مبتلایان به سرطان نیز می توانند باردار شوند

|
0 دیدگاه

نخستین سمپوزیوم حفظ باروری هنگام سرطان برگزار شد، سمپوزیومی که پیام امیدار کننده ای برای بیماران سرطانی داشت، اینکه امروز دیگر سرطان پایان زندگی نیست و یک بیمار سرطانی نیز می تواند به موضوعات امیدوار کننده ای از جمله بارداری بیاندیشد.

سالن همایش های بیمارستان بوعلی روز پنج شنبه پذیرای جمعی از اساتید و متخصصان در حفظ باروری و متخصصین سرطان، هماتولوژی انکولوژی، زنان و زایمان و رادیوتراپی تبادل اطلاعات و حفظ باروی در بیماران مبتلا به کانسر بود.
سمپوزیومی که فرصت ارزشمندی برای تبادل اطلاعات و حفظ باروی در بیماران مبتلا به کانسر که طی شیمی درمانی و رادیوتراپی دچار نازایی می شوند و درصد بسیار بالایی از این بیماران نیز در سنین تولید مثل و جوانی قرار دارند.
مهمترین پیام این سمپوزیوم که محور بحث های اساتید و متخصصان در آن موضوعاتی همچون ملاحظات قانونی حفظ باروری در سرطان، حفظ باروری در بیماران سرطانی از طریق تولید تخمدان مصنوعی، روش های حفظ باروری در زنان و مردان، تکنیک های جراحی حفظ باروری به وسیله انجماد بافت تخمدان ، باروری و رادیوتراپی و حفظ باروری در بیماران مبتلا به تومور بیضه، رحم و تخمدان بود، زدودن دید منفی جامعه به سرطان بود.
اینکه امروز دیگر سرطان پایان زندگی نیست بایستی یک بیمار سرطانی می تواند به موضوعات امیدوار کننده ای از جمله بارداری بیاندیشد.
دکتر فرید نژاد دادگر معاون پژوهشی مرکز پزشکی آموزشی درمانی بوعلی و دبیر اجرایی این سمپوزیوم در سخنانی اظهار کرد: خانواده ای که عضو سرطانی دارد باید با مراجعه به موقع به پزشک و مراکز درمانی، به فکر داشتن فرزند و باروری و ادامه زندگی باشد و دید منفی که بصورت سنتی در خصوص سرطان وجود دارد نیازمند تصحیح است.
وی با تاکید براینکه،:بیمار مبتلا به سرطان امروز باید از پزشک خود در خصوص حفظ باروری مشورت گیرد و این دیگر غیرعادی محسوب نمی شود، گفت: البته اینکه در خصوص هر سرطان بحث باروری چه هنگامی باید انجام شود وعواقب و تکنیک های آن چیست این خود بحث مفصلی است.

**زنان مبتلا به سرطان سینه دو سال پس از درمان می توانند باردار شوند
یک متخصص داخلی، خون و انکولوژی نیز در این سمپوزیوم یکروزه با اشاره به اینکه شایع ترین سرطان در زنان سرطان سینه است، گفت: در حال حاضر با کمک دستگاه این شانس وجود دارد که این بیماری بسیار زود تشخیص داده شود و این بیماران درمان و از طول عمر بهتری برخوردار شوند لذا این افراد بایستی به فکر آینده زندگی و باروری باشند.
دکتر جهانگیر رافت ادامه داد: طبق یافته های جدید بیماران سرطان پستان دو سال پس از درمان بعنوان سالم ترین زمان می توانند باردار شوند و در خصوص سایر سرطان ها نیز بارداری بسته به نوع زمان درمان متفاوت است.
وی اظهارکرد:چراکه برخی بیماری ها داخل لگن وجود دارد با مسائل هورمونی ارتباط ندارند و با دستکاری جراحی و پرتو درمانی به منظور جلوگیری در برابر سرطان بسیار راحت تر درمان می شوند، لذا حتی زمان دو سال باروری شاید به دلیل عود نکردن بیماری به یکسال نیز کاهش یابد.
این متخصص انکولوژی در ادامه با اشاره به اینکه متاسفانه برخی پزشکان در توصیه هایی از بیماران مبتلا به سرطان سینه می خواهند که هرگز یا حداقل برای شش سال باردار نشوند این موضوع را نادرست خواند.
دکتر رافت ادامه داد: بیمار یا خانواده بیمار بایستی اگر به این موضوع باروری توجه نداشته است از پزشک انکولوژی در این خصوص مشورت گرفته و این بحث مغفول واقع نشود.
این متخصص آنکولوژی در ادامه تاکید کرد: بیماران مبتلا به سرطان در عین حال بایستی به این نکته توجه داشته باشند که بارداری در طول درمان سرطان برای مادر و فرزند بسیار خطرناک است.
وی در ادامه افزود: ضمن اینکه تحقیقات جدید بیانگر آن است که بارداری پس از دو سال از مدت درمان به هیچ عنوان خطرناک نیست و در مواردی حتی افزایش عمر بیمار را به دنبال خواهد داشت.
ادامه دارد..

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.