دکتر رامین‌محمد حسینی ناجی‌زاده، معاون آموزشی سازمان مدیریت صنعتی در گفت‌وگوی اختصاصی با آسیا:

شبکه‌ای از مدارس کسب و کار فرانسه به استخدام ایران درآمدند

|
0 دیدگاه

سازمان مدیریت صنعتی که با بیش از نیم قرن فعالیت در حوزه‌های اقتصادی و اجتماعی و با بهره‌گیری از شبکه‌ای از استادان و مشاوران متخصص داخلی و بین‌المللی، دوره‌های متنوع آموزشی را برای سطوح مختلف مدیران صنعتی با گرایش‌ها و تخصص‌های متفاوت طراحی و اجرا کرده، این بار به سراغ یک طرح ویژه و ملی رفته است، طرحی که برای اولین بار در کشور با اعتباری بالغ بر ۲۵ میلیارد تومان از طرف سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران برگزار می‌شود.

۲۵ میلیارد تومان اعتبار برای آموزش ۵۰۰ مدیر ایرانی

شبکه‌ای از مدارس کسب و کار فرانسه به استخدام ایران درآمدند

سحر سعیدیان: سازمان مدیریت صنعتی که با بیش از نیم قرن فعالیت در حوزه‌های اقتصادی و اجتماعی و با بهره‌گیری از شبکه‌ای از استادان و مشاوران متخصص داخلی و بین‌المللی، دوره‌های متنوع آموزشی را برای سطوح مختلف مدیران صنعتی با گرایش‌ها و تخصص‌های متفاوت طراحی و اجرا کرده، این بار به سراغ یک طرح ویژه و ملی رفته است، طرحی که برای اولین بار در کشور با اعتباری بالغ بر ۲۵ میلیارد تومان از طرف سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران برگزار می‌شود. سازمان مدیریت صنعتی در طول یک سال گذشته با طراحی برنامه آموزشی جامع و کاملی برای ورود مدیران صنعتی کشور به بازارهای بین‌المللی و دست و پنجه نرم کردن با کمپانی‌های بزرگ اقتصادی، شبکه‌ای از مدارس کسب‌وکار فرانسوی را به خدمت گرفته است تا در پروژه‌ای ۵ ساله تعداد  ۵۰۰ مدیر تراز اول کشور را برای رقابت در سطح بین‌المللی آماده کند. به همین بهانه صبح روز گذشته با حضور در دفتر دکتر رامین‌محمد حسینی ناجی‌زاده، معاون آموزشی سازمان مدیریت صنعتی پای صحبت‌های او نشستم تا از جزئیات این طرح برایم بگوید.

*آقای دکتر نیاز به برگزاری این دوره آموزشی از چه زمان حس شد و فرآیند طراحی آن، چقدر زمان برد؟

سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) با درک شرایط امروز کشور بعد از برجام و نیاز به مدیرانی در سطح جهانی برای شناخت فرصت‌ها و تهدیدهای موجود در بازارهای بین‌المللی، از سازمان مدیریت صنعتی خواست دوره‌های آموزشی خاصی را برای حضور مدیران صنعتی در بازارهای بین‌المللی طراحی کند. مطابق با این نیاز، پروژه مفصلی توسط تیم مشاوره سازمان مدیریت صنعتی به سرپرستی دکتر آذرنوش تهیه شد تا شایستگی‌های مورد نیاز مدیران ایرانی برای حضور و رقابت در بازارهای جهانی تعریف شود. پس از یک سال کار شبانه‌روزی تیم چهار،پنج نفره این سازمان ۱۱۰ مدل شایستگی بررسی و فهرستی مشتمل بر ۷۷۵ شایستگی مشترک از مجموع مدل‌ها استخراج و در قالب ۲۸ شایستگی دسته‌بندی شد که در نهایت با نظرسنجی که از خبرگان ایرانی گرفته شد، دوره آموزشی بر اساس ۱۳ دسته شایستگی‌های کلیدی و اولویت‌دار طراحی شد که خود به دو بخش تقسیم می‌شود. بخش اول شایستگی‌های عمومی مدیران بنگاه‌ها در تراز جهانی شامل: آگاهی از کسب و کار جهانی، آگاهی فرهنگی و بین‌فرهنگی، تصمیم‌گیری، تفکر استراتژیک، تأثیرگذاری بر دیگران، توسعه روابط، ارزش‌ها و اصول اخلاقی و تفکر تحلیلی هستند. بخش دوم نیز شایستگی‌های اختصاصی مدیران بنگاه‌ها در تزار جهانی است که در رهبری تیم، تفکر خلاق، شبکه‌سازی، توانمندسازی دیگران و نتیجه‌گرایی خلاصه می‌شود.

*معیارتان برای انتخاب برگزارکننده این دوره‌ها بر چه اساس بود؟

این اتفاق برای اولین بار در کشور می‌افتد که کلاس‌هایی بر مبنای شایستگی‌های مورد نیاز طراحی شده است. برای انتخاب مجری کار بین اساتید داخلی و خارجی، بحث‌های مفصلی صورت گرفت و در جمع‌بندی به این نتیجه رسیدیم که اجراکننده کار باید تجربه حضور در بازارهای بین‌المللی را داشته باشد. بنابراین به سراغ مدارس بازرگانی بین‌المللی (Business Schools) رفتیم.

همانطور که می‌دانید بهترین دانشگاه ایران، دانشگاه تهران، در رتبه‌بندی QS دانشگاه‌های برتر جهان، رتبه ۲۵۰ را دارد. بنابراین ما به سراغ دویست دانشگاه برتر رفتیم و با چهار معیار مهم رتبه‌بندی، شهریه مناسب و قابل پرداخت توسط مدیران ایرانی، حضور اساتید مؤسسه و برگزاری کلاس‌ها در ایران و در نهایت customize (شخصی‌سازی) واحدهای درسی از بین این دویست موسسه برتر، پانزده مدرسه انتخاب شدند. در مرحله بعد مذاکرات و رایزنی‌هایی با این ۱۵ مدرسه انجام شد که در نهایت با شبکه‌ای از مدارس کسب و کار در فرانسه به تفاهم رسیدیم. اولین قراردادمان با مدرسه عالی مطالعات تجاری (HEC) با رتبه ۱۳ است و با دو مؤسسه دیگر هم در حال مذاکره و امضای قرارداد هستیم.

*متقاضیان شرکت در این طرح چه ویژگی‌هایی باید داشته باشند؟

متقاضی شرکت در این کلاس‌ها باید حداقل مدرک کارشناسی در رشته‌های مدیریت یا وابسته، رشته‌های فنی و مهندسی و حتی رشته‌های علوم پزشکی، ۵ سال سابقه کار مدیریتی با شرایط سنی بین ۳۵ تا ۴۵ سال داشته  و در فرآیند پذیرش که شامل سه مرحله آزمون زبان انگلیسی، آزمون تخصصی دانش مدیریت و GMAT و مصاحبه است، نمره قبولی را کسب کنند.

*زمان شروع کلاس‌ها و هزینه‌های این دوره چگونه خواهد بود؟

کل پروژه در ۵ سال تعریف شده  و هر سال در دو نوبت، دو گروه ۲۵ نفره آموزش می‌بینند. اولین دوره این کلاس‌ها از ابتدای آبان‌ماه شروع و کلاس‌ها به صورت یک هفته متوالی از ساعت ۱۴ الی ۲۰   با حضور استادان خارجی برگزار می‌شود و در پایان هر دوره که ۱۰ ماه به طول می‌انجامد، دو گواهینامه حرفه‌ای از سوی شبکه مدرسه‌های عالی مطالعات تجاری  (FNEGE (HEC-IAE و سازمان مدیریت صنعتی (IMI) به شرکت‌کنندگان اعطا خواهد شد.  در مورد هزینه‌های شرکت در این کلاس‌ها هم باید بگویم ۵۰ درصد شهریه هر دوره، توسط سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران پرداخت خواهد شد. ضمن اینکه به شرکت‌های موفق ایرانی که در حوزه صادرات عملکرد مثبتی داشته‌اند با تأییدیه سازمان توسعه تجارت و نیز بنگاه‌های دانش‌بنیان با تأییدیه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ده درصد تسهیلات بیشتر تعلق می‌گیرد. در نهایت کل هزینه هر دوره برای هر دانشجو حدود ۵۰ میلیون تومان خواهد بود که پنجاه درصد این مبلغ را ایدرو پرداخت می‌کند.

*آقای دکتر از دیدگاه شما با توجه به مشکلات و چالش‌های داخلی که پیش روی صنعت ایران قرار دارد، آیا بحث آموزش مدیران صنعتی در سطح کلاس‌های جهانی مغایرتی با قوانین و ساختارهای صنعتی ایران دارد یا خیر؟

ببینید، بدون در نظر گرفتن مسائل سیاسی، ما بالاخره چه بخواهیم و چه نخواهیم وارد بازار جهانی شده‌ایم. به عنوان مثال در بازی شطرنج من اگر بازیکن باهوشی باشم سعی می‌کنم قواعد بازی شطرنج را یاد بگیرم. سعی نمی‌کنم قاعده بازی را عوض کنم. در این دوره هم باید هوشمند بود و قاعده بازی را آموخت. ضمن اینکه در کنار ۱۱ درسی که اساتید فرانسوی به دانشجویان آموزش می‌دهند، سمینارهایی هم با حضور نام‌آورترین اساتید ایرانی برای آشنایی با مشکلات و چالش‌های داخلی پیش روی صنعت ایران برگزار می‌شود.

*نکته قابل ذکری مانده که نیاز به توضیح داشته باشد؟

یکی از موارد مثبتی که در این دوره آموزشی گنجانده شده، امکان ادامه تحصیل علاقمندان در مقاطع بالاتر و دانشگاهی است. ضمن اینکه در کنار همه بخش‌های نظری، شرکت‌کنندگان باید مسائل جاری و مشکلات شرکت خود را در قالب یک پروژه بررسی کنند و نتایج کار را در حضور هیأت داوری متشکل از گروه ارزیابی استادان ایرانی و فرانسوی به قضاوت بگذارند. همچنین به منظور بهره‌گیری از درس‌آموخته‌ها و تجربه‌های برتر بنگاه‌های خارجی، برنامه‌های ویژه‌ای برای بازدید از این شرکت‌ها خارج از ایران در نظر گرفته شده است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.