زمزمه تغییر در صندوق ذخیره فرهنگیان و چند شرکت بورسی

|
0 دیدگاه

مدیر عامل صندوق ذخیره فرهنگیان در پاسخ به شایعات تغییر و تحولات احتمالی مدیریتی در هیات امنای صندوق ذخیره فرهنگیان با رد شایعه برکناری خود از این سمت گفت: همچنان در صندوق ذخیره فرهگیان هستم.

تازه ترین خبرهای دریافتی از صندوق ذخیره فرهنگیان حاکی از تکاپو برای تغییر و تحولات مدیریتی و جابجایی برخی اشخاص در هیات امنای این صندوق فعال در بازار سرمایه حکایت دارد.

 این در حالی است که برخی آگاهان در این زمینه از احتمال برکناری شهاب الدین غندالی از سمت مدیرعاملی صندوق ذخیره فرهنگیان پس از یک دوره حدوداً سه ساله خبر داده‌اند.

در این ارتباط غندالی ضمن رد شایعه برکناری خود گفت:همچنان مدیر عامل صندوق ذخیره فرهنگیان هستم.

موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان در راستای ارتقای وضعیت معیشتی فرهنگیان و معلمان شاغل و بازنشسته وزارت آموزش و پرورش و بر اساس هیات امنایی اداره می شود.

هیئت امنا دارای اختیارات هیئت مدیره می باشد با این تفاوت که از طرف مدیر آن واحد به این سمت منصوب می شوند .

این صندوق چند رشته‌ای با برخورداری از شش گروه تخصصی ساختمان،انرژی،خدمات رفاهی،آموزشی و فناوری اطلاعات،صنعت و بورس و بانک و بیمه در سبد دارایی های خود دارای سهام مدیریتی و کنترلی شرکت های بورسی همچون ماشین سازی اراک،ایران ارقام،بانک سرمایه،مهندسی بازرسی ،کارگزاری اردیبهشت ایرانیان و بیمه معلم است و در مجموع سهام عمده ۲۷ شرکت مختلف را در اختیار دارد.

پس از بالا گرفتن پاره‌ای از انتقادها بر سر جنجال فیش های حقوقی برخی مدیران صندوق ذخیره فرهنگیان؛ شهاب‌الدین غندالی مدیرعامل کنونی این صندوق با انتشار نامه‌ سرگشاده‌ای به دادستان تهران اتهامات فساد مالی این صندوق را رد کرده و گفته این اتهامات باعث شده است که سهام شرکت‌های متعلق به این صندوق در بورس با کاهش ارزش  ٢٠٠ میلیارد تومانی مواجه باشند.

وی با اشاره به فرایند به تسویه مطالبات مرتبط با بانک سرمایه در طول مدیریت سه ساله خود عنوان کرده است “بدهکاران بزرگ باقی‌مانده با سوء استفاده از حسن نظر تعداد اندکی از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی و همکاری برخی رسانه‌های فرصت‌طلب” به صندوق فرهنگیان تهمت زده‌اند.

در مجلس اما حسین مقصودی، عنوان کرده است  “در تحقیقات به عمل آمده در حدود ۸۰ هزار میلیارد ریال فساد مالی در این صندوق گزارش شده” و همسر و فرزند مدیرعامل صندوق فرهنگیان در همین رابطه بازداشت شده‌اند.

جبار کوچکی‌نژاد، دیگر نماینده مجلس نیز ادعا کرده صندوق ذخیره فرهنگیان  “وام‌های ۱۰۰ میلیارد تومانی و یا ۲۰۰ میلیارد تومانی به افراد مختلف و تنها با چک می‌داده و در این راستا زد و بندهایی انجام می‌شده است.”

غندالی در نامه خود به دادستان تهران آورده است: “جای بسی تعجب است که یکی از نمایندگان محترم در حالی اتهام فساد بزرگ می‌زند که مبلغ مورد ادعای وی از کل دارایی‌های مجموعه بیشتر بوده و عجیب‌تر آنکه سه هزار و سیصد میلیارد تومان ۵ نفر معلوم‌الحال را به همسر و فرزند بنده نسبت می‌دهد.”

طبق تبصره ٦٣ برنامه دوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران وزارت آموزش و پرورش موظف به تاسیس صندوق ذخیره فرهنگیان شده و برای تامین منابع آن عنوان شده که « فرهنگیان می‌توانند ماهانه حداکثر مبلغ پنج درصد حقوق و مزایای خود را به حساب صندوق واریز کنند. در عین حال دولت موظف است همه ساله معادل مبلغ فوق را که به همین منظور در بودجه سالانه منظور می گردد، به صندوق مزبور واریز کند. سهم‌الشرکه فرهنگیان در هنگام بازنشستگی و از کارافتادگی و یا بازخریدی به آنان و در صورت فوت به وراث آنها مسترد می‌گردد.»

افزایش احتمال تغییر در هیات امنای صندوق ذخیره فرهنگیان و نزدیک شدن به پایان دوره ماموریت سه ساله مدیر عامل کنونی این صندوق زمزمه تغییر و تحولات مدیریتی در شرکت های بورسی این صندوق را افزایش داده است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.