صادرات نفت ایران به هند رکورد ۱۵ ساله را شکست

|
0 دیدگاه

صادرات نفت ایران به هند در ماه اوت به ۵۷۶ هزار بشکه در روز رسیده که بالاترین رقم در طی حداقل ۱۵ سال گذشته است.

در حالی که ایران با هدف بازپس گیری سهم خود از بازار نفت از تولید کنندگان رقیب صادرات نفت خود را افزایش داده است، صادرات نفت این کشور به هند در ماه اوت به بالاترین رقم در طی حداقل ۱۵ سال گذشته رسید.
به گفته منابع تجاری و آمارهای ورود و خروج تانکرها، هند در ماه اوت روزانه ۵۷۶ هزار بشکه نفت از ایران خریداری کرده که حدود ۱۰ درصد بیشتر از ماه جولای است.
واردات نفت هند از ایران در ماه اوت احتمالا یک رکورد محسوب می شود، هرچند که آمارهای قابل اعتماد برای مقایسه میزان واردات در طی سال های گذشته، تنها تا سال ۲۰۰۱ موجود است.
ایران تا قبل از تشدید تحریم ها، دومین تامین کننده نفت بزرگ نفت هند محسوب می شد، اما پس از تحریم ها عراق این جایگاه را از آن خود کرده است.
تحریم های غرب علیه ایران در ماه ژانویه برداشته شده و در ماه اوت، صادرات نفت ایران به استثنای میعانات، به نزدیکی رقم قبل از تحریم ها یعنی ۲٫۱۱ میلیون بشکه رسیده است. در ماه اوت، میزان فروش نفت ایران به هند از صادرات به چین فراتر رفته است. چین مهمترین مشتری نفت ایران به شمار می رود.
واردات نفت هند از ایران در ماه گذشته نسبت به اوت سال قبل که ۱۹۹ هزار بشکه بود، تقریبا ۳ برابر شده است.
در بازه زمانی آوریل تا اوت، یعنی ۵ ماهه نخست سال مالی هند، سهم ایران از کل واردات نفت این کشور به ۱۰٫۷ درصد رسیده که بالاترین رقم از سال ۱۱-۲۰۱۰ تاکنون است.
این گزارش حاکی است، خرید نفت هند از ایران در طی این بازه زمانی ۵ ماهه حدود ۷۰ درصد افزایش یافته و از نزدیک به ۲۶۶ هزار بشکه در روز، به ۴۵۱ هزار بشکه رسیده است.
با توجه به اینکه پالایشگاه های خصوصی و دولتی هند در حال خرید روزانه حداقل ۴۰۰ هزار بشکه نفت از ایران هستند، واردات نفت این کشور از ایران در سال مالی جاری هند که از ابتدای ماه آوریل آغاز شده به بالاترین رقم در طی ۷ سال اخیر خواهد رسید.
در ۸ ماهه نخست سال ۲۰۱۶، واردات نفت هند از تهران ۸۴ درصد رشد داشته و به حدود ۳۹۵ هزار بشکه در روز رسیده، در حالی که این رقم در مدت مشابه سال گذشته ۲۱۴ هزار بشکه بوده است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.