سهم ۳۸ درصدی دولت یازدهم از کل واگذاری های ۱۵ سال گذشته

|
0 دیدگاه

رییس کل سازمان خصوصی سازی گفت: افزون بر ۳۹۱ تریلیون و ۸۰۹ میلیارد ریال سهم دولتی در دولت یازدهم واگذار شده است که ۳۸ درصد کل واگذاری ها در ۱۵ سال گذشته را دربر می گیرد.

«میرعلی اشرف عبدالله پوری حسینی» درباره عملکرد این سازمان در سال ۹۴ گفت: پارسال ۸۴ شرکت دولتی به ارزش کل پایه ۱۱۲ تریلیون و ۵۶۹ میلیارد ریال برای واگذاری قیمتگذاری شد.
این مقام مسئول با اشاره به این که سال گذشته به عرضه ۲۳۰ بنگاه به ارزش ۱۳۷ تریلیون و ۹۸۷ میلیارد ریال اقدام شد، افزود: از این تعداد، ۴۸ شرکت به ارزش ۳۷ تریلیون و ۳۲۹ میلیارد ریال به فروش رسید.
وی با اشاره به اینکه از مجموع واگذاری های انجام شده در سال گذشته، نزدیک به ۸۱ درصد به ارزش ۳۰ تریلیون و ۶۰ میلیارد ریال فروش سهام به عموم مردم بوده است، افزود: از زمان تاسیس سازمان خصوصی سازی در سال ۸۰ تاکنون، هزار و ۴۱۸ تریلیون و ۲۵۶ میلیارد ریال سهم دولتی واگذار شده است.
پوری حسینی ادامه داد: از این میان، هزار و ۲۶ تریلیون و ۴۴۸ میلیارد ریال تا پیش از دولت یازدهم بوده و ۳۹۱ تریلیون و ۸۰۹ میلیارد ریال نیز در سه سال گذشته انجام شده که ۳۸ درصد کل واگذاری ها در ۱۵ سال گذشته را شامل می شود.

* برجام و واگذاری های دولت
پوری حسینی در ادامه با اشاره به تاثیر فضای پسابرجام بر روند واگذاری های دولت بیان داشت: در این مدت اقدام های مناسبی توسط سازمان خصوصی سازی برای بازاریابی و جذب سرمایه خارجی انجام شده، به طوری که در دوران پسابرجام جلسات مشترکی را با سرمایه گذارانی از کشورهای ایتالیا، لبنان، آلمان، هند، مجارستان، ژاپن، هند و روسیه برای معرفی فرصت های سرمایه گذاری به خارجی ها داشته ایم.
رییس کل سازمان خصوصی سازی همچنین درباره تکالیف قانونی این سازمان برای نظارت بر عملکرد شرکت های در حال واگذاری و واگذار شده، تصریح کرد: ثبت تغییر اساسنامه، فروش، اجاره، ترهین و توثیق دارایی ها، اخذ تسهیلات بانکی، ثبت افزایش سرمایه، ثبت مصوبات مجامع عمومی شرکت ها و ثبت صورتجلسات هیات مدیره، از جمله اقداماتی است که شرکت های در حال واگذاری و واگذار شده باید با کسب اجازه از سازمان خصوصی سازی نسبت به انجام آنها اقدام کنند.
وی درباره برنامه های آتی این سازمان گفت: فروش بنگاه های دولتی باقیمانده، ساماندهی سهام عدالت، جایگزینی نگاه تعهدی به جای درآمدزایی در واگذاری ها، وصول مطالبات معوق و سرسید شده و بازرسی ویژه از شرکت های واگذار شده به صورت بلوکی، از مهمترین اقدامات امسال این سازمان برای پیگیری و اجراست.
به گزارش ایرنا، پیش تر این مقام مسوول اعلام کرده بود، واگذاری های انجام شده در طول ۱۵سال گذشته در این سازمان در مجموع به ارزش یک تریلیون و ۴۲۰ میلیارد ریال بوده که ۳۰۰ میلیارد ریال آن در قالب واگذاری به عموم مردم، ۳۰۰ میلیارد ریال در قالب رد دیون و ۳۰۰ میلیارد ریال دیگر در قالب سهام عدالت بوده است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.