شتاب در جذب سرمایه های کلان با اجرای مدل آبی

|
0 دیدگاه

مدیر عامل شرکت سپرده گذاری مرکزی به تصویب مدل آبی(Blue Model)، با هدف تسریع در روند جذب سرمایه گذاری اشاره کرد و گفت: اجرای این مدل، دغدغه سرمایه گذاران بزرگ خارجی درباره امنیت سرمایه گذاری و کاهش ریسک برطرف خواهد شد.

شماری از سرمایه گذاران بزرگ خارجی که درماه های گذشته برای سرمایه گذاری به بازار سرمایه ایران مراجعه کرده اند، دغدغه هایی را درباره تضمین سرمایه خود داشته اند.
سرمایه گذاران خرد و کوچک خارجی برای حضور در ایران مشکلی نداشته و می توانند به راحتی با کارگزاری های فعال در بازار سرمایه مشارکت داشته باشند، اما سرمایه گذاران معتبر و بزرگ اروپایی و آسیایی، خواستار تضمین سرمایه های آنها توسط نهادهای معتبر شده اند تا میزان ریسک آنها برای حضور در کشورمان کاهش یابد.
بر این اساس، قرار است، از طریق «مدل آبی» که یک مدل مالی بومی است، کارگزاری ها، معاملات سرمایه گذاران خارجی را انجام داده، اما تبادلات و تسویه های مالی از سوی بانک ها انجام شود.
به گزارش شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات)، محمد رضا محسنی با تشریح مدل آبی، گفت: سایر کشورهای دنیا فارغ از مدل های مختلفی که در رابطه با چگونگی فعالیت اتاق پایاپای وجود دارد، درباره عضویت در این اتاق به عنوان عضو، عامل و واسط تسویه استانداردها، حساسیت هایی وجود دارد.
به گفته محسنی، اعضای اتاق پایاپای در سایر بازارهای سرمایه، اغلب از میان نهادهای مالی هستند که توانگری مالی قابل قبول و اتکایی داشته باشند.
مدیرعامل سمات افزود: کارگزاران نقش قابل توجهی در بازار سرمایه ایران ایفا می کنند و علاوه بر واسطه گری در امر معاملات، خدمات مالی گوناگونی را از مشاوره سرمایه گذاری تا مدیریت دارایی ها و سبدگردانی و تسویه معاملات مشتریان تحت عاملیت خود را با اتاق پایاپای برعهده دارند.
وی خاطرنشان ساخت: کارگزاران در بازار سرمایه ایران تحت نظارت و مقررات قرار دارند و با توجه به میزان سرمایه و اندازه کوچکشان از چابکی زیادی برخوردارند. محسنی یادآور شد: موضوع مزبور از نظر عضویت در اتاق پایاپای و ریسک تسویه معاملات به ویژه با توجه به فاصله زمانی میان تسویه پولی معاملات با زمان معامله، موجب شده سرمایه گذاران و به ویژه سرمایه گذاران نهادهای خارجی، خواستار امکانی دیگری با میزان ریسک کمتر باشند.
محسنی گفت: برای پاسخ به این مطالبه و با هدف تقویت اعضای اتاق پایاپای بازار سرمایه، شرکت سپرده گذاری مرکزی از مدتها قبل، برنامه ای را در دستور کار خود قرار داد تا با کمک نظام بانکی کشور و بانک های تجاری علاقه مند و دارای شرایط، ضمن کاهش ریسک تسویه معاملات، کارایی تسویه را افزایش دهد.
وی ادامه داد: بر این اساس، بانک عامل تسویه به نیابت از کارگزاران تحت عاملیت خویش اقدام به تسویه تعهدات حاصل از معاملات با اتاق پایاپای می کند؛ در واقع در این مدل بانک عامل، نقش بانک متولی حساب را ایفا می کند.
وی با بیان این که موضوع فعالیت نهادهای متولی حساب به ویژه بعد از برجام در محافل گوناگون مورد توجه قرار گرفته است، گفت: بسیاری از خدمات متولی حساب در بازار سرمایه ایران توسط شرکت سپرده گذاری مرکزی ارایه می شود (از امانت پذیری اوراق بهادار تا تسویه، خدمات مالیاتی و گزارشگری به سرمایه گذاران)، سایر خدمات متولی حساب مانند مدیریت دارایی ها و مانند آن نیز به فراخور توسط سایر نهادهای مالی بازار سرمایه ارایه می شود.
مدیرعامل سمات نبود فعالیت نهاد متولی حساب مستقل در بازار سرمایه ایران را خاطرنشان کرد و افزود: بسیاری از کشورها این نوع نهادهای مالی به ویژه از نوع بین المللی آن امور مربوط به سرمایه گذاران به ویژه سرمایه گذاران خرد را پشتیبانی می کنند، بنابراین از مدتها قبل تقاضایی از سوی سرمایه گذاران خارجی برای فعالیت این گونه نهادهای مالی در بازار سرمایه ایران وجود داشت.
به گزارش ایرنا، براساس ماده ۱۷ دستورالعمل ثبت، سپرده گذاری، تسویه و پایاپای که در سازمان بورس و اوراق بهادار به تصویب رسید، آمده است: مسئولیت تسویه بهای اوراق بهادار معامله شده (خرید و فروش) سرمایه گذاران واجد شرایط استفاده از خدمات متولی حساب بر عهدة بانک عامل تسویه است که توسط کارگزار منتخب مشتری به طور کتبی به شرکت سپرده گذاری مرکزی معرفی شده و سقف اعتبار تخصیص داده شده به هر مشتری توسط بانک عامل تسویه تعیین و اعلام شده باشد.
پس از اجرایی شدن برجام، تمایل سرمایه گذاران خارجی برای حضور در بازار سرمایه ایران افزایش داشته به طوری که برخی گزارش ها از رشد ۱۴۰ درصدی سرمایه گذاری خارجی نسبت به قبل از آن حکایت دارد.
کارشناسان معتقدند برای جذب بیشتر سرمایه های خارجی در بازار سرمایه،رفع مشکلات ساختاری و بانکی ضروری است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.