سکه و دلار هفته را کاهشی آغاز کردند

|
0 دیدگاه

در اولین روز هفته، دلار از مرز ۳ هزار و ۵۵۰ تومان و سکه از مرز یک میلیون و ۱۲۰ هزار تومان به پایین کشیده شد.

روز شنبه، دلار ۳ تومان از ارزش خود را از دست داد و به قیمت ۳ هزار و ۵۴۷ تومان رسید. به گفته فعالان، کاهش تقاضا و حضور نیافتن معامله‌گران سکه در بازار ارز از عوامل موثر در افت دلار بودند. روز جمعه، بهای اونس در بازارهای جهانی تا قیمت هزار و ۳۲۸ دلار افت کرد، ولی در اولین روز هفته، معامله‌گران سکه برای خنثی کردن اثر این کاهش مداخله‌ای در بازار ارز نکردند. این موضوع موجب شد که اثر کاهشی طلای جهانی به‌طور آشکاری در قیمت سکه انعکاس پیدا کند.

در بیستمین روز شهریورماه، سکه طلا تحت‌تاثیر افت اونس با کاهش ۱۰هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۱۱۵ هزار تومان رسید. این بیشترین میزان کاهش روزانه از ۱۶مرداد بود و موجب شد که سکه به کمترین قیمت از تاریخ ۱۳ شهریور برسد. به گزارش دنیای اقتصاد ، فعالان بازار، حضور نیافتن معامله‌گران سکه در بازار ارز را به دو موضوع نسبت دادند: اول، جو کاهشی و حامی فروش در بازار ارز و دوم، تطبیق نسبی معامله‌گران با قیمت اونس در معاملات پشت خطی انتهای هفته.

شکست آسان مرزی

شاخص ارزی که هفته گذشته در برابر شکسته شدن مرز ۳ هزار و ۵۵۰ تومان مقاومت زیادی از خود نشان داده بود، در اولین روز هفته جاری، به آسانی مرز یاد شده را از دست داد. روز شنبه، دلار معاملات خود را با قیمت ۳ هزار و ۵۵۱ تومان آغاز کرد که افزایشی یک تومانی نسبت به قیمت بسته شده روز پنج‌شنبه داشت. با وجود این، قیمت به سرعت در همان ابتدای روز از مرز ۳هزار و ۵۵۰تومان پایین آمد و دیگر نتوانست تا انتهای روز به بالای میانه کانال ۳ هزار و ۵۰۰تومان بازگردد. روز گذشته، قیمت دلار از ساعت ۱۱ و نیم ظهر تا ۳ بعدازظهر در دامنه محدود ۳ هزار و ۵۴۵ تا ۳هزار و ۵۴۹ تومان نوسان کرد و سرانجام چنانکه اشاره شد با قیمت ۳ هزار و ۵۴۷ تومان به کار خود پایان داد.

به گفته فعالان، در اولین روز هفته تقاضا و خریدار چندانی در بازار حضور نداشت و حتی می‌توان گفت که هیچ عامل افزایشی در بازار وجود نداشت. به‌عنوان مثال، روز شنبه، نرخ حواله درهم تغییرات قیمت چندانی را تجربه نکرد و تقاضایی از بازار کشورهای همسایه نیز به بازار داخلی نرسید. برخی از فعالان اعتقاد داشتند، بالا نبودن ارزش دلار در کشورهای همسایه و در نتیجه خارج نشدن دلار از بازار داخلی یکی از عواملی بود که در کاهش قیمت اثرگذار بود.

عامل مهم دیگری که در نوسانات کاهشی بازار ارز موثر بود، حضور نیافتن معامله‌گران سکه در این بازار بود. به‌طور سنتی، سکه‌بازان به هنگام کاهش بهای اونس در بازارهای جهانی تلاش می‌کنند با ورود به بازار ارز و خرید دلار، قیمت‌های بازار خود را مدیریت کنند. با این حال، روز شنبه این اتفاق رخ نداد. به گفته برخی حاضران در بازار، جو کاهشی در بازار ارز به اندازه‌ای بود که موجب شد سکه‌بازان در معاملات دلار مداخله‌ای نکنند.

این در حالی است که برخی دیگر اعتقاد دارند که روند کاهشی طلای جهانی از ساعات انتهایی روز پنج‌شنبه در بازار داخلی اثرگذار بوده است. به گفته آنها، سکه‌بازان از همان انتهای روز پنج‌شنبه سعی کردند در معاملات پشت خطی خود را با کاهش بهای اونس تطبیق دهند، در نتیجه نیازی نداشتند که روز شنبه در بازار دلار مداخله‌ای کنند.

1068421_45cd555a-8dda-4ca5-af62-5576e5ce3a21

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.