صاحبان کارگاه های کوچک را از دادن مالیات معاف کنید

|
0 دیدگاه

خیلی ها نام حرفه ای چون “سراجی” را برای نخستین بار است که می شنوند. سراجی هنر صنعتی دستی است که صنعتگر طی فرآیند آن و پس از دباغی پوست به ساخت انواع کیف‌ها، کمربند، قطار فشنگ، زین اسب، کیسه بوکس، جلد اسلحه، تابلو، قاب آیینه، قلمدان و … می‌پردازد.

آنطور که فعالان این حرفه می گویند سراجی سنتی به چرم‌دوزی قدیم گفته می‌شود و آن هایی که سراجی می‌کرده‌اند، فامیلشان هم «سراج» بوده است.

سراجان از زین اسب و کمربند تا جای لوله تفنگ را درست می‌کردند و جنگل‌بانان و سرداران جنگل مثل سردار خان و باقر خان هم وسایل سراجی داشته‌اند.

این هفته به سراغ محسن خردمند ، رئیس اتحادیه سراجان رفتیم تا او از دغدغه های حرفه ای خود برایمان بگوید.

 • اتحادیه سراجان چه مشاغلی را در برمی گیرد؟

این اتحادیه حدود ۶۰ سال سابقه صنفی دارد.سراج در لغت به معنای زین و یراق آلات اسب است.از زمان های قدیم سپرهای جنگی را از چرم ضخیم می ساختند.پس از آن وسایلی همچون گهواره نوزادان ، صندوقچه های حلبی و امروز کیف ، ساک و چمدان ، کمربند و کیف های پول و غیره هم در حوزه این صنف قرار گرفت.

 • جامعه آماری اتحادیه تان چقدر است؟

تا کنون حدود ۱۷۵۰ پروانه صادر شده داریم و به حدود ۱۵۰۰ صنف بدون مجوز هم اخطار داده ایم که روند صدور پروانه آن ها نیز در حال اقدام است و به تدریج این عده هم جزو پروانه دارها خواهند شد.

 • تشابه ای بین اتحادیه سراجان و بعضی از صنوف مثل اتحادیه کفش وجود دارد.همینطور است؟

بله.البته اتحادیه کفش دست دوز،اتحادیه کفش های ماشینی ، اتحادیه خرازی ها مستقل هستند هر چند بگونه ای با اتحادیه سراجان همگنی دارند.کسی که یک مانتو خریداری می کند شاید دوست داشته باشد اصطلاحاً این مانتو را با کیف اش سِت کند. ما در راستای رفاه حال مصرف کننده ها با سایر اتحادیه ها همکاری داریم.

 • با وجود این تشابه ، با تجمیع یا ادغام اتحادیه ها موافقید یا نه؟

نه تنها ما ، که بیشتر اتحادیه ها با این موضوع موافق اند اما این موافقت مشروط است.مشروط بر اینکه این کار باید با کارشناسی دقیقی انجام شود در غیر اینصورت ضرر آن بیشتر از منفعتش خواهد بود.اتفاقاً در صورت ادغام، اتحادیه ها قوی تر و چابک تر خواهند شد و از یکسری مشکلات حاشیه ای هم فاصله خواهند گرفت. مشروط بر این که کار تخصصی خود را انجام دهند .در ظاهر ممکن است عده ای بگویند کیف و کفش از یک خانواده و از یک محصول اند ولی از نظر فنی هر صنف مسایل زیادی دارد که باید بر روی آن کار کارشناسی و دقت نظر خاصی صورت بگیرد تا حق مصرف کننده و یا فروشنده تضعیف نشود.

 • حال و روز بازار سراج ها چطور است؟

در عین اینکه بازار در رکود به سر می برد ولی چون کار ما فصلی است و الان در موقعیت فصلی قرار داریم وضع مان چندان بد نیست.در این فصل کیف مدرسه و یا کمربند به فروش می رود. در شب عید هم کیف زنانه،چمدان،ساک و … تقاضا دارد.شهریور ماه، هر خانواده باید برای فرزندش کیف مدرسه را خریداری کند.خوشبختانه نسبت به بقیه صنوف وضع ما بهتر است.هر چند رضایت بخش نیست البته روزی را خدا می دهد .

 • یکی از مسایلی که بیشتر مشاغل از آن گله می کنند موضوع رقابت با رقبای خارجی است. بویژه بازار چینی هاست.شما هم با این مشکل مواجه اید؟

بله ، اما ما مخالف این نیستیم که کالا از خارج کشور وارد نشود؛مشروط بر اینکه آن کالا با کیفیت باشد و از مراجع قانونی وارد شود و هزینه های گمرکی هم بر آن اثر بگذارد تا تولید داخلی ضربه نبیند.

ببینید ، دو کشتی گیر برای کشتی گرفتن باید توزین وزن شوند و اگر وزن یکی از آن ها ۱۰۰ گرم بیشتر باشد اجازه کشتی گرفتن ندارد.اگر کالا از مبادی غیر قانونی وارد شود حقوق گمرکی برای آن منظور نمی شود و یا جنس ضعیف وارد کشور خواهد شد دوکشتی گیر که یکی ۸۰ کیلو و دیگری ۱۲۰ کیلو وزن دارد نمی توانند با هم رقابت سالم کنند.ما نمی گوییم درها بسته شود اما کالا باید بر اساس چارچوب هایی وارد کشور که ما هم بتوانیم رقابت کنیم.

 • یکی از دغدغه های چند سال گذشته شما موضوع مالیات ها بوده است .این مشکل هنوز باقی است؟

توافقی در این خصوص شده است که مالیات امسال هم مثل سال ۹۳ پرداخت شود .سال گذشته توافقی با مدیر کل قبلی امور مالیاتی صورت گرفته بود که بعد گفتند قانونی نیست و بنابر این توافقات به هم خورد . کار خوبی نبود چون هم ما وقت گذاشته بودیم و هم آن ها آمده بودند.امسال با تغییر مدیریت جدید امور مالیاتی توافق شد که مطابق سال گذشته پرداخت شود .ما امسال رونق اقتصادی خاصی نداشتیم که مالیات افزایش پیدا کند به همین دلیل قرار است اداره دارایی این علی الحساب و علی الراس را حذف کند تا بر اساس یک نظم هر کس بر مبنای کاری که انجام می دهد مالیاتش را پرداخت کند. قرار نیست کسی که امسال مالیاتش ۱۰۰۰ تومان است سال دیگر ۱۲۰۰ تومان بشود.شاید امسال نتواند مثل سال گذشته کار کند حتی شاید باید مالیات کمتری هم بپردازد.اگر این نظم در چارچوب قانون و عدالت مالیاتی شکل بگیرد مشکلی نداریم.بقیه موارد به رکود و کم کاری برمی گردد.به هر حال همه حاضرند مالیات خود را پرداخت کنند؛ چون می دانند این مالیات برای آبادانی کشور هزینه می شود.

اصلاً به نظر من تولید کنندگانی که ۳ یا چهار کارگر دارند باید از دادن مالیات معاف شوند چون با شرایط حداقلی کار همین مقدار اندک اشتغال را ایجاد کرده اند. اما وقتی به او فشار وارد می شود همین اشتغال محدود هم از دست می رود.دولت می گوید برای کمترین اشتغالی که باید ایجاد شود ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان هزینه لازم است.پس به صاحبان کارگاهی که سفره کوچکی برای ۳ – ۴ نفر پهن شده است فشار وارد نکند. وقتی درآمد  چنین تولید کننده ای فقط ۲ تا ۴ میلیون تومان است اصلاً ارزش ندارد که اداره مالیاتی مامور و تشکیلاتش را صرف گرفتن مالیات از او کند.

 • یکی از موضوعاتی که در اتحادیه شما مورد تاکید قرار گرفته ، موضوع منع استفاده از اتباع غیر مجاز و بیگانه است.این موضوع چقدر در صنف تان جدی است؟

مساله فعالیت غیر قانونی اتباع بیگانه برای ما آزار دهنده است و با آن ها مشکل داریم.بویژه اینکه آن ها مغازه هایی را اجاره می کنند و کارهای خود را با قیمت کمتر و کیفیت پایین تر از سایر تولیدی ها عرضه می کنند.از وزارت کار خواسته ایم تا در این خصوص به ما کمک کنند.گاهی مجوز آن ها برای کارهای خاص دیگری است و اینجا وزارت کار مستقیماً می تواند دخالت کند.

 • موضوع خروج سراجان از محدوده منطقه ۱۲ شهرداری به کجا رسیده است؟

شورای شهر تهران مصوبه ای دارد مبنی بر این که کارگاه های این صنف باید از شهر خارج شوند.چند نقطه شهر را نیز به ما معرفی کرده اند؛ مثل دماوند ، شهریار، قرچک، شهرک عباس آباد تا کارگاه ها به آنجا منتقل شوند.منطقه ۱۲ منطقه ویژه فرهنگی و دارای قدمت است.مناطقی مثل عودلاجان که بافت فرهنگی دارد احیا می شود تا صنایع دستی آنجا بیاید در این منطقه مسجد امام خمینی ، مجلس ، منزل شهید چمران و منزل آیت الله فلسفی قرار دارد.

البته مشکل عده ای خرده پا هستند که نمی توانند از اینجا بروند.هر جابجایی و انتقال هزینه می برد.رفتن به این شهرک ها الان زمان خوبی نیست.

1 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
 • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
 • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.