سوال‌های مشتریان همچنان باقی ماند

|
0 دیدگاه

در حالی که قرار بر آن بود تا از ابتدای مهرماه کارت اعتباری خرید با سقف ۱۰، ۳۰ و ۵۰ میلیون تومانی از سوی بانک‌ها ارائه شود و تبلیغات بانک‌ها تائیدی بر این مدعی است اما بانک‌ها، مشتریان را دست خالی بدرقه می‌کنند.

با توجه به اطلاع رسانی برخی از بانک‌ها مقرر شد تا از ابتدای مهرماه کارت اعتباری خرید با سقف ۱۰، ۳۰ و ۵۰ میلیون تومان به متقاضیان ارائه شود، این کارت که تا به امروز در چنین شکل و شمایلی در اقتصاد ایران وجود نداشت تا حدودی با وام و تسهیلات متفاوت است زیرا در وام و تسهیلات، فرد منابعی را دریافت می‌کند تا کالایی خریداری کرده یا به قول معروف زخمی از زخم‌های اقتصادی خود را درمان کند، اما کارت اعتباری خرید همان طور که در نام آن آمده است، اعتباری برای افراد است تا فعالیت‌های اقتصادی خود را پیش ببرند و لزومی ندارد تا تمام اعتبار کارت را مصرف کرد.

در کارت اعتباری خرید باید به این نکته توجه شود که اگر فرد اعتبار نقدی در اختیار ندارد می‌تواند از اعتبار خود نزد بانک استفاده کرده و بعد از یک ماه میزان هزینه‌ای که از اعتبار خود نزد بانک صرف کرده را پرداخت کند که البته اگر ظرف مدت یک ماه نتواند این اعتبار را پرداخت کند باید طی اقساط ۱۲ تا ۳۶ ماهه و با سود ۱۸ درصد اعتبار مصرف شده را به بانک بازگرداند.

به نظر می‌رسد این موضوع در کنار کار و اطلاع رسانی اقتصادی که تا به امروز نظام بانکی تنها به تبلیغات ارائه کارت اعتباری پرداخته‌اند، نیاز به کار فرهنگی و فرهنگ سازی مصرف دارد، زیرا کمتر فردی از چگونگی استفاده از این کارت‌ها و فرهنگ استفاده کارت‌های اعتباری آگاهی دارد.

در رابطه با این موضوع که آیا مردم نسبت به مصارف و دریافت کارت اعتباری خرید آگاهی دارند، سمیه ۲۳ ساله به میزان گفت: آنچنان اطلاعی از چگونگی دریافت کارت اعتباری خرید ندارم و این در حالی است که به نظر می‌رسد کارت اعتباری خرید همچون دیگر وام‌ها است.

همچنین محمد،۲۷ ساله به میزان، بیان کرد: در طی چند روز اخیر با وجود تبلیغات بانک‌ها به شعب دو بانک بزرگ ایران مراجعه کردم که متصدیان شعب اطلاع دقیقی از عرضه کارت‌های اعتباری خرید جدید ندارند و همواره مشتریان را به سمت کارت‌های خرید گذشته سوق می‌دهند.

وی یادآور شد: وجود کارت‌های اعتباری جدید عاملی خواهد شد که فرد در صورت نیاز از اعتبار خود نزد بانک استفاده کند و به طور دائم زیر بار قرض به بانک نباشد.

رضا ۵۰ ساله تاکید کرد: اگر کارت‌های اعتباری خرید که با سقف ۱۰، ۳۰ و ۵۰ میلیون تومان همچون رقیبان خارجی خود عرضه شوند و شرایط یکسانی را داشته باشند بسیار مناسب است اما نباید فراموش شود که این کارت‌های اعتباری با وام و تسهیلات بانکی تا حدودی متفاوت است زیرا این کارت‌ها از اعتبار مشتری نزد بانک صرف می‌کند و نباید تا آخرین سکه اعتبار خود به لحظه هزینه کرد.

حال با توجه به آنکه در چند روز اخیر برخی از بانک‌ها تبلیغات گسترده‌ای در راستای ارائه کارت‌های اعتباری خرید با سقف ۱۰، ۳۰ و ۵۰ میلیون تومان داشته‌اند، کسب اطلاع از شعبه یکی از بزرگترین بانک‌های دولتی کشور نشان از آن دارد که تا به امروز بخشنامه داخلی مربوط به ارائه چنین کارت‌هایی از سوی این بانک به شعب ابلاغ شده است اما برنامه و دستورالعمل لازم مبنی بر چگونگی ارائه کارت اعتباری خرید به بانک ارائه نشده است و شعبه تا زمانی که دستورالعمل لازم را نداشته باشد، نمی‌تواند کارتی ارائه کند.

همچنین بررسی میزان از دو شعبه بانکی دیگر نشان از آن دارد که آنچنان هماهنگی برای ارائه کارت‌های اعتباری جدید در این بانک وجود ندارد و بانک‌ها تنها به فکر تبلیغات و جذب مشتری بوده‌اند، این تبلیغات در حالی انجام شده است که در نهایت پاسخ مناسبی به مشتری ارائه نمی‌شود و مشتری بیش از گذشته سردرگم می‌شود.

متصدی یک بانک در خیابان ولی عصر به میزان گفت: بانک در حال حاضر آمادگی ارائه کارت اعتباری خرید را دارد و مشتری با توجه به اسناد و مدارک شغلی خود می‌توان نسبت به دریافت کارت اعتباری خرید با سقف ۱۰، ۳۰ و ۵۰ میلیون تومان اقدام کند، که در وهله اول مشتری درخواست سقف اعتبار را به بانک تسلیم کرده و بانک با توجه به میزان درآمد و شرایط شغلی مشتری سقف اعتبار کارت خرید را تعیین می‌کند.

این صحبت‌ها در حالی از سوی این متصدی بیان می‌شود که در سوی دیگر یک متصدی در شعبه دیگر این بانک بزرگ کشور، معتقد است تا به امروز بخشنامه داخلی برای ارائه کارت‌های اعتباری خرید ارائه نشده است و احتمال داده می‌شود با توجه به سابقه چنین فعالیت‌هایی در بانک برای ارائه کارت اعتباری خرید با سقف ۵۰ میلیون تومان نیاز به وثیقه ملکی باشد.

با این تفاسیر به نظر می‌رسد نظام بانکی کشور در زمینه کار فرهنگی و اطلاع رسانی تا حدودی کوتاهی کرده است زیرا اطلاعات مناسب در اختیار مشتریان نظام بانکی نیست و از سوی دیگر پیش بینی می‌شود نگاه مشتریان به کارت‌های اعتباری خرید همچون وام و تسهیلات بانکی است و از سوی دیگر به نظر می‌رسد بانک‌ها تبلیغات بدون ارائه خدمات را در دستور کار خود قرار داده‌اند.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.