ریزش بورس در پی نزدیکی به پایان سال مالی

|
0 دیدگاه

شاخص بورس و اوراق بهادار هفته گذشته را نیز با روند منفی پشت سر گذاشت که علت این امر را می توان به نزدیکی به پایان سال مالی کارگزاری ها و الزام برای تسویه اعتبار سهامداران گره زد که هر ساله با نزدیکی به پایان شهریور ماه موجب کاهش ارزش سهام بورس می‌شود.

در هفته سوم شهریور مانند هفته گذشته شاهد نزول شاخص بورس بودیم این در حالی بود که برخلاف هفته گذشته که شاهد رشد فرابورس بودیم، این هفته شاهد کاهش شاخص فرابورس بودیم. در این هفته همچنین شاهد رشد چشمگیر حجم و ارزش معاملات در بورس بودیم.

شاخص بورس اوراق بهادار تهران در هفته منتهی به هفدهم شهریور به رقم ۷۶ هزار و ۷۴۲ واحد رسید که نسبت به آخرین روز کاری هفته گذشته که رقم ۷۷۱۶۷٫۹ واحد بود۴۲۵ واحد کاهش یافت.

شاخص فرابورس همانند شاخص بورس،این هفته کار خود را با ثبت ۸۰۲٫۶۰ واحد پایان داد که نسبت به آخرین روز کاری هفته گذشته حدود ۶٫۷۰ واحد کاهش یافت.

شاخص بازار اول که در هفته گذشته کار خود را با ۵۴ هزار و ۲۶۳ واحد به پایان رساند این هفته با کاهش۳۳۱ واحدی به رقم ۵۳ هزار و ۹۳۲  واحد و شاخص بازار دوم نیز با کاهش ۷۳۷واحدی به رقم ۱۶۶۴۷۳واحد رسید.

شاخص آزاد شناور نیز با کاهش ۵۰۴ واحدی،رقم ۸۵ هزار و ۳۹۴ واحدی را به ثبت رساند.شاخص صنعت نیز با کاهش ۳۴۴ واحدی در ارتفاع ۶۳ هزار و ۷۴۱ واحد ایستاد و درنهایت در این هفته نیز شاهد این بودیم که شاخص قیمت(وزنی- ارزشی) که در پایان هفته گذشته در ارتفاع ۲۷ هزار و ۴۸۹ واحد خاتمه داده بود، با کاهش ۱۵۱ واحدی به سطح ۲۷ هزار و ۳۳۸ واحد رسید.

بیشترین کاهش شاخص بورس در این هفته مختص به اولین روز هفته، با کاهش ۴۲۰ واحد بود و بیشترین کاهش شاخص فرابورس نیز در شنبه اول هفته با کاهش ۱۲٫۷۰ واحدی مشاهده شد.
در این هفته شاهد کاهش بیش از ۰٫۵۵ درصدی شاخص بورس و کاهش بیش از ۰٫۸۲ درصدی شاخص فرابورس بودیم.

حجم معاملات بورس در این هفته بیش از ۵ میلیون و ۷۹۱ هزار سهم بود که نسبت به هفته گذشته (۳  میلیون و ۹۸۲ سهم شاهد افزایش بیش از ۴۵ درصدی بودیم. مجموع ارزش معاملات بورس در هفته منتهی به هفدهم شهریور ماه، بیش از ۹میلیارد و ۹۲۰ میلیون ریال که در مقایسه با مجموع ارزش معاملات بورس در هفته منتهی به دهم شهریور ماه که ۷ میلیارد و  ۹۵۳ ریال با افزایش بیش از  ۲۴درصدی روبرو شد.

مجموع ارزش معاملات فرابورس هم در هفته جاری بیش از ۴ میلیارد و ۳۳ میلیون ریال بود که نسبت به هفته گذشته با کاهش بیش از ۳۹ درصدی همراه بوده است.

بیشترین حجم معاملات در بورس در هفته جاری در روز یکشنبه با بیش از یک میلیون و ۸۷۴ سهم و بیشترین ارزش معاملات بورس در هفته مذکور با بیش از ۳میلیارد و ۳۳ میلیون ریال را در روز یکشنبه شاهد بودیم.

بر اساس این گزارش، گروه‌های محصولات فلزی هم با ۴٫۴۳ درصد، زغال سنگ با ۳٫۵۶ درصد، رایانه با ۱٫۹۵ درصد و ماشین آلات با ۱٫۷۹ درصد بیشترین تغییر مثبت در شاخص را در این مدت نسبت به سایر گروه ها به خود اختصاص دادند.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.