سهم بخش صنعت در جیب کشاورزی

|
0 دیدگاه

برخی از پروژه های بخش صنعت به عنوان یکی از اصلی‌ترین مولدهای اقتصادی در شرایط حال حاضر به دلیل کم آبی معلق مانده و در مقابل شاهد استفاده ناصحیح آب در حوزه کشاورزی هستیم.

بنا بر آمار منتشره از سوی وزارتخانه‌های نیرو و کشاورزی در حال حاضر بیش از ۹۰ درصد آب تجدیدپذیر کشور در حوزه کشاورزی، در حدود ۲ الی ۳ درصد در بخش صنعت و مابقی به بخش شرب اختصاص دارد.

سهم بیش از ۹۰ درصدی آب بخش کشاورزی این سوال را در ذهن ایجاد می‌کند که این حوزه با مصرف این میزان از گنج غیر قابل تکرار آب تجدیدپذیر چه میزان بهره‌وری در محصول، ارزش افزوده برای اقتصاد و اشتغال برای جوانان را به دنبال دارد.

گفتنی است در جهان بیشترین میزان آب مصرفی (در حدود ۷۰ درصد) به بخش کشاورزی اختصاص دارد ولی این میزان مصرف آب با توجه به راندمان بالا صورت میگیرد.

** توسعه اقتصادی در دستان بخش کشاورزی نیست

رحیم میدانی معاون وزیر نیرو در امور آب و فاضلاب معتقد است توسعه اقتصادی ایران در دستان بخش کشاورزی نیست.

از نظر معاون وزیرنیرو باید کشت محصولات کشاورزی با توجه به بهره‌وری آنها صورت گیرد و کشت محصولات آب بر از لیست محصولات در حال کاشت ایران با توجه به شرایط بحران آب کشور حذف شود.

بر اساس آمار وزارت جهادکشاورزی راندمان آبیاری در این حوزه در حدود ۴۰ تا ۴۵ درصد است ولی از نظر وزارت نیرو این رقم تنها ۳۳ درصد است.

این میزان راندمان در کنار تعویق در اجرای برخی از پروژه های صنعتی به دلیل کمبود آب در منطقه اجرایی حائز اهمیت می‌شود و انتقادهایی را به همراه داشته که نوک پیکان آن به سمت مدیریت آب نشانه رفته است.

حمید چیت چیان وزیر نیرو در خصوص سهم آب بخش کشاورزی گفت: راه‌های متعددی برای پایدار کردن آب بخش کشاورزی در نظر گرفته شده که از این موارد می‌توان به فعالیت وزارت جهادکشاورزی برای آبیاری تحت فشار با اعتبار بالغ بر ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان با کمک منابع صندوق توسعه ملی اشاره کرد.

چیت چیان در خصوص اقدامات صورت گرفته برای جلوگیری از تلفات آب گفت: به روزرسانی شبکه آبیاری زهکشی، انتقال آب با لوله‌ها به دلیل کاهش تلفات و تبخیر، استفاده از آبیاری نوین در کشاورزی از اقدامات صورت گرفته برای کاهش تلفات آب در این بخش است.

وزیر نیرو در خصوص برنامه‌ها برای افزایش سهم بخش صنعت گفت: برنامه توسعه صنعتی دردست اجراست تا توسط آن سهم دو درصدی صنعت از منابع کل کشور بر اساس تقاضای آنها به ۳٫۵ درصد افزایش یابد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.