رومانی ۲ میلیون یورو برای “پیشبرد برنامه‌های مشارکتی با ایران” اختصاص داد

|
0 دیدگاه

وزیر کشاورزی رومانی از اختصاص ۲ میلیون یورو بودجه برای پیشبرد برنامه‌های مشارکتی با ایران خبر داد و گفت: تولید کنندگان ایران به شرط رعایت استانداردهای آفت‌کش‌های شیمیایی محصولات کشاورزی می‌توانند از طریق رومانی محصولات خود را به اروپا صادر کنند.

محمود حجتی امروز  در دیدار آچین آیریمسکو وزیر کشاورزی و توسعه روستایی رومانی اظهار کرد: توسعه همکاری های دو کشور در بخش کشاورزی  امکان ایجاد پل ارتباطی برای صادرات محصولات کشاورزی ایران به این کشور و اتحادیه اروپا باشد.

وی با بیان اینکه تا ۴۰ سال پیش ۸۰ درصد تراکتورهای مصرفی ما مربوط به تراکتورهای کشور رومانی بود افزود:ایران برنامه‌ریزی ۵ ساله ایران برای تولید سالانه ۲۰۰ هزار تن پرورش ماهی در قفس دارد و تا کنون در این زمینه طبق برنامه پیش رفته‌ایم.

حجتی گفت: سالانه ۸۲۰ هزار تن گوشت قرمز، ۸۰۰ هزار تن تخم‌مرغ و ۱۰ میلیون تن شیر در ایران تولید می‌ شود و بخشی از تولید خود را صادر می کنیم.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: عراق و افغانستان دو کشور واردکننده آرد از ایران هستند و با  توجه به افزایش ذخایر گندم در کشورمان می‌توانیم با همکاری رومانی ها صادارت خوبی به این کشور‌ها و کشورهای دیگر داشته باشیم.

 غذای کل جمعیت ایران را می‌توانیم تامین کنیم

در ادامه این مراسم ایر یمسکو وزیر کشاورزی رومانی گفت: رومانی می‌تواند غذای کل جمعیت ایران را تأمین کند.  محصولات مازاد زیادی در حوزه‌های مختلف کشاورزی برای صادرات در کشور ما وجود دارد که نمونه آن ظرفیت صادرات ۵ میلیون رأس دام سبک است.

وی با اشاره به اینکه در گذشته حتی گوسفند ذبح شده هم به ایران صادر می‌کردیم افزود: در حال حاضر صادرات دام سبک رومانی روانه کشورهای عربی می شود.

یمسکوبا اشاره به  تشویق برای کشت کلزا و سویا در رومانی تصریح کرد: در کشوما به کشاورزان به ازای کشت هر هکتار دانه روغنی ۲۰۰ یورو پاداش داده می‌شود.

وی از اختصاص ۲ میلیون یورو بودجه برای پیشبرد برنامه‌های مشارکتی با ایران خبر داد و گفت: ایران می‌تواند برای ورود به بازارهای اروپا از رومانی استفاده کند به شرط آنکه استانداردهای لازم برای استفاده از آفت‌کش‌های شیمیایی را در بخش کشاورزی رعایت کند.

وزیرکشاورزی رومانی با اشاره به کیفیت مطلوب خاویار ایران گفت: کشور شما می‌تواند در راستای ارتقای بخش تولید شیلات و آبزیان به ویژه خاویار به ما کمک کند و در این ارتباط سالانه ۲۰۰ میلیون یورو برای برای توسعه بخش شیلات و آبزیان از اتحادیه اروپا می‌توانیم دریافت کنیم.

وی در پایان گفت:رومانی مایل خرید پسته ایران است و تمایل داریم که سالانه  ۱۵۰ هزار تن انواع ماهی و آبزیان از ایران وارد کنیم.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.