سرمایه گذاری ۲٫۶ میلیارد دلاری ایرانی ها در آذربایجان

|
0 دیدگاه

معاون وزير اقتصاد آذربايجان با بیان اینکه در ۲٫۵ سال اخير ايرانی‌ها ۲٫۶ ميليارد دلار در آذربايجان سرمايه‌گذاری كرده‌اند، گفت: کشورم برای گسترش روابط تجاری دو كشور آماده ارایه هرگونه تسهیلاتی به تجار است و منطقه‌های صنعتی آذربايجان در خدمت تجار ايرانی است.

ساحل بابايف در مراسم افتتاح دومين نمايشگاه ايران پروژه در باكو با بيان اين مطلب گفت: هم‌اكنون ۴۵۰ شركت ايرانی در آذربايجان فعاليت دارند كه ۲٫۶ ميليارد دلار از سوی ايرانی‌ها سرمايه‌گذاری شده اما فقط ۱۴۵ ميليون دلار آن به بخش غيرنفتی و باقيمانده آن در حوزه نفتی است.

وی با اشاره به گسترش روابط دو كشور اظهار کرد: در ۲٫۵ سال اخير روسای جمهوری ايران و آذربايجان هفت بار با يكديگر ملاقات كرده‌اند در همين مدت ۸۰ سفر رسمی از سوی دو كشور انجام و ۴۰ سند همكاری امضاء شده است.

معاون وزير اقتصاد آذربايجان ادامه داد: در سفر موفقيت آميز رييس جمهور آذربايجان به ايران و سفر رييس جمهور ايران به آذربايجان نزديك به ۲۰ سند همكاری به امضاء رسيد كه نشان دهنده استراتژيك بودن روابط دو كشور است.

وی با بيان اينكه هدف اصلی مسولان دو كشور تسهيل روابط تجاری است، خاطر نشان كرد: برای پيشرفت همكاری‌ها بخش خصوصی بايد فعال‌تر عمل كند. بی‌شك اشتراكات فرهنگی، دينی و تاريخی دو كشور نيز تاثير مثبتی بر روابط اقتصادی خواهد داشت.

اين مقام مسئول آذربايجان با اشاره به رشد  ۷۰ درصدی مبادلات تجاری تهران و باكو در ۷ ماهه سال ميلادی جاری اظهار کرد: اين افزايش به صورت متقابل صورت پذيرفته يعنی هم صادرات ايران به آذربايجان و هم صادرات آذربايجان به ايران روند رو به رشدی داشته است.

بابايف به تسهيلات و اتخاذ قوانين جديد تجاری در توسعه حجم تجارت دو كشور اشاره كرد و گفت: بايد تلاش كنيم همكاری‌های ما در همه حوزه‌ها افزايش يابد.

وی اضافه كرد: من مطمئنم در سايه برگزاری چنين نمايشگاه‌هايی و همچنين ايجاد زمينه ملاقات بخش خصوصی دو كشور در آينده نزديك شاهد سرمايه‌گذاری و توسعه روابط تجاری خواهيم بود.

معاون وزير اقتصاد آذربايجان در پايان خطاب به ۵۴ شركت ايرانی حاضر در نمايشگاه اظهار داشت:  ما از شما می‌خواهيم با شركاي آذری خودتان وارد مذاكره شويد تا به طرح‌های مشترك دست يابيم.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.