شرکت های بورسی ۱۷۶ هزار میلیارد ریال سود پرداخت کردند

|
0 دیدگاه

میزان سود تقسیم شده شرکت ها به تفکیک صنعت از ابتدای سال جاری تا پایان شهریور برابر با ۱۷۶ هزار میلیارد ریال بوده است.

در ۲۱ روز کاری شهریور امسال، ارزش معاملات در مقایسه با مردادماه ۱۷ درصد کاهش یافت و از ۴۱۰۲۱۸ میلیارد ریال به ۳۴۲۳۵ میلیارد ریال رسید. همچنین حجم سهام معامله شده از ۱۹۶۸۱ میلیون سهم به ۱۷۷۳۵ میلیون سهم معادل ۱۰ درصد کاهش یافت.
همچنین در این مدت دفعات معاملات برابر با ۲۶ درصد در مقایسه با مردادماه ۹۵ کاهش یافت و از ۱۳۴۷هزار دفعه به ۱۰۰۲ هزار دفعه بالغ شد.
بر اساس این گزارش؛ شاخص بورس در پایان شهریور ۹۵ نسبت به مرداد، به میزان ۱۶۳۶ واحد برابر با ۲ درصد کاهش یافت و از ۷۸۰۸۶ واحد به ۷۶۴۵۱۶ واحد رسید.
ارزش بازار هم در پایان شهریور ۹۵ در مقایسه با مردادماه به میزان ۶۱۲۲۷ میلیارد ریال برابر با ۲ درصد کاهش یافت و از ۳۲۲۹۲۹۶ میلیارد ریال به ۳۱۶۸۰۶۹ میلیارد ریال رسید.
افزون بر این؛ بررسی صنایع از نظر ارزش بازار نشان می دهد که گروه محصولات شیمیایی با در اختیار داشتن ۲۹ شرکت و ارزش بازار ۶۷۴ هزار میلیارد ریالی در رتبه اول قرار دارد، گروه بانک ها، موسسات اعتباری و سایر نهادهای پولی با ۳۸۷ هزار میلیارد ریال و مخابرات ایران با ۲۷۹ هزار میلیارد ریال رتبه های بعدی را به خود اختصاص داده اند.
این گزارش می افزاید: از ابتدای سال تا کنون متوسط روزانه حجم و ارزش معاملات به ترتیب برابر با ۱۰۰۹ میلیون سهم و ۲۲۴۴ میلیارد ریال بوده است.
همچنین از ابتدای سال جاری تا پایان شهریور، تعداد ۸۰۱۰۱ میلیون سهم به ارزش ۱۶۶۲۸۰ میلیارد ریال از طریق معاملات الکترونیکی مبادله شده است که به ترتیب حدود ۳۲٫۲۱ و ۲۵٫۸۱ درصد از کل معاملات را شامل می شود.
از سوی دیگر در شش ماهه اول سالجاری، بیشترین ارزش معاملات را بین تالار های منطقه ای به ترتیب، تالار منطقه ای اصفهان با مبادله ۴۶۳۶میلیارد ریال، تالار منطقه ای کیش با مبادله ۴۱۲۵ میلیارد ریال، تالار منطقه ای مشهد با مبادله ۳۵۳۳ میلیارد ریال و تالار منطقه ای رشت با مبادله ۳۰۸۰ میلیارد ریال به نام خود ثبت کردند.
براساس معاملات نرمال نیز، در این ماه ارزش سهام خریداری شده اشخاص حقوقی در حدود ۱۸۴۴۹میلیارد ریال و معادل ۵۷ درصد از کل خرید ها بود، در حالی که ارزش سهام فروخته شده آنها ۱۷۳۹۹ میلیارد ریال و در حدود ۵۳ درصد از کل فروش ها بود. بر این اساس در این ماه سرمایه گذاری خالص اشخاص حقوقی به میزان ۱۰۵۰ میلیارد ریال شد. در عین حال میزان خرید و فروش سهام اشخاص حقیقی به ترتیب ۴۲ و ۴۶ درصد از ارزش خرید و فروش بود.
همچنین تطبیق سود (زیان) پیش بینی شده شرکت ها در این ماه نسبت به ماه قبل نشان می دهد که تعداد ۹ شرکت با افزایش، تعداد ۲۳ شرکت با کاهش و مابقی شرکت ها برابر با ۲۸۹ شرکت، تغییری در سود (زیان) پیش بینی شده نداشته اند. سود و زیان پیش بینی شده شرکت ها در پایان شهریور ماه برابر با ۴۱۸ هزار میلیارد ریال می باشد که نسبت به مرداد ماه سال ۹۵، معادل ۳۵۷۳ میلیارد ریال کاهش نشان می دهد. در پایان شهریور ۹۵ متوسط سود(زیان) خالص شرکت های بورسی به ازای هر سهم برابر با ۳۴۳ ریال می باشد.
بعلاوه این که میزان سود تقسیم شده شرکت ها به تفکیک صنعت از ابتدای سال جاری تا پایان شهریور ماه برابر با ۱۷۶ هزار میلیارد ریال بوده که ۸۴ درصد درآمد (زیان) واقعی شرکت ها بوده است. همچنین متوسط سود نقدی برای هر سهم معادل ۲۹۶ ریال را نشان می دهد.
گفتنی است؛ در بازار اوراق بدهی از ابتدای سال جاری تا شهریور، تعداد ۴۳۷۰۵۳۳۷ برگه به ارزش ۴۳۷۳۲ میلیارد ریال مورد مبادله قرار گرفته و در بازار اوراق اختیار فروش تبعی طی شش ماهه اول سال ۹۵ بیش از ۱۶ میلیون اوراق به ارزش ۴۷ میلیون ریال معامله شده است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.