صادرات گاز ایران به مرز ٤ میلیارد مترمکعب رسید

|
0 دیدگاه

صادرات گاز ایران طی ٦ ماه نخست امسال به مرز چهار میلیارد مترمکعب رسید.

مهدی جمشیدی دانا، مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران، اظهار کرد: در ٦ ماه امسال، سه میلیارد و ٩٢٠ میلیون مترمکعب گاز صادر شده است.

وی افزود: حجم صادرات گاز ایران طی بازه زمانی یادشده نسبت به مدت مشابه پارسال ٣,٤ درصد افزایش یافته است.

مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز، ادامه داد: حجم واردات گاز نیز طی ٦ ماه امسال شاهد کاهش ٢٥,١ درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال بوده است.

جمشیدی دانا درباره حجم تزریق گاز به میدان های نفتی گفت: در بازه زمانی یادشده، بیش از ٦ میلیارد مترمکعب گاز ترش به مخازن آغاجاری تزریق شده است.

به گفته مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران، در ٦ ماه امسال، بیش از دو میلیارد مترمکعب گاز شیرین نیز به مخازن نفتی تزریق شده است.

وی با بیان این که دربازه زمانی یادشده بیش از یک میلیارد مترمکعب گاز به مخازن ذخیره سازی شوریجه و سراجه تزریق شده است، گفت: این مقدار نسبت به مدت مشابه پارسال شاهد افزایش ١٧ درصدی بوده است.

جمشیدی دانا درباره گازرسانی به نیروگاه ها نیز اظهار کرد: در ٦ ماه امسال با ٨,٢ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه پارسال، ٣٩ میلیارد مترمکعب گاز به این بخش از مصرف تحویل شده است.

بر اساس این گزارش، اولویت بندی بهره برداری از فازهای پارس جنوبی، ظرفیت تولید گاز ایران را طی سه سال گذشته افزایش داد.

در ٦ ماه امسال بیش از ١٠٢ میلیارد مترمکعب گاز از مجموع منابع کشور برداشت شده که این مقدار نسبت به مدت مشابه پارسال بیش ٩,١ درصد افزایش داشته است.

افزایش تولید و فرآورش گاز طی سه سال گذشته زمینه گازرسانی پایدار به بخش های مختلف مصرف را فراهم کرده است.

افزایش تولید گاز و در پی آن جایگزینی گاز با سوخت های مایع در بخش های مختلف مصرف از جمله نیروگاه ها و صنایع، افزون بر صرفه جویی اقتصادی، سبب کاهش آلودگی هوا و حفظ محیط زیست نیز شده است.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران پیش از این درباره گازرسانی به نیروگاه ها گفته بود: پارسال ٥٧ میلیارد مترمکعب گاز به نیروگاه های کشور تحویل شد و این مقدار امسال به ٦٧ میلیارد مترمکعب می رسد.

به گفته حمیدرضا عراقی، این مقدار گاز معادل ٦٠ میلیارد لیتر سوخت مایع است که با جایگزینی آن دی اکسید کربن کمتری تولید می شود.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.