شیرین کامی بورس با نمادهای قندی

|
0 دیدگاه

روز گذشته، بورس تهران به کام فعالان بازار با رشد نمادهای قندی شیرین شد. دیروز اغلب نمادهای صنعت قند با تقاضای بالا دنبال شده و برخی آنها با صف خرید به تعطیلات رفتند.

در هفته های اخیر قیمت مواد اولیه کارخانجات قند و شکر روبه افزایش بوده و چشم انداز مثبتی نیز در این صنعت وجود دارد. براساس نظر کارشناسان شروع فصل برداشت چغندر قند و تولید شکر، صدور دستور رییس جمهور برای پرداخت مطالبات قندی، تداوم افزایش قیمت نرخ جهانی شکر، افزایش مصرف شکر در فصل و ایام خاص محرم و صفر و افزایش قیمت شکر داخلی تولید کارخانجات قندی از جمله عوامل افزایش قیمت سهام نمادهای گروه قندی است.

بر این اساس، در معاملات چهارمین روز بورس اوراق بهادار پس از سایپا، نماد معاملاتی قند ثابت خراسان بیشترین ارزش و حجم معامله را به خود اختصاص داد، به طوری که در این نماد بیش از ۸۸میلیون سهم به ارزش حدود ۱۲میلیارد تومان در ۴۷۹۰ نوبت دادوستد مورد معامله قرار گرفت.

** وضعیت دادوستد تالار شیشه ای
شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس تهران در پایان معاملات دیروز چهارشنبه ۷ مهر۹۵ با افزایش ۱۵۷ واحدی به رقم ۷۷هزار و ۳۰۰ واحد رسید. شاخص کل هم وزن نیز با ۶۹ واحد افزایش عدد ۱۵ هزار و ۶۰ واحد را برای خود ثبت کرد.

شاخص سهام آزاد شناور اما با ۳۱۶ واحد افزایش به رقم ۸۵ هزار و ۹۸۵ واحد دست یافت. شاخص بازار اول نیز با افزایش ۱۵۱ واحدی به رقم ۵۳ هزار و ۸۳۶ واحد رسید و شاخص بازار دوم هم با ۱۰۳ واحد افزایش به عدد ۱۷۰ هزار و ۵۴۸ واحد دست یافت. شاخص کل فرابورس (آیفکس) اما دیروز بدون تغییر محسوسی در ارتفاع ۸۱۷ واحد متوقف شد.

براساس این گزارش، دیروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت گروه سایپا با ۵۳ واحد، فولاد مبارکه با ۳۶ واحد و ایران خودرو با ۲۸ واحد افزایش بالاترین تاثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.

در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۹ واحد، سرمایه گذاری آتیه دماوند با ۸ واحد و پتروشیمی مبین با ۵ واحد کاهش بالاترین تاثیر منفی را بر برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات دیروز بورس تهران به بیش از ۲۰۹ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از یک میلیارد سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۸۶ هزار و ۵۰ نوبت دادوستد بود.

طی معاملات دیروز نماد معاملاتی شرکت های سرمایه گذاری اعتبار ایران، موتوژن، حق تقدم خرید سهام ایران دارو، حق تقدم خرید سهام معدنی و صنعتی گل گهر و حق تقدم خرید سهام لیزینگ رایان سایپا از سوی ناظر بازار سهام بازگشایی و در مقابل نماد معاملاتی شرکت های میدکو، حق تقدم خرید سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات و گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن فروردین۹۳ متوقف شد.

دیروز در عین حال ۱۲ میلیون سهم شرکت پاستوریزه پگاه گلستان از سوی شرکت صنایع شیر ایران برای نخستین بار در فرابورس عرضه و به قیمت هر سهم ۴۷۶ تومان کشف قیمت شد. «غگلستا» مبلغ فروش محصولات خود در سه ماهه اول امسال نسبت به دوره مشابه سال مالی قبل را با کاهش ۱۳.۰۱ درصدی محقق کرده است. دیروز ۱۰ میلیون سهم گسترش صنایع انرژی آذرآب ازسوی سهامدار عمده این شرکت کد به کد شد. در گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان اما اندکی بیش از ۵میلیون سهم به ارزش بیش از ۶۵۵ میلیون تومان کد به کد شد. ۴.۵میلیون سهم شرکت اعتباری ملل نیز به ارزش بیش از ۵۰۰ میلیون تومان دیروز به کدهای تابعه سهامدار عمده این موسسه منتقل شد.

با سنگین تر شدن سایه شایعات مربوط به فریز نفتی در بازارهای جهانی درحالی روند معاملات با نوسان های شدید مواجه شده که تکاپوی معامله گران و کارگزاران در بازار فلزات جهانی روی اوراق مشتقه باعث شده تا بازار فلزات اساسی جهانی همچنان با نوسان های رو به بالا مواجه باشد، هر چند که به نظر می رسد این نوسان ها چندان دوام نخواهد داشت.

براساس این گزارش، در بورس تهران نیز دیروز با جذاب شدن قیمت سهام در خودرویی ها همزمان با انتظار برای انتشار گزارش های عملکردی ۶ماهه بازار سهام شاهد شکل گیری صف خریدهای میلیونی در پایان معاملات شرکت های پیشرو این گروه همزمان با غلبه تقاضا بر عرضه سهام بود.

در گروه لبنیاتی ها نیز همسو با کشف قیمت سهام عرضه اول «غگلستا» همچنان این گروه با صف خریدهای پرحجم در اغلب نمادهای معاملاتی روبه روست. در این گروه لبنیات پاک دیروز با صف خرید ۱۳ میلیون سهمی باوجود افزایش عرضه سهام ازسوی حقوقی ها در بالاترین دامنه مثبت قیمتی به کار خود پایان داد. دیروز در گروه معدنی ها اما موضوع ذخایر معدنی سنگ آهن در ایران در کنار تاثیر افزایش قیمت های جهانی فلزات اساسی باعث شد تا انگیزه برای خرید سهام در این گروه برای معامله گران اغلب حقیقی افزایش یابد. دیروز بازار سهام بازاری به نسبت پرحجم تر از روز گذشته بود که حاکی از سبقت تقاضا از عرضه سهام همسو با افزایش امیدواری ها نسبت به رشد بازار در نیمه دوم امسال بود. بازاری که برای حضور پررنگ تر در روزهای آینده با امیدواری گام های خود را محتاطانه برمی دارد.

** داد و ستد بازارهای فرابورس

معاون عملیات و نظارت بازار فرابورس ایران از افزایش بیش از ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار سهم به حجم پیشین عرضه اولیه شرکت شیر پاستوریزه پگاه گلستان خبر داد و این اقدام را در راستای پاسخ به ثبت تقاضای چشمگیر معامله گران آنلاین عنوان کرد.

به گزارش روابط عمومی فرابورس ایران، بهنام محسنی با بیان اینکه در جریان معاملات دیروز بازار فرابورس درحالی عرضه اولیه پگاه گلستان صورت گرفت که تعداد ۱۲ میلیون سهم به این عرضه اختصاص یافته بود؛ به تقاضای قابل ملاحظه معامله گران آنلاین اشاره کرد و گفت: بر همین اساس تعداد ۲ میلیون و ۶۰۹ هزار و ۱۰۷ سهم به ۱۲ میلیون سهمی که برای عرضه اولیه تخصیص یافته بود، افزوده شد تا بتوان از این طریق پاسخ کاملی به تقاضای معامله گران آنلاینی که در این خرید حضور یافته بودند، داده شود.

وی ضمن تشکر از سهامدار عمده شرکت پگاه گلستان؛ این اقدام را صرفا با موافقت و همکاری آن ممکن دانست و گفت: با آنکه طبق اطلاعیه عرضه اولیه قرار بود تعداد ۱۲میلیون سهم «غگلستا» به این عرضه اختصاص یابد اما در نهایت با افزایش سهمی که با موافقت سهامدار عمده رخ داد، تعداد ۱۴ میلیون و ۶۰۹ هزار و ۱۰۷ سهم به این عرضه تخصیص داده شد.

در جریان معاملات دیروز همچنین در مجموع بازارهای فرابورس ایران بیش از ۲۵۳ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۱۱۹ میلیارد تومان مورد مبادله قرار گرفت. شاخص فرابورس نیز پس از افت و خیزهای مکرر به رشد کمتر از یک واحدی بسنده کرد و در ارتفاع ۸۱۷ واحدی متوقف شد.

بازار سهام فرابورس نیز دیروز شاهد نقل و انتقال ۱۸۶ میلیون سهم به ارزش بیش از ۶۶۳.۳ میلیارد تومان بود. نماد معاملاتی شرکت گروه سرمایه گذاری میراث فرهنگی صدرنشین این بازار قرار گرفت؛ چراکه تعداد ۴۲.۵ میلیون سهم به ارزش۱۴ میلیارد تومان در آن دادوستد شد.

در بازار اوراق با درآمد ثابت فرابورس نیز سرمایه گذاران نقل و انتقال ۳۳۴ هزار و ۷۸۸ ورقه به ارزش ۳۰ میلیارد تومان را تجربه کردند. در این بازار «اخزا۷» کماکان به صدرنشینی خود به لحاظ ثبت بالاترین حجم و ارزش ادامه داد. در این نماد تازه وارد دیروز بیش از ۱۵۶ هزار ورقه دست به دست شد که ارزش آن نیز بالاتر از ۱۳ میلیارد تومان بود.

در روندی دیگر؛ در معاملات اوراق تسهیلات مسکن نیز شاهد افت قیمتی اغلب نمادهای مورد معامله و دادوستد تسه ها در محدوده قیمتی ۸۳ تا ۸۹ هزار تومان بودیم.

درنهایت ETFها نیز در آخرین روز معاملاتی هفته معامله ۲.۲ میلیون ورقه به ارزش ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان را به ثبت رساندند که نسبت به روز معاملاتی گذشته با افت حجم و ارزش معاملاتی همراه بود. صندوق سرمایه گذاری آرمان آتی کوثر دیروز بالاترین حجم و ارزش معاملات ETFها را تجربه کرد به طوری که در این صندوق یک میلیون ورقه به ارزش یک میلیارد و ۱۷۰ میلیون تومان مورد مبادله قرار گرفت.

** عرضه های بورس کالا
تالار صادراتی بورس کالای ایران روز چهارشنبه ۷ مهر ماه میزبان عرضه ۵۸ هزار و ۸۰۰ تن انواع قیر، عایق رطوبتی، وکیوم باتوم و لوب کات سبک بود.

به گزارش «تعادل»، ۵۵ هزار و ۸۰۰ تن انواع قیر نیز در تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی بورس کالای ایران عرضه شد. علاوه بر این ۳۰ هزار تن وکیوم باتوم و ۱۹ هزار و ۶۷۴ تن مواد شیمیایی نیز در این تالار عرضه شد. تالار محصولات کشاورزی نیز در این روز عرضه ۵۱ هزار و ۴۳۴ تن جو دامی در قالب طرح قیمت تضمینی، ۲ هزار و ۱۵۰ تن شکر سفید، ۲۰۰ تن مرغ منجمد، ۴هزار تن کنجاله سویا، ۵هزار تن ذرت دانه یی و ۱۰۰ تن روغن خام سویا را تجربه کرد. براساس این گزارش ۱۱ کیلوگرم شمش طلای شرکت استحصال مواد معدنی تخت سلیمان نیز در تالار محصولات صنعتی و معدنی عرضه شد.

** روز پرترافیک رینگ انرژی
در جلسه معاملاتی دیروز (چهارشنبه ۷ مهر ماه۹۵)، علاوه بر معاملات مستمر در بازار قراردادهای سلف موازی استاندارد برق و قراردادهای سلف موازی استاندارد با سررسید یک سال و بیشتر در بازار مشتقه، کالاهای نفتای سنگین پالایش نفت تهران و حلال۴۱۰ پالایش نفت آبادان در رینگ داخلی و سوخت هوایی شرکت ملی پخش فرآورده های ایران به مقاصد ارمنستان و عراق، نفت سفید شرکت ملی پخش فرآورده های ایران به مقصد عراق، حلال۴۰۲ پالایش نفت تبریز، میعانات گازی پارس جنوبی و نفت کوره ۳۸۰ سانتی استوکس شرکت ملی نفت ایران در رینگ بین الملل بورس انرژی ایران عرضه خواهند شد. به عبارتی دیگر دیروز را می توان روزی متنوع و پرترافیک در عرضه های رینگ بین الملل نامید.

شایان ذکر است که در جریان معاملات سه شنبه ( ۶ مهر۹۵)، در بازار فیزیکی بورس انرژی ایران کالاهای متانول پتروشیمی شیراز، متانول پتروشیمی فن آوران، پنتان پلاس پتروشیمی پارس و قطران عمده ذوب آهن اصفهان در رینگ داخلی بورس انرژی ایران مورد عرضه قرار گرفتند. کل معاملات صورت گرفته در عرضه های عادی و عرضه های مازاد معادل ۷ هزار و ۱۹۸ تن به ارزشی بیش از ۵۶ میلیارد و ۳۰۷ میلیون ریال بود. از نکات حائزاهمیت معاملات این روز می توان به معامله ۳هزار تن قطران عمده ذوب آهن اصفهان در رینگ داخلی اشاره کرد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.