سود و زیان احداث سایت‌های خارجی خودرو

|
0 دیدگاه

خودروسازان کشورمان هر چند در دوره‌های زمانی مشخص، از حمایت‌های بی‌دریغ دولت برخوردار بودند؛ اما در سال‌هایی نیز مجبور به پیروی از برنامه‌هایی شدند که دولت به آنها دیکته می‌کرد.

به‌عنوان مثال احداث سایت تولید خودرو در برخی کشورها هیچ گاه سودده و اقتصادی نبود و تنها بر اساس برنامه‌ریزی دولت در برخی کشورهای دوست صورت گرفت. بر این اساس اگر‌چه دولت از خودروسازان حمایت‌های مالی و تعرفه‌ای می‌کرد، اما در برخی مواقع تولید‌کنندگان را مجبور به سرمایه‌گذاری در اموری می‌کرد که ضرر و زیان آن برای خودروسازان قطعی و واضح به‌نظر می‌رسید.  در این زمینه می‌توان به سرمایه‌گذاری تولید‌کنندگان در کشورهایی همچون ونزوئلا، سوریه، بلاروس، سنگال، مصر و جمهوری آذربایجان اشاره کرد، سرمایه‌گذاری که در اغلب موارد جز انباشت ضرر و زیان، رهاورد دیگری برای خودروسازان کشورمان نداشت. در همین حین حتی برخی از این کشورها نسبت به پرداخت بدهی خود به خودروسازان کوتاهی کردند.

در هر صورت دولت در هیچ دوره‌ای حاضر به جبران ضرر و زیان خودروسازان در این زمینه نشد هر چند که ظاهرا این روزها باز هم مشوق تولید‌کنندگان کشورمان برای همکاری با کشورهای همسایه شده است.در این بین طبق اخبار رسیده، تولید خودروهای ایرانی در برخی کشورها قرار است با سرمایه‌گذاری طرف خارجی صورت بگیرد و خودروسازان کشورمان قراراست که تنها به انتقال تکنولوژی و قطعات بپردازند این در شرایطی است که با وضعیت موجود به‌نظر می‌رسد که درصورت بدعهدی این کشورها، خودروسازان داخلی کمتر با ضرر و زیان مواجه شوند.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.