۴ هزار و ۹۷۰ تن گوگرد، ۱۵۰ تن گاز آرگون و ۶ هزار و ۶۶۲ تن عایق رطوبتی اشاره کرد.

** معامله ۲۴۱ هزار تن جو دامی قیمت تضمینی
تالار محصولات کشاورزی بورس کالای ایران نیز طی شهریور ماه گذشته شاهد معامله ۲۴۱ هزار تن جو دامی کشاورزان استان های مختلف کشور در قالب طرح قیمت تضمینی به ارزش بیش از یکهزار و ۶۷۰ میلیارد ریال بود.
در این تالار همچنین ۴۹۴۰ تن مرغ منجمد، ۱۰ هزار تن گندم، ۱۶۰۰ تن کنجاله، ۱۴ هزار و ۵۰۰ تن شکر سفید، چهار کیلوگرم زعفران رشته، ۴۰۰ تن روغن خام و ۱۲ هزار و ۷۴۰ تن ذرت داد و ستد شد.

** انتشار ۲۶۵۰ میلیارد تومان اوراق سلف گندم
طی شهریور ماه بورس کالای ایران برای نخستین بار شاهد انتشار ۲۶۵۰ میلیارد تومان اوراق سلف موازی استاندارد روی یک کالای کشاورزی یعنی گندم بود؛ با انتشار این اوراق، بزرگترین تامین مالی بخش کشاورزی ایران در بازار سرمایه از طریق بورس کالای ایران و ظرف دو روز با موفقیت کامل انجام شد.
اوراق سلف موازی گندم با نام و معاف از مالیات بوده و با سررسید ۶ ماهه و با نرخ بازده ۱۰ درصدی معادل سود ۲۰ درصد سالانه منتشر شد و نرخ بازخرید بازارگردان نیز روز شمار معادل ۱۹ درصد در سررسید سالانه تعیین شده بود که با استقبال سرمایه گذاران به فروش رسید.

** انعقاد بیش از ۱۳۰ هزار قرارداد آتی سکه طلا در بازار مشتقه
بازار مشتقه بورس کالای ایران طی شهریور ماه شاهد انعقاد ۱۳۰ هزار و ۳۷۴ قرارداد آتی سکه طلا به ارزش بیش از ۱۵ هزار و ۲۲۶ میلیارد ریال بود.
در این ماه حدود ۹۳ هزار قرارداد سکه تحویل اردیبهشت ماه ۹۶ به فروش رفت که بیشترین حجم معاملات را به خود اختصاص داد.
همچنین ۱۷ هزار قرارداد سکه تحویل تیرماه ۹۶، ۱۳ هزار قرارداد سکه تحویل اسفند ۹۵ نیز از سوی مشتریان مورد معامله قرار گرفت.
قراردادهای آتی سکه تحویل دی، آبان و شهریور نیز به ترتیب با ۱۰۲۰، ۲۰۷۱ و ۳۲۶۷ قرارداد در رده های بعدی معاملات قرار گرفتند.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.