رشد ۱۱ واحدی آیفکس در آخرین ماه تابستان

|
0 دیدگاه

شاخص کل فرابورس ایران (آیفکس) در ششمین ماه امسال رشد ۱۱ واحدی را به ثبت رساند و تا پله ۸۱۶ واحد بالا رفت.

تعداد ۷ هزار و ۲۲۳ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۲۹ هزار و ۱۹۹ میلیارد ریال در شهریورماه امسال در بازارهای فرابورس دادوستد شد و شاخص کل(آیفکس) هم با رشد ۱۱ واحدی تا پله ۸۱۶ واحد بالا رفت. بعلاوه این که در این مدت ارزش بازار فرابورس هم با رشد ۳ درصدی، در آخرین روز معاملاتی این ماه به رقم ۹۷۳ هزار و ۶۶۰ میلیارد ریال رسید.
همچنین مهمترین عناوین عملکردی بازار فرابورس ایران در آخرین ماه از فصل تابستان را می‌توان در صعود ۱۱ واحدی آیفکس، افزایش نزدیک به ۲۸ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریالی ارزش بازار، پذیرش ۶۰ هزار میلیارد ریال اسناد خزانه اسلامی مراحل هفتم تا دهم، سررسید “اخزا ۲″، عرضه اولیه اخزا ۷ و ۸، عرضه اولیه سهام یک شرکت از گروه زراعت در بازار دوم و واگذاری یک اختراع در بازار دارایی فکری خلاصه کرد.
این گزارش می افزاید: در میان بازارهای پنج‌گانه فرابورس هم در ششمین ماه امسال، بازار اول با رشد ۲۲۸ و ۱۳۲ درصدی حجم و ارزش معاملات نسبت به مرداد ماه بهترین عملکرد را در مقایسه با سایر بازارها از خود به نمایش گذاشت؛ در این بازار تعداد ۲ هزار و ۱۶۱ میلیون سهم به ارزش ۴ هزار و ۴۱۰ میلیارد ریال دست به دست شد که رشد قابل ملاحظه‌ای نسبت به مردادماه را نشان می‌داد.
در همین حال در ماهی که گذشت در بازار ابزارهای نوین مالی اوراق بدهی نقل و انتقال ۱۲ میلیون ورقه به ارزش ۱۱ هزار و ۸۹۶ میلیارد ریال را شاهد بود. صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله نیز به تعداد ۱۷۹ میلیون ورقه دست به دست شد که ارزش آن بالغ بر یک هزار و ۶۷۵ میلیارد ریال بود. بعلاوه این که در این بازار اوراق تسه نیز به تعداد ۱٫۱ میلیون ورقه مورد معامله قرار گرفت که این حجم دادوستد ارزش ۹۹۳ میلیارد ریالی داشت.
گفتنی است؛ ارقام مربوط به حجم و ارزش معاملات تسه و ETFها در مقایسه با مردادماه با رشد همراه شد، اما اوراق بدهی افت نزدیک به ۳۰ درصدی حجم و ارزش دادوستدها را شاهد بود.
همچنین ماه گذشته در صنایع فرابورسی نیز به ترتیب سه صنعت فلزات اساسی، شیمیایی‌ها و پالایشی‌ها بیشترین ارزش معاملات خرد بازار سهام را به خود اختصاص دادند. ارزش معاملات در گروه فلزات اساسی در این ماه به رقم یک هزار و ۱۴۳ میلیارد ریال رسید که سهم ۱۶ درصدی از ارزش معاملات خرد بازار سهام فرابورس را شامل می‌شد. پس از آن صنعت شیمیایی‌ها سهم ۱۳ درصدی و گروه پالایشی‌ها سهم ۱۲ درصدی از ارزش معاملات بازار سهام را در اختیار گرفتند.
در همین حال بررسی بازارهای فرابورس ایران به لحاظ بیشترین ارزش بازاری نیز نشان می‌دهد در آخرین روز معاملاتی شهریور به ترتیب بازار دوم، بازار پایه، اوراق بدهی، بازار اول، اوراق گواهی تسهیلات مسکن و ETFها دارای بیشترین سهم از ارزش بازار فرابورس بودند.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.