سه هلدینگ ایرانی در جمع بزرگان جهان

|
0 دیدگاه

در رتبه بندی شرکت های شیمیایی و پتروشیمیایی جهان، هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس در رده ۳۴، گسترش نفت و گاز پارسیان در جایگاه ۶۴ و هلدینگ تاپیکو نیز در رده ۱۰۳ قرار گرفتند.

میزان تولید محصولات پتروشیمی کشور در سال های اخیر افزایش قابل توجهی یافته است که بخشی از آن به راه اندازی فازهای جدید پارس جنوبی و افزایش تولید گاز کشور باز می گردد.

با بهره برداری از فازهای جدید پارس جنوبی، میزان تحویل خوراک به مجتمع های پتروشیمی افزایش قابل توجهی یافته است به طوری که برخلاف سال های گذشته، شاهد قطع خوراک واحدهای پتروشیمی در ماه های سرد سال نیستیم.

همچنین با تکمیل و بهره برداری از طرح های جدید، میزان تولید محصولات پتروشیمی کشور نیز افزایش یافته به طوری که بر اساس گزارش ها، ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی به حدود ۶۱ میلیون تن در سال رسیده است.

رفع تحریم ها و تسهیل تعاملات بین المللی نیز موجب افزایش صادرات و فروش محصولات پتروشیمی و ورود ایران به بازارهای اروپایی و سایر کشورها شده است.

به گزارش شرکت ملی صنایع پتروشیمی، موسسه مستقل مطالعات شیمیایی (ICIS) هر سال بر اساس شاخص های هفتگانه شامل فروش، سود عملیاتی، سودخالص، دارایی ها، هزینه های تحقیق و توسعه، سرمایه گذاری ها و نیروی انسانی، عملکرد شرکت های شیمیایی و پتروشیمیایی در سال گذشته را بررسی و آنها را رتبه بندی می کند.

در خاورمیانه نیز صنایع پتروشیمی خلیج فارس در دو سال گذشته رتبه دوم را به خود اختصاص داده است و شرکت سابیک عربستان رتبه اول را در اختیار دارد.

در رتبه بندی سال ۲۰۱۶، باسف (BASF) آلمان با ۷۶ میلیارد و ۵۵۴ میلیون دلار فروش در جایگاه نخست قرار دارد و شرکت سینوپک چین با ۵۰ میلیارد و ۲۳۸ میلیون دلار در رده دوم قرار داشته است.

عملکرد مالی شرکت های صنعت پتروشیمی در سال ۲۰۱۵ تحت تاثیر کاهش قیمت های جهانی نفت و محصولات پتروشیمی نسبت به سال ۲۰۱۴ روند نزولی داشته که این اثر کاهشی در میزان فروش شرکت ها قابل مشاهده است.

سود خالص ۱۰ شرکت برتر این رده بندی نسبت به سال گذشته حدود ۲۲ درصد کاهش داشته است.

اما در میان شرکت های ایرانی صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۴٫۲ رشد توانسته عملکرد برتری را نسبت به دیگر شرکت های بورسی به دست آورد.

دو هلدینگ دیگر ایرانی نیز که در صنعت نفت و پتروشیمی فعالند، توانسته اند در جمع بزرگان شرکت های پتروشیمیایی قرار بگیرند؛ بر این اساس، هلدینگ گسترش نفت و گاز پارسیان با ۱۶ درصد کاهش درآمد در جایگاه ۶۴ رده بندی قرار گرفته و هلدینگ نفت و گاز و پتروشیمی تامین (تاپیکو) نیز در رده ۱۰۳ جای داشته است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.