شرایط انگلیس در سرمایه‌گذاری خارجی نیروگاه اتمی از زبان “بی بی سی”

|
0 دیدگاه

دولت بریتانیا احداث یک نیروگاه اتمی با مشارکت خارجی را با وضع محدودیت‌های جدید تایید کرده است.

دولت بریتانیا با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد که طرح احداث نیروگاه هسته‌ای هینکلی با مشارکت مالی و فنی فرانسه و چین مورد تایید قرار گرفته و مجوز امضای قرارداد این طرح صادر شده است. حدود دو هفته پیش، هنگامی که قرار بود این قرارداد امضا شود، وزیر تجارت بریتانیا اعلام کرد که امضای قرارداد به تعویق افتاده و هیات دولت در نظر دارد قبل از اعلام موافقت خود، آن را به دقت مورد بررسی قرار دهد.

در سال ۲۰۰۶، دولت بریتانیا برنامه احداث نیروگاه‌های هسته‌ای به منظور تامین بخشی از نیاز این کشور به برق را تصویب کرد و در سال ۲۰۱۳ میلادی، احداث نیروگاه جدیدی تصویب و تعرفه مناسب برای جلب سرمایه‌گذاری در این طرح تایید شد. در ماه‌های بعد، شرکت ای‌دی‌اف (برق فرانسه) با همکاری شرکت جینی “نیروگاه هسته‌ای” وابسته به دولت این کشور برای احداث این نیروگاه و تامین منابع مالی آن اعلام آمادگی کردند.

مشارکت شرکت‌های خارجی به خصوص یک شرکت دولتی چین در یک طرح حساس ملی باعث ابراز نگرانی در مورد جنبه‌‌های امنیتی این طرح شد در حالیکه برخی گروه‌های حامی حفاظت از محیط زیست هم با اشاره به نگرانی در مورد ایمنی رآکتورهای هسته‌ای، خواستار لغو برنامه احداث نیروگاه اتمی و به جای آن، سرمایه‌گذاری در استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر شدند.

یکی از علل نگرانی امنیتی این بوده است که طبق پیش‌نویس قبلی قرارداد، نه تنها شرکت چینی می‌توانست خواستار کسب اطلاعات و احتمالا حضور در تصمیم‌گیری در مورد فعالیت نیروگاه شود، بلکه در برابر تامین بخشی از نیاز مالی طرح هینکلی، در نظر داشت نیروگاه دیگری را در بریتانیا طراحی کند و هدایت اجرای طرح آن را در دست بگیرد.

در اطلاعیه دولت بریتانیا آمده است که “پس از بررسی‌های همه جانبه طرح نیروگاه هینکلی و بازنگری توافقنامه با شرکت ای‌دی‌اف” دولت این طرح را با تغییراتی در توافقنامه مورد تایید قرار داد اما در مورد سرمایه‌گذاری خارجی در طرح‌های زیربنایی در آینده، هیات دولت چارچوب حقوقی جدیدی را به اجرا خواهد گذاشت.

در مورد توافقنامه با ای‌دی‌اف، طبق شرایط جدید، این شرکت بدون کسب مجوز دولت بریتانیا نمی‌تواند سهم خود را تا قبل از پایان طرح به طرف ثالث بفروشد و پس از تکمیل طرح هم، دولت اجازه دخالت در روند فروش سهم این شرکت را خواهد داشت. علاوه بر این، در طرح‌های هسته‌ای در آینده امکان واگذاری عمده سهام شرکت‌های طرف قرارداد بدون آگاهی و کسب مجوز دولت وجود نخواهد داشت تا دولت بتواند صلاحیت امنیتی سهامداران عمده را زیر نظر داشته باشد.

در اطلاعیه دولت بریتانیا آمده است که در مورد طرح جدید هم اقدامات و پیش‌بینی‌های لازم در زمینه‌های ایمنی و امنیتی صورت گرفته و نگرانی‌های موجود در این زمینه مرتفع شده است و بنابراین طرح احداث “نخستین نیروگاه هسته‌ای بریتانیا در یک نسل” به اجرا درخواهد آمد.

در مورد خواست چین جهت شرکت در احداث نیروگاه دیگری در بریتانیا نیز، گفته شده است که این شرط مورد قبول قرار نگرفته است.

تصمیم دولت بریتانیا در مورد تعلیق امضای قرارداد احداث نیروگاه هینکلی ناخرسندی دولت چین را به دنبال آورد و مقامات چینی گفتند که این تصمیم را به منزله بی‌اعتنایی به روابط اقتصادی دو کشور تلقی می‌کنند. در حالیکه بریتانیا، با خروج از اتحادیه اروپا، در صدد گسترش روابط اقتصادی با کشورهای بیرون از اتحادیه برآمده، ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، در جریان دیدار از چین، نظرات دولت خود در مورد طرح هینکلی را با مقامات چینی در میان گذاشت.

سهم نیروگاه‌های اتمی در تولید برق در بریتانیا حدود ۱۹ درصد است که از دو برابر مجموع برق تولیدی از منابع تجدیدپذیر (خورشیدی، بادی، و آبی) فراتر می‌رود.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.