زور سپاه سود سپرده‌ها به ساختمان شیشه‌ای نرسید

|
0 دیدگاه

در حالیکه انتظار می رفت با کاهش نرخ سود سپرده های بانکی شاهد رونق در بازار سرمایه باشیم ولی در واقع امر، این موضوع نتوانست آنطور که باید روند شاخص بورس را صعودی کند و اعتماد را به سهامداران بازگرداند.

کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی یکی از مواردی است که همواره کارشناسان و فعالان بازار سرمایه آن را عاملی برای جذب نقدینگی به بورس و استقبال هر چه بیشتر افراد برای سرمایه گذاری در بازار سرمایه می‌دانند، به طوریکه بسیاری از سهامداران به انتظار تعیین تکلیف این مورد بودند تا نشانه‌هایی از ایجاد رونق در بورس و ورود سرمایه‌های جدید در آن مشاهده کنند.

این اتفاق طی هفته های اخیر رخ داد و اعضای شورای پول واعتبار طی جلسه اخیر خود بر کاهش نرخ سود بانکی، عقود مبادله ای، عقود بانکی تصمیم گرفتند و مقرر شد تا هر سه ماه یک‌بار در نرخ سود سپرده‌های بانکی تجدید نظر شود.

نکته قابل توجه این است که کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی تنها مشکل بازار سرمایه نیست و بسیاری از عوامل همچون نحوه اجرای برجام،  عملکرد متولیان بازار سرمایه و سهامداران عمده شرکت های بورسی و اجرای برخی دستورالعمل‌ها از جمله مشکلات پیش روی بازار سرمایه است که می‌بایست تک تک این موارد مرتفع شود تا کاهش نرخ سود سپرده های بانکی در کنار آنها بتواند آثار مثبتی را در جذب نقدینگی اعمال کند. درغیر این صورت تغییر نرخ سود سپرده‌های بانکی نمی تواند به خودی خود اثری مثبت اعمال کند و البته نباید فراموش کرد که این امر به صورت دستوری به بانک ها ابلاغ شده و چگونگی پیروی یا سرپیچی بانک‌ها از اجرای این دستور مشخص نشده است.

با این تفاسیر عظیم ثابت کارشناس بازار سرمایه در گفت‎‌و‌گو با میزان در خصوص تاثیر کاهش نرخ سود بانکی بر بازار سرمایه گفت: هر خبری یک تاثیر روانی و یک تاثیر واقعی دارد، که تاثیر روانی آن به جو بازار، درست ارزیابی کردن و واکنش نشان دادن به آن خبر برمی‌گردد.

وی در ادامه افزود: در حقیقت با کاهش نرخ سود بانکی انتظار بازار کمی بیشتر بود و احساس کسر محدودیت شورای پول و اعتبار برای کاهش نرخ سود بانکی قابل درک است. طبیعتا آنها دوست دارند که به صورت خیلی تدریجی و قطعی این کار صورت گیرد که شوک به بازارهای دیگر وارد نشود.
کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: انتظار بازار از نرخ سود بانکی با توجه به نرخ تورم که حدود ۱۵ درصد است، زیر ۲ درصد پیش بینی شده بود که در واقعیت این کار عملی نشد.

ثابت در ادامه بیان کرد: همچنان جذابیت بازار پول در مقایسه با بازار سرمایه بیشتر است چون بازارسرمایه با توجه به رکود اقتصادی ریسک زیادی دارد، بنابراین عملا به دلیل خارج نشدن پول از بانک این آیتم تاثیر چندانی در بازار نخواهد داشت.

ثابت در ادامه تصریح کرد: بالا  بودن هزینه تامین مالی در کشور با توجه به اینکه بانک تسهیلاتی با نرخ ۳ درصد در اختیار تولید کنندگان قرار می‌دهد، به سبب بالا بودن ریسک اهرم مالی برای آنها منفعتی ندارد، حال با کاهش نرخ تسهیلات و هزینه تمام شده قیمتی که در بازار عرضه می‌شود برای خریداران جذاب‌تر خواهد بود.

براساس گزارش میزان، حتی با آزاد شدن نقدینگی در بازار پول ناشی از کاهش سود سپرده های بانکی، به دلیل عدم وجود امید و اعتماد نسبت به روند آتی بورس بسیاری از سرمایه گذاران تمایلی به تزریق تقدینگی به بازار سرمایه ندارد و در کنار همه این موارد به نظر می رسد متولیان بازار سرمایه می بایست چاره ای بیاندیشند تا اعتماد بار دیگر به این بازار باز گردد و سرمایه های سرگردان جامعه وارد بورس شود.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.