فروش مسکن قسطی با سود کمتر از بانک ها

|
0 دیدگاه

عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان مسکن استان تهران درباره فروش قسطی مسکن گفت: به منظور رونق بازار و خروج از رکود، انبوه سازان تصمیم گرفتند طرح فروش اقساطی را اجرایی کنند که با این کار احتمال خانه دار شدن متقاضیان افزایش می یابد

ایرج رهبر با بیان این مطلب اظهار کرد: به منظور فروش اقساطی مسکن و برای ایجاد اعتماد بین فروشنده و خریدار مقرر شده بود که بانک مسکن به عنوان کارگزار معامله و وصول اقساط و مسائل حقوقی قراردادها را تضمین کند که این بانک درخواست ۵درصد کارمزد کرد که مورد قبول واقع نشد و پس از مذاکرات مقرر شد که بانک مسکن ۲٫۳درصد کارمزد دریافت کند.

وی تصریح کرد: شرط و شروط بانک مسکن برای این کاربسیار دست و پاگیر بود و از سوی دیگر بانک اعلام کرد که فقط تا سقف ۱۵۰ میلیون تومان اصل و فرع اقساط را اگر با تأخیر مواجه شود، تضمین کرده و آن را به فروشنده پرداخت می‌ کند برای نمونه وقتی قیمت یک ملک ۶۰۰ میلیون تومان است و خریدار ۲۰۰ میلیون آن را پرداخت می‌ کند و ۴۰۰ میلیون می‌ ماند، چگونه بانک مسکن فقط ۱۵۰ میلیون تومان آن را تضمین می‌ کند با توجه به این مساله تضمین بان مسکن منتفی شد.

رهبر خاطر نشان کرد: با توجه به زیاده خواهی بانک مسکن و اینکه بانک مسکن در فروش اقساطی شفاف سازی نکرده؛ انبوه سازان تصمیم گرفتند تعدادی از خانه های خود را بدون واسطه به فروش برسانند که با این کار و با ایجاد اعتماد بین دو طرف دیگر نیازی به اعتماد سازی بانک مسکن نیست.

وی توضیح داد: برای اینکار بخشی از مبلغ مسکن به صورت اقساط از خریداران دریافت می شود به طوری که هم فروشنده و هم خریدار به هم اعتماد کرده و مبالغ اقساط تعیین می شود.

وی بیان کرد: دو روش وجود دارد یک پیش فروش مسکن به این صورت که واحدها حداقل ۷۰-۷۵ درصد ساخته شده باشند و خریدار مبلغی را نقدی می پردازد و بقیه را با توافق فروشنده و به صورت اقساط پرداخت می کند؛ روش دیگر فروش واحدهای ساخته و تکمیل شده است و طرفین پس از توافق به دفترخانه مراجعه کرده و قرارداد خود را ثبت قانونی می کنند.

رهبر عنوان کرد: سازنده ها و فروشندگان انجمن های مسکن سراسر کشور از طریق یک سامانه واحدهای مورد نظر خود را برای فروش اطلاع رسانی کرده و اطلاعاتی نظیر متراژ، قیمت نهایی، پیش پرداخت ها، میزان اقساط و مدت زمان بازپرداخت و … را در این سامانه درج کرده و خریداران با توجه به توان اقتصادی خود اقدام به ثبت تمایل خود کرده و پس از مذاکره با فروشنده اقدامات قانونی در دفترخانه ثبت می شود.

وی تاکید کرد: میزان سود فروش اقساطی مسکن در این طرح ۴درصد کمتر از سود بانکی است برای نمونه اگر بانک مسکن برای فروش قسطی خانه سود ۱۸ درصد دریافت می کند در این طرح خریدار ملزم به پرداخت اقساط با سود ۱۴ درصد است برای نمونه خریدار ۲۰۰میلیون از ارزش یک مسکن ۵۰۰میلیونی را نقدی پرداخت  می کند و برای پرداخت ۳۰۰میلیون باقی مانده سود ۱۴درصد در نظر گرفته می شود.

عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان مسکن استان تهران گفت: این طرح به خانه دار شدن تعداد زیادی از متقاضیان منجر خواهد شد اما اگر از این طرح استقبال نشود اصلا نمی توان نسبت به رونق بازار مسکن و … امیدوار بود زیرا در این طرح متقاضیان خرید مسکن به جای پرداخت ماهانه یک تا ۲ میلیون تومان اجاره خانه، اقدام به پرداخت اقساط واحد مسکونی متعلق به خود کرده و از اجاره نشینی نیز رها می شوند.

وی خاطر نشان کرد: سالانه در کشور به یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد مسکن نیاز است که برای تامین آن باید تولید را تقویت کرده و هزینه ساخت را کاهش دهیم.

گفتنی است برای تسهیل فروش واحدهای مسکونی در تمام استان‌ها تا اوایل شهریور بانک اطلاعاتی واحدهای انبوه‌سازان راه‌اندازی می‌شود تا مردم بتوانند به آسانی از وضعیت همه پروژه‌های قابل‌خرید آگاه شوند.

4 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.