فعالیت شبانه روزی گمرک در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی است

|
0 دیدگاه

مدیرکل گمرک خرمشهر در پاسخ به برخی انتقادها مبنی بر فعالیت این گمرک در روزهای پنجشنبه با وجود تعطیلی دیگر دستگاه های اجرایی، گفت:این مهم در راستای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری و سیاست های کلان اقتصادی گمرک ایران است.

برخی منتقدان روزهای گذشته در فضای رسانه ای، فعالیت گمرک خرمشهر در روزهای پنجشنبه را تخطی از دستورات و خودداری از عمل به بخشنامه های استانی تلقی کردند.
عارف باوی مدیرکل گمرک خرمشهر در پاسخ به این انتقادات، فعالیت گمرک در این روز را در راستای خدمت به صادرکنندگان، ارزآوری برای اقتصاد و عمل به بخشنامه های ابلاغی از سوی گمرک جمهوری اسلامی در راستای ارائه خدمت ۲۴ ساعته به صادرکنندگان ارزیابی کرد.
وی اضافه کرد:فعالیت گمرک در روزهای پنجشنبه در راستای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی می باشد و گمرک نیز در این مسیر گام بر می دارد.
باوی در ادامه سخنانش با تشریح اقدامات این اداره کل در راستای آسان سازی کار صادرکنندگان و بازرگانان، تصریح کرد:اجرای سامانه جامع امور گمرکی در گمرک شلمچه در دو بخش صادرات و ترانزیت به صورت دور اظهاری انجام می شود.
مدیر کل گمرک خرمشهر گفت:از اول شهریور امسال نیز باسکول های گمرک شلمچه به سامانه جامع امور گمرکی متصل شده و وزن کالاهای باسکول شده به صورت خودکار در سامانه فوق ثبت شده و ثبت دستی وزن کالا متوقف می شود.
باوی افزود:اجرای این مهم، به شفاف سازی و جلوگیری از تخلفات احتمالی منجر می گردد.
مدیر کل گمرک خرمشهر همچنین در ادامه سخنانش با تبیین آمار صادرات از این گمرک طی سال جاری، افزود:طی پنج ماه سال جاری ۳۳۰ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار از دو گمرک خرمشهر و شلمچه به خارج از کشور صادر شد.
باوی افزود:عمده کالاهای صادراتی از دو گمرک خرمشهر و شلمچه سیمان، گچ، قلوه سنگ، کاشی، آهن آلات ساختمانی، میوه و تره بار و لبنیات بوده است.
وی اظهار داشت:طی پنج ماه امسال واردات کالا از گمرک خرمشهر به وزن ۸۹ هزار و ۷۹۹ تن و به ارزش ۲۱۲ میلیون ۵۳۲ هزار دلار بود که این میزان واردات نسبت به مدت مشابه پارسال از نظر وزن و ارزش ۲۵ درصد کاهش را نشان می دهد.
مدیر کل گمرک خرمشهر گفت:جمع درآمدهای عمومی گمرک خرمشهر که به کمک سامانه جامع امور گمرکی از محل واردات کالا به حساب خزانه واریز شده به یک هزار و ۶۷۴ میلیارد ریال رسید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۰ درصد افزایش را نشان می دهد.
باوی تاکید کرد:با وجود کاهش ۲۵ درصدی واردات، جمع درآمدهای عمومی حاصل از واردات واریز شده به خزانه افزایش ۱۰ درصدی را نشان می دهد که این مهم موفقیت سامانه جامع امور گمرکی در اخذ صحیح و دقیق حقوق دولت را نمایانگر می کند.
وی تصریح کرد:طی سال جاری همچنین تراز صادرات کالا بر واردات پیشی گرفته است.
باوی افزود:روزانه بیش از ۴۰۰ دستگاه کامیون حامل بار صادراتی از مرز زمینی شلمچه عازم استان بصره عراق می شود.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.