شجاعت علما در مخالفت با تجارت تراریخته مثال‌زدنی است

|
0 دیدگاه

حجت الاسلام علی ارجمند عین الدین به نوبخت به مواضع اخیر ایشان درباره کاشت محصولات تراریخته پاسخ داد.

حجت الاسلام علی ارجمند عین الدین در نامه سرگشاده به محمدباقر نوبخت در زمینه اعلام موضع اخیر ایشان درباره کاشت محصولات تراریخته مطالبی را عنوان کرد. متن کامل این نامه به شرح زیر است.

جناب دکتر نوبخت

سلام

اخیرا از قول جنابعالی خبری در زمینه محصولات تراریخته و البته بلافاصله پس از اعلام موضع دو تن از مراجع معظم تقلید جهان تشیع منتشر شد که تعجب همگان را بر انگیخت، اینجانب که سهم ناچیزی در اخذ استفائات مذکور داشتم وظیفه خود دیدم که به سخنان توأم با استهزاء شما پاسخ دهم، از قول شما نقل شده که گفته اید «دولت یازدهم مدافع تولید محصولات تراریخته است» قطعا شما به عنوان کسی که سالها سابقه نمایندگی در مجلس شورای اسلامی دارید خوب می دانید که عزم دولت در این زمینه منوط به تصویب بندهای پیشنهادی دولت در برنامه ششم توسعه در مجلس شورای اسلامی و تایید شورای محترم نگهبان خواهد بود، بنابراین بجای اتخاذ شگرد فرار به جلو اجازه دهید کار به دست شما دولت مردان پرتلاش برسد آنگاه در مورد عزم دولت سخن بگویید، ثانیا منظور جنابعالی از «دولت» دقیقا چه کسانی هستند؟ بنده در آخرین جلسه انجمن زیستی کشور که در حضور معاون اول رئیس جمهور، و با شرکت وزیر محترم بهداشت، وزیر محترم جهاد کشاورزی، وزیر محترم آموزش عالی و با حضور رئیس محترم سازمان محیط زیست و سازمان غذا و دارو برگزار شد، از طرف انجمن ارگانیک کشور حضور داشتم و در عین حال در جلسه دیدار دانشمندان بیوتکنولوژی با مراجع محترم تقلید هم حاضر بودم، با اطمینان کامل اعلام می کنم از میان وزراء محترم مربوطه که در زمینه محصولات دستکاری شده ژنتیک اطلاعات قابل اعتنایی دارند، وزیر محترم امور خارجه، جناب دکتر ظریف است، گواه این مدعا نامه ای است که ۱۶ سال قبل بعد از تدوین معاهده کارتاهنا به مسئول دفتر رئیس جمهور وقت نگاشته است که البته آن هم دقیقا مخالف موضعی است که از قول حنابعالی اعلام شده، کاش امکان داشت که تمام اظهارات وزراء محترم حاضر در آن جلسه در کنار اظهار نظر مراجع معظم تقلید در جلسات دیدار با اندیشمندان، در صدا و سیما پخش می شد تا هموطنان به عینه ببینند که اطلاعات عمومی مراجع معظم تقلید در زمینه این محصولات از اظهارات تخصصی وزراء محترم بیشتر است.

البته سخن من در این مقال صرفا در مورد وزراء محترم حاضر در جلسه است و الا مواضع و اطلاعات رئیس محترم سازمان محیط زیست و در مقابل جناب دکتر قره یاضی که فکر می کنم نام دیگر ایشان «دولت» باشد جای خود را دارد.

در بخش دیگری از سخنان خود گفته اید «برخی در گذشته بلندگو را هم ابزار شیطان می‌دانستند» من نمی دانم که چه سری بین سخگو بودن شما و سمپاتی مثبتتان به بلندگو وجود دارد ولی در هر صورت جهت اطلاع:
حوزه علمیه نیز همانند دانشگاه، محل تضارب آراء گوناگون است، آنچه در این مورد به گوش شما رسیده مربوط به چند واعظ و مسئله گو بوده که شاید ملاحظاتی داشته اند و نه مراجع معظم تقلید! بنابرین مثال شما یک قیاس مع الفارق است، اما اگر فرض بگیریم که این گفته، سخن یک مرجع معظم تقلید هم بود، باز باید توجه داشت که:

اولا: امروزه هر رشته علمی برای خود تاریخی دارد که بخشی از این تاریخ آراء منسوخ شده است، مثل تاریخ علم فیزیک، شیمی، فلسفه و پزشکی و غیره، که امروزه اگر کسی این آراء را برای مردم قرائت کند، تصور می کنند که آنها را دست انداخته است، ولی خوب واقعیت دارد، در تاریخ فقه هم چه بسا موردی اینچنین پیدا شود ولی جهت یاد آوری به شما برادر گرامی، آن کسی که در ایران انقلاب کرد و نظام چندهزار ساله شاهنشاهی را ورانداخت و زمینه قدرت گرفتن شما و دوستانتان را فراهم کرد یک فقیه بود، لذا بهتر است قبل از اظهار نظر در زمینه فقهاء به یاد بیاورید که شما در این قدرت یابی مدیون فقه و فقاهت و فقهاء هستید و الا مطمئنا امروز چنین جایگاهی نداشتید.

ثانیا: شما به عنوان یک تکنوکرات باید احتمالا خوب بدانید که از انقلاب صنعتی تاکنون، بحث اهمیت و جایگاه ابزار، مورد بحث های چالش برانگیز نحله های مختلف فکری مانند پست مدرن ها، مارکسیست ها، لیبرالیست ها و اندیشمندان مسلمان قرار گرفته است، عده ای مثل جنابعالی هر دستاورد تکنولوژیک را خیر محض می دانند عده ای هنوز هم انقلاب صنعتی را یک انحراف تمدنی می دانند و اندیشمندان مسلمان فراوانی هم معتقدند علم و تکنولوژی باید حکیمانه و ابزاری در دست منویات خیرخواهانه باشد.

جناب دکتر! آیا قلب رآکتوری که بیرون کشیده شد حاصل تکنولوژی نبود؟ آیا کسانی که به این تکنولوژی دست یافته بودند دانشمند نبودند؟ چرا از میان این همه «های تک» شما به دنبال تکنولوژی ۳۰ سال قبل هستید؟ چرا به اشتباه بیوتکنولوژی را مساوی تراریخته کردن محصولات کشاورزی قلمداد می کنید؟!

جناب دکتر از دوستان دانشمند خود بپرسید که فرق بین بلند گو با موجود زنده ای که در آزمایشگاه ساخته و در طبیعت رها می شود چیست و چرا در ۳۸ کشور از کاشت این محصولات ممانعت به عمل می آید؟
این کمال افتخار برای این دو عالم ربانی شیعه است که با وجود اینکه می دانند بودجه کل کشور به دست سازمان تحت امر شماست ولی آنجا که به این حقیقت می رسند که ممکن است با فتوای آنها ممکن است حتی یک هموطن به جمع بیماران اضافه نشود، با کمال شجاعت و صراحت نظر خود را اعلام می کنند. جناب دکتر! مردم یادشان نرفته، آنگاه که دولت نیازمند نظر مراجع معظم تقلید بود دست به دامنشان شده بودید که از مردم بخواهند از گرفتن یارانه انصراف دهند، ولی امروز که فتوای آنها در تقابل با سرمایه اندوزی افراد خاصی است، نظر این سروران به طنز انگاشته می شود.
در بخش دیگری از سخنرانی گفته اید:
«تا زمانی که تولید محصولات تراریخته در کشور پا بگیرد همچنان مخالفتهایی با آن وجود خواهد داشت» جهت استحضار بهتر است جنابعالی به عنوان سخنگوی دولت، فعلا در مورد اقداماتی که امکان تحقق آن در ظرف چند ماه عمر باقی مانده دولت وجود دارد اظهار نظر کنید و در مورد کاری که پس از تصویب برنامه ششم توسعه صورت خواهد گرفت، انتخاب دولت مجری این برنامه را به اراده مردم بسپارید، همان اراده ای که این دوره به دولت یازدهم اعتماد کرد و عملکرد شما را سخت زیر نظر دارد.
در پایان خداوند را شاهد می گیریم در نقد جریان طرفدار محصولات دستکاری شده نه نگاه جناحی و سیاسی داریم و نه به کانونی از کانون های قدرت و ثروت منتسب، خط قرمز ما مصالح ملت است و منویات امام جامعه و مراجع معظم تقلید ولایتمدار!

اشهد ان لا اله الا الله اشهد ان محمد رسول الله و اشهد ان علیا ولی الله.
والسلام

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.