رشد ۴۵۶ واحدی شاخص کل در آغاز پاییز

|
0 دیدگاه

شاخص کل بورس در نخستین روز کاری فصل پاییز (شنبه) با ۴۵۶ واحد رشد به ۷۶ هزار و ۹۰۶ واحد رسید.

۶۵۴ میلیون و ۲۲۸ هزار سهم و حق تقدم به ارزش بیش از یک هزار و ۷۶۹ میلیارد ریال در ۵۶ هزار و ۴۳۳ نوبت خرید و فروش شد.
شاخص های اصلی بازار سرمایه در معاملات امروز با افزایش مواجه شدند و بر این اساس، شاخص قیمت (وزنی-ارزشی) ۱۶۲ واحد، شاخص کل (هم وزن) ۱۴۹ واحد، شاخص قیمت (هم وزن) ۱۱۹ واحد، شاخص آزاد شناور ۷۱۰ واحد، شاخص بازار اول ۳۰۱ واحد و شاخص بازار دوم یک هزار و ۱۰۰ واحد بالا رفت.
گروه خودرویی از جمله صنایعی بود که امروز بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشت.
نمادهای فارس (هلدینگ پتروشیمی فارس)، خودرو (ایران خودرو)، خساپا (سایپا)، فملی (صنایع ملی مس)، وغدیر (سرمایه گذاری غدیر) وشبندر (پالایش نفت بندرعباس) بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند و در مقابل شپدیس (پتروشیمی پردیس) با تاثیر منفی، مانع رشد بیشتر شاخص شد.
بالاترین رشد قیمت درمعاملات امروز به حق تقدم سرمایه گذاری رنا، سرمایه گذاری توکا فولاد، بین المللی محصولات پارس و حق تقدم لیزینگ خودرو غدیر تعلق داشت.
حق تقدم کابل البرز، حق تقدم سرمایه گذاری مسکن، پشم شیشه ایران، حق تقدم بانک خاورمیانه و پارس سرام نیز امروز با بیشترین کاهش قیمت مواجه شدند.

**رشد بازار سرمایه در صورت تزریق نقدینگی
«محسن عباسی» کارشناس بازار سرمایه به پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه گفت: مشکل کنونی بازار نقدینگی و رکود فراگیر بخش اقتصاد است که در بازار سرمایه بازتاب یافته است.
وی یادآورد: زمان که سایر بازارها نیز همچنان در رکود نسبی به سر می برند و نقدینگی را نتوانسته اند به خود جذب کنند، نباید انتظار بی مورد از بازار سرمایه داشت.
این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه بازار مسکن و ارز و تا حدودی سکه، همگی با وجود کاهش اسمی نرخ سود بانکی نتوانستند درخششی داشته باشند، اضافه کرد: بنابراین در هر زمانی که نقدینگی (به هر دلیل اعم از بنیادی یا سیاسی) وارد بازار سرمایه شود روند بازار به طور چشمگیری تغییر پیدا می کند و از همه بازارهای موازی سبقت می گیرد.
این فعال بازار سرمایه ادامه داد: بنابراین مشکل بازار سرمایه را نمی توان فقط به سودآوری شرکتها مرتبط دانست چون نسبت سود بر قیمت سهام (پی.ای) بازار اکنون منطقی است و فقط نبود سوخت برای حرکت یعنی حجم و ارزش معاملات است که باعث درجا زدن بازار می شود.
عباسی واکنش مثبت بازار سرمایه را در نخستین روز معاملاتی فصل پاییز و آغاز ماه مهر قابل پیش بینی خواند و گفت: اواخر پاییز امسال، احتمال دارد کارزارهای انتخاباتی آغاز شود و مانورهای سیاسی در بخش های مختلف اقتصادی شکل بگیرد.
وی ادامه داد: امکان دارد در فصل پاییز شاهد افزایش پرداخت تسهیلات، رونق بازارها و اتخاذ سیاست های مثبت و اثرگذار در برخی صنایع باشیم.
این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه در طول تاریخ، سیاست های انبساطی همواره خوشایند بورسی ها بوده است، گفت: ارایه گزارش عملکرد مناسب ۶ ماهه شرکت ها که در اواخر مهر ماه منتشر می شود، محرک مثبتی برای رشد بازار سرمایه است.
عباسی ادامه داد: فصل زمستان تا اردیبهشت ماه سال آینده می تواند زمان برداشت کاشته های اقتصادی و سیاسی دولت باشد؛ هر تصمیمی که دولت تا پیش از این زمان بگیرد در این برهه اثر خود را نشان می دهد، بنابراین ممکن است تغییرات قابل توجهی در داده های بازار سرمایه رخ دهد.
وی اضافه کرد: تا بهار سال آینده عملکرد یکساله شرکت ها نیز برای همه فعالان روشن و عملکرد آنها با توجه به ارایه گزارش ۹ ماهه به راحتی تحلیل خواهد شد.
این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: اگر همه این موارد از عملکرد شرکت ها تا قیمت های جهانی به همراه سیاست های دولت هم سو باشند و نقدینگی قابل توجهی به کمک سهامدارن حقوقی، صندوق های سرمایه گذاری و به تبع آن سهامداران خرد وارد بازار شود می توان به رشد و رکورد شکنی بازار تا ۹ ماه آینده امیدوار بود.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.