صادرات مواد اولیه پلیمری به ۱٫۴ میلیارد دلار رسید

|
0 دیدگاه

مدیرکل دفتر صادرات کالای سازمان توسعه تجارت ضمن ارایه گزارش صادرات محصولات عمده صنایع پتروشیمی، پایه نفتی و شیمیایی در ۵ ماهه نخست سال ۹۵، گفت: میزان صادرات مواد اولیه پلیمری در این مدت با افزایش یک درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به بیش از ۱٫۴ میلیارد دلار رسید.

محمود بازاری در ارتباط با افزایش صادرات مواد اولیه پلیمری افزود: در کشورهای چین، عراق و ترکیه شاهد افزایش ارزش و در هند و افغانستان شاهد رکود ارزش صادرات مواد اولیه پلیمری هستیم.

وی همچنین با بیان اینکه میزان صادرات روغن موتور طی ۵ ماهه نخست سال ۹۵ از نظر ارزشی حدود ۹۶۳ میلیون دلار بوده، اظهار کرد: این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۳٫۵ درصد افزایش داشته است.
به گفته بازاری افغانستان، ترکیه، چین و هند عمده بازارهای صادرات روغن موتور ایران به شمار می‌آیند.

بازاری در ادامه ارزش صادرات مواد هیدروکربوری پتروشیمی نظیرال.پی.جی در ۵ ماهه نخست امسال را حدود ۹۲۸ میلیون دلار اعلام کرد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته با کاهش حدود ۷ درصدی مواجه بوده است.

وی با اشاره به اینکه میزان صادرات قیر طی ۵ ماهه نخست سال جاری از نظر ارزشی بیش از ۳۳۳ میلیون دلار بود، خاطرنشان کرد: این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل  ۵/۴۲ درصد کاهش داشته است.
مدیرکل دفتر صادرات کالای سازمان توسعه تجارت عمده بازارهای صنعت قیر در این مدت را هند، افغانستان، ترکیه، چین و عراق برشمرد و ادامه داد: نگرانی از افت برند صادراتی قیر در کشورهای مذکور، نداشتن برخی استانداردها و… از عمده دلایل تنزل صادرات قیر ایران هستند.

به گزارش سازمان توسعه تجارت ایران از نظر منابع نفت و گاز بسیار غنی است و تبدیل این منابع به محصولات نهائی با استفاده از فناوری‌های متنوع و پیشرفته‌ای انجام می‌شود که ارزش افزوده قابل توجهی را برای کشور به دنبال دارد.

بر اساس این گزارش، ایران هم  اکنون ۱۲ درصد از بازار ال.پی.جی جهان را در اختیار دارد و پیش‌بینی می‌شود در افق سال ۲۰۲۰ میلادی، ۴۰ درصد از بازار این محصول در منطقه خاورمیانه به کشورمان اختصاص یابد چراکه با ورود فازهای جدید پارس جنوبی و اجرای طرح‌های توسعه‌ای در این مناطق شاهد افزایش ۱۹ درصدی صادرات ال.پی.جی خواهیم بود.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.