شروع فصل جدید در روابط ایران و استرالیا

|
0 دیدگاه

رئیس اتاق بازرگانی ایران با تاکید بر سهم هفت درصد بخش معادن ایران از جهان گفت: بخش معدن کشور می‌تواند به عنوان محرک اصلی برای همکاری‌های ایران و استرالیا باشد.

غلامحسین شافعی در همایش تجاری ایران و استرالیا، با بیان اینکه تهران  و ملبورن به لحاظ قدرت اقتصادی  به ترتیب  در رتبه هجدهم و نوزدهم دنیا قرار دارند، گفت: دو کشور با برخورداری از ظرفیت‌های فراوان طبیعی و انسانی می‌توانند شرکای خوبی برای یکدیگر باشند وعلاوه بر این بازار بزرگ ۸۰ میلیونی کشور و موقعیت استراتژیک ایران جهت ورود به کشورهایی از جمله افغانستان، ترکیه و عراق امتیاز دیگری است که استفاده از این ظرفیت‌ برای  استرالیا، حائز اهمیت است.

شافعی اظهار کرد: انتظار می رود تا سقف ۱۰ میلیارد دلار مناسبات اقتصادی دو کشور توسعه یابد.

وی با اشاره به بازگشایی دفتر استرالیا در ایران عنوان کرد: این اتفاق خبر خوبی برای فعالان دو کشور محسوب و اولین گام جدی برای  توسعه همکاری‌های دو  کشور تلقی می‌شود.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی ایران افزود: از آنجایی که کشور ایران یک درصد جمعیت دنیا و هفت درصد بخش معادن را در بردارد محرک اصلی برای همکاری‌های دو کشور به شمار می رود.

شافعی با اشاره به ظرفیت‌های بالای بخش معدنی کشور عنوان کرد: بیش از ۱۵ هزار پتانسیل منابع معدنی به ارزش ۷۷۰ میلیارد دلار در این بخش موجود است که  ۲۰۰ میلیارد دلار پروژه‌های تعریف شده نفت و گاز  نیز به این ظرفیت اضافه می شود.

رئیس اتاق ایران در ادامه به بحران آب کشور اشاره کرد و افزود: با در نظر داشتن دانش بالا و تجربه استرالیا در زمینه مدیریت آب و نیز بحران آب موجود در کشور، یک علاقمندی جهت همکاری در این بخش احساس می‌شود؛ علاوه بر این در بخش‌های آموزشی، محصولات دامی، کشاورزی، بهداشت و درمان و توریسم نیز زمینه برای توسعه مناسبات اقتصادی دو کشور موجود است.

وی در پایان با ابراز امیدواری برای بهبود روابط دو کشور تصریح کرد: توسعه روابط تجاری، آغاز فصل جدیدی در روابط اقتصادی ایران و استرالیا تلقی می‌شود و امید است دو کشور از طریق بخش‌های خصوصی فرصت را مغتنم شمرده تا در آینده‌ای نزدیک شاهد دستیابی به جایگاه مطلوب باشیم.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.